İçeriğe geç
Anasayfa » Araçlar » Porsche Taycan Elektrikli Araç İncelemesi

Porsche Taycan Elektrikli Araç İncelemesi

Porsche Taycan Elektrikli

Porsche Taycan Elektrikli Araç İncelemesi

Porsche Taycan Elektrikli

Porsche Taycan: Satın Alabileceğiniz En Ucuz Porsche Elektrikli Aracı

Bu resmi, tamamen elektrikli Porsche Taycan sedan, ikonik 911 spor otomobilden daha popüler. Geçen yıl Porsche 41.296 Taycan sattı ve 911’in satışlarını aştı ancak 911’in de 38.464 adet satılarak yeni bir satış rekoru kırdığı belirtilmelidir. Taycan’ın aldığı popülerlik ve tepki, Porsche’yi elektrikli otomobillerle daha da ileriye taşıdı ve şimdi spor otomobiller alanına girdi.

Porsche CEO’su Oliver Blume, Mart ayının başlarında şirket EV (elektrikli) yol haritasını açıkladığında, “On yılın ortasında, ortadan motorlu 718 spor otomobilimizi yalnızca tamamen elektrikli bir biçimde sunmak istiyoruz.” Dedi. Taycan, 2019 sonunda 2020 modeli olarak satışa çıktığında, yenilikçi 800 volt sistemi ve 2 vitesli şanzımanı ile EV teklifleri arasında benzersizdi. Porsche temelleri ve şasisi ile Taycan’ın ilk modelleri (Turbo S ve Turbo), devasa güç rakamları (600hp+) ve devasa MSRP’ler (150.000$+) sergiledi.

Base Taycan RWD (arkadan çekişli) 2021’de piyasaya sürüldüğünde, teslimattan önce 81.400 $ gibi makul bir başlangıç ​​fiyatıyla bir Porsche isteyen EV hayranları için tatlı nokta gibi görünüyordu (Not: 2022 için Base Taycan 86.700 $’dan başlıyor).

Gelen Taycan EV modeli, çarpıcı bir Metalik Kiraz Kırmızısı ve arabanın fiyatını teslimatla birlikte 114.200 dolara yükselten bir dizi başka seçenekle geldi. Arka aks yönlendirmesi (1.620 $), uyarlanabilir süspansiyon (2.200 $), Porsche Torque Vectoring Plus (1.500 $), Performans pili artı 93.4 kWh (5.780 $) ve uyarlanabilir hız sabitleyici (2.050 $) gibi seçenekler pahalı olsa da buna değer seçenekler. Race-tex oturma malzemeleri (4.700 $), Aero tekerlekler (2.380 $) ve PCSB frenler (3.490 $) göz ardı edilebilecek seçeneklerdir.

Porsche Taycan Elektrikli Araç

The Base Taycan Teknik Özellikleri ve Teknolojisi

Bu base Taycan size 225 mil EPA menzili, 321 hp (overboost 402hp) ve 5.1 saniye 0-60 mph süresi olan standart bir performans pili (79.2 kWh) alacak. Performans pilinin eklenmesiyle Porsche, AMCI testini kullanarak menzilin 281 mil tırmandığını, beygir gücünün 469 hp’lik aşırı güç ile 375’e çıktığını söylüyor. Base Taycan, EV dünyasında oldukça benzersiz olan iki hızlı şanzıman kullanan tek bir motor kurulumudur.

Kabinin içinde olmak, başka bir Porsche’de olmaktan farklıdır. Mühendisler ve tasarımcılar, sizi geleceğe götüren bir iç mekan yarattılar, ancak yine de bir Porsche hayranı tanıdık gelebilir. Direksiyon simidinin arkasında oturan geniş, kavisli dijital ekran, ekranda yalnızca gerekli bilgilerle fütürist ve minimalist görünüyor, ancak aynı zamanda 911’in kullandığı “5 kadranlı” düzenine benziyor.

Fütüristik temaya uygun olarak, bilgi-eğlence ve klima kontrolleri için orta konsol alanında iki ekran daha var. Ön yolcunun dijital ekran eğlencesine girmesi için isteğe bağlı bir dördüncü ekran mevcuttur.

Ön konsolun geri kalanı temiz, uzatılmış çizginin üst ve alt kısmında yumuşak dokunuşlu malzemeler ve ayrıca orta konsola giden tam orta yığın boyunca akıyor. Porsche mühendisleri, 911 spor otomobil için kullanılan açıları ve mesafeleri kullanarak direksiyon simidi konumu, pedallar ve oturma konumu ile iyi bir iş çıkardı. Sportif, alçak ama rahat bir oturma pozisyonudur.

‘Elektrikli’ Sürücü

Taycan’da şehirde dolaşmak oldukça havadar bir deneyim. Base Taycan, arabanın lastiklerini yakacağını varsaydığınız güç tomarlarına sahip değil, aslında ‘normal’ ayarda hızlanma pürüzsüz ve güç dağıtımı çok tork ağırlıklı değil.

Çoğu EV, otomobilin normal modunda varsayılan olarak agresif bir re-gen frenleme kurulumuna sahiptir, yani gaz pedalını kaldırdığınız anda, rejeneratif frenleme enerji toplamak için devreye girer ve arabayı durdurmak için çeker. Taycan bunu yapmaz. Porsche’nin varsayılanı, arabanın benzinli bir araba gibi gitmesine izin vermektir, ancak isterseniz rejeneratif frenlemeyi açabilirsiniz. Yenilenen frenlemeyi kapatmak verimliliğe ve menzile zarar verirken, geleneksel bir sürüş deneyimi için performans ve aşinalık açısından daha iyidir.

Taycan şasi ve süspansiyon düzeni, agresif sürüş sırasında gıcırdamayan veya gerilmeyen kaya gibi sağlam bir yapı olan saf Porsche’dir ve uyarlanabilir süspansiyon, istediğiniz kadar uyumlu veya sert olabilir. Normal süspansiyon ayarını rahat ve heyecanlı sürüş için tamamen iyi buluyorum.

Sport+ ayarında güç hızla açılıyor ve Taycan harekete geçiyor, ancak beni şaşırtmadı. Oldukça hızlı, ancak taban döşemesindeki Taycan, özellikle daha büyük performans pil takımıyla (yaklaşık 4.750 lbs) oldukça ağır bir otomobil. Özellikle ekstra gücü kaldırabilen birinci sınıf şasi göz önüne alındığında, aslında bu arabadan daha fazla hızlanma ve güç istedim.

Elektrikli aktarma organlarının sağladığı anlık tork göz önüne alındığında, bugünlerde çoğu elektrikli otomobil oldukça hızlı ve bu açıdan Taycan tabanı bana Porsche’nin bilinen performansını vermedi. Belki de bu, 100 bin doların altındaki taban ile yapılan takastır – ünlü Porsche yol tutuşu ve şasisini alırsınız, ancak nükleer güç ve performans aralığına girmek istiyorsanız, Taycan 4S ve Turbo varyantlarına hazırlanmaya hazırlanın. Ayrıca çok para harcamaya hazır olun.

Porsche Taycan Elektrikli Araç İncelemesi-Kaynak: yahoo.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir