Anasayfa » Araçlar » Porsche’nin Macan Elektrikli Aracı Bir Ton Güçle Yeni Bir Platform Tanıtacak

Porsche’nin Macan Elektrikli Aracı Bir Ton Güçle Yeni Bir Platform Tanıtacak

Porsche'nin Macan Elektrikli Aracı

Porsche‘nin Macan Elektrikli Aracı Bir Ton Güçle Yeni Bir Platform Tanıtacak

Porsche’nin Macan Elektrikli Aracı Bir Ton Güçle Yeni Bir Platform Tanıtacak

Yaklaşan Premium Platform Electric, lansman sırasında 603 hp ve 707 lb-ft torku destekleyebilir, bu da çılgınca güçlü bir Macan modeli yapabilir. Porsche’nin yeni akülü elektrik platformu modüler olacak ve arkadan ve dört tekerlekten çekiş sistemlerini destekleyecek. Porsche’nin Premium Platform Electric mimarisi, markanın ürün portföyü boyunca genişleyebilir.

Porsche, pil-elektrik çabalarını, Porsche’nin dediği gibi “geniş bir model yelpazesini” destekleyecek tamamen yeni bir platformla genişletmek istiyor. Premium Platform Electric’i (PPE) başlatmak, pille çalışan bir Macan’dır. Porsche’nin yeni platformu, Porsche’nin Taycan’la birlikte sunduğu 800 voltluk bir mimariyi de destekleyecek. Mimarinin voltajından daha önemli olan Porsche, sistemin “başlangıçta yaklaşık 450 kW’a çıkacağını” söylüyor, bu da muazzam bir 603 hp.

Bu, yaklaşan Macan EV için iyi bir eğlence vaat ediyor. Porsche ayrıca, yeni platformun 1000 Nm’nin üzerinde torka sahip olacağını da belirtiyor; bu, 707 lb-ft’dir, bu da yakında çıkacak olan plug-in kompakt crossover’ın hızlanacağı anlamına geliyor.

Porsche'nin Macan Elektrikli Aracı Temeller
Porsche Macan EV’nin Temelleri

Porsche, yaklaşmakta olan platformun modüler olacağını ve arkadan ve dört tekerlekten çekiş sistemlerini destekleyeceğini belirtiyor.

Bu resmi olarak yeni Macan EV ile başlayacak olsa da, Porsche’nin geri kalanını görmezden gelmek zor. Cayenne gibi daha büyük Porsche geçitlerinin de bu yeni KKD platformundan ürün göreceğine ve arkadan çekiş yeteneğinin yakın gelecekte pille çalışan bir Porsche 911’e işaret edebileceği neredeyse kesin.

911 EV spekülasyonuna ek olarak, bu platformun arka motoru, Porsche’nin dediği gibi, “özellikle çok geride konumlandırılmış, bu da %48’e %52 oranında hafif arkaya odaklı bir ağırlık dengesi sağlıyor.” Bu arka ağırlık önyargısının 911’e bir saygı duruşu mu yoksa sadece bir tesadüf mü olduğunu söylemek zor. Bu yeni platforma güç sağlayan sürekli uyarmalı senkron elektrik motorlarıdır.

AWD varyantları, Porsche’nin yukarıda belirtilen ağırlık dağılımına katkıda bulunan ve tamamen değişken bir tork dağılımının üstesinden gelmeye yardımcı olan Performans arka aksı olarak adlandırdığı şeyle gücü arkaya da yönlendirebilir. Bu genel olarak iyi bir haber olsa da – ve Macan EV’yi bir pistte ilginç kılmalı – bu tamamen değişken tork yönetimi, başka bir yüksek performanslı sedan veya coupe’nin boru hattından gelme olasılığına işaret ediyor.

Tüm bunlara güç sağlamak, kabaca 100 kWh’lik bir pildir.

Porsche, bu boyutun menzil, performans ve sürdürülebilirliği başarıyla dengelediğini söylüyor. Bu, şu anda Porsche’nin amiral gemisi Taycan EV’de bulunan pil paketlerinden daha büyük, ancak GMC Hummer EV’nin kemiklerinde bulunan devasa pil paketiyle karşılaştırıldığında yine de sönük kalıyor. Bu boyut aynı zamanda Tesla Model S P100D’nin pil kapasitesiyle de uyumludur. 800 voltluk sistemle çalışan Porsche, 25 dakikada %5’lik bir şarjın %80’ini bekleyebileceğinizi söylüyor. Elbette bu daha çok teorik bir oran ve pili nasıl şarj ettiğinize bağlı.

Yine de, KKD’nin, ilk olarak Macan EV’den başlayarak, resmi olarak Porsche ürün yelpazesine girmeye başlayana kadar neyi destekleyeceğini söylemek zor. Porsche, bir Macan EV’nin ne zaman çıkacağını henüz resmi olarak açıklamadı, ancak 2024 model yılı için bir modelin ortaya çıkması şaşırtıcı olmamalı.

Kaynak: autoweek

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir