Anasayfa » Mutfak » Portakal Reçelinin Yapılışı

Portakal Reçelinin Yapılışı

Portakal Reçelinin Yapılışı Türev Uludağ

Portakal Reçelinin Yapılışı yazımızda portakal sevenlerin reçel yaparak tüketeceği, portakalların acısının gitmesi için 3 günlük bekleme süresi olan Portakal Reçelinin Yapılışı yazdık.

Malzemeler

  • 1 kilo portakal
  • 900 gram toz şeker
  • 1 adet çubuk tarçın
  • Yarım adet limon
  • Su

Hazırlanışı

1 kilo portakalı ortadan ikiye keserek sularını sıkın. Portakal suyunu bir bardakta bekletin. Sıkmış olduğunuz portakal kabuklarını rondodan geçirin. Portakal kabuklarının iyice temiz olduğundan emin olun. Robottan çekmiş olduğunuz kabukları bir cam kaba dökün. Portakalların üzerini geçecek kadar cam kaba su doldurun. Bu işlemi 3 gün boyunca tekrar edin, bu işlem portakalın acılığını alacaktır. 24 saatte bir suyunu değiştirin.

3 gün sonra son olarak portakalların suyunu süzün ve portakalları bir tabağa aktarın. Portakalları büyük bir cam kaba dökün. İçine 900 gram toz şekerin yarısını ekleyin. İkisini iyice yoğurun. Karışımı bir tencereye aktarın. Ocağın altını yakın ve tencerenin içine sıkmış olduğunuz portakal suyunu dökün. Kalan şekeri ilave edin. Tahta kaşıkla karıştırın. Sürekli karıştırarak reçeli pişirin. Reçelin üzerinde oluşan köpükleri kevgirle alın. Bu reçelin daha berrak olmasını sağlayacaktır. 1 taşım kaynadıktan sonra pişmeye yakın içine 1 adet çubuk tarçın koyun ve yarım adet limon suyu sıkın. Biraz daha karıştırarak pişirin. Reçeli metal kapaklı cam kavanozlarda 1 yıl boyunca saklayabilirsiniz.

Türev Uludağ’ın videosundan yardım alınmıştır.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir