Anasayfa » Sağlık » Polikistik Over Sendromu Tedavi

Polikistik Over Sendromu Tedavi

Polikistik Over Sendromu Tedavi Görsel

Polikistik Over Sendromu Tedavi yazımızda Polikistik Over’ın ne olduğu, tedavisinde hangi yöntemin uygulandığı, belirtilerinin neler olduğu ve kadınların neler yapabileceğini yazdık.

Polikistik Over Sendromu Tedavi

Polikistik over durumuyla karşı karşıya kalan kadınlar çocuk sahibi olamamaktadır. Polikistik over sendromu Akdeniz ikliminden kaynaklı bir rahatsızlıktır. Yeni nesilde çokça görülmektedir. Polikistik over sendromu, kadının yumurtalıklarında bir sürü yumurtanın olması fakat yumurtalığın bu yumurtaları her ay düzgün bir şekilde hazırlayamamasıdır. Polikistik over nedeniyle yumurtalar kaliteli oluşmamaktadır. Polikistik over’li kadınların yarısı düzensiz adet görmektedir. Bir kısmı ise hiç adet görmemektedir. Bunun yanında bir kısmı da düzgün adet görmesine karşın bebek sahibi olamamaktadır. Tüp bebek yöntemi ile yumurtalar toplanır ve spermler ile birleştirilir. Birleşimden sonra bu birleşimler dondurulmaktadır. Çocuk sahibi olmak isteyen çifte bu döllenmiş yumurtalar anne rahmine istedikleri zaman koyulmaktadır. Böylece bebek sahibi olunması sağlanmaktadır.

Polikistik Over Sendromu Tedavi-Yumurtalık

Polikistik Over Belirtisi

Polikistik over’ı olmayan kadınların düzenli olarak adet görmesi gerekir. Düzenli olarak adet gören kadınların yumurtalıkları düzgün çalışıyor demektir. Polikistik over adet düzensizliği olan kişinin bir hekime gitmesinde fayda vardır. Ultrasona giren kadında iki durum meydana gelmektedir. İlkinde çok yumurtası olan kadının polikistik over olması, diğer durum ise yumurtaların az olması veya hiç olmamasıdır. Bunun da çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Beynin yumurtaları iyi yönetememesi, gibi nedenleri olmaktadır. Fakat her polikistik over’ı olan kadın düzensiz adet görmez ve çocukta doğurabilir. Polikistik over adında yer alan kist çok yumurta anlamına gelmektedir. Kadınların çok telaş yapmasına gerek yoktur.

Polikistik over’ın temelinde insülin direnci yatmaktadır. Polikistik over’da kadınların tüylenmesi de oluşmaktadır. Tedavi ile adet düzensizliği normale döndürülerek tüylenmede ortadan kaldırılır. Polikistik over ile nasıl yaşanması gerektiği uzman doktordan bilgi alınarak gerçekleştirilmelidir. Polikistik over sendromu olanlar daha geç menopoza girmektedir. Fazla yumurtaları olduğu için yumurtaları da geç bitmektedir. Polikistik over sendromu olanların çocuk sahibi olmak için tüp bebek tedavisi olması tavsiye edilmektedir.

Polikistik Over Sendromu Tedavi-Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Aret Kamar’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir