İçeriğe geç
Anasayfa » Seyahat » Phuket Adası

Phuket Adası

Phuket Adası Tayland

Phuket Adası yazımızda Phuket Adasının genel özellikleri, balayı adası olmasının nedeni, ne kadar popüler olduğu, kaplanlar ve fillerin tanıtımı, plajların güzelliklerini yazdık.

Tayland Phuket Adası

Phuket Adası, Güneydoğu Asya ülkesi Tayland’ın dünyaca ünlü turizm adasıdır. Phuket City merkezdir. 576 km²’lik bir alana sahiptir. Phuket Adasında yaklaşık olarak 400.000 kişi yaşamaktadır. Tayland’ın toplam nüfusu 68 milyon civarıdır. İrili ufaklı bir çok adadan oluşmaktadır. Tayland’a gitmeden önce Dünya Ülkelerinde Yasaklanan Garip Şeyler yazımızı okumalısınız. Phuket Adasını palmiyeler ve beyaz kumsallar süslemektedir. Tayland’ın ismini her yere Phuket Adası tanıtmaktadır. Phuket geleneksel yaşam ve Avrupalı yaşam arasında kendisine bir yer kurmuştur.

İstanbul’dan Phuket Adasına uçak ile seyahat yaklaşık olarak 9,5 saat sürmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizesiz Tayland’a gidebilmektedir. Andaman Denizi ve Hint Okyanusu kıyısında bulunmaktadır. Phuket Adası doğal zenginlikleri, su altı güzellikleri ve renkli gece hayatı ile turistlerin yoğun ilgisi ile karşılaşmaktadır. Tropikal iklime sahip olan adayı yılın her günü ziyaret edebilme imkanınız bulunmaktadır. Mayıs ve Kasım aylarında Muson yağmurlarının etkisi Phuket’te görülmektedir. Adada ulaşımda uzak mesafelerde otobüs, minibüs, taksi yakın mesafeler için ise motosikletli taksiler veya tuttuk kullanılmaktadır. İsteğe bağlı olarak da araç kiralamak mümkündür. Phuket’de trafik sağ taraftan akmaktadır.

Phuket Adası-Balayı Adası

Balayı Adası Phuket Adası

Phuket Adası, balayı adası olarak bilinmektedir. Phuket Adasında tam 41 plaj öne çıkmaktadır. Phuket Adasının en bilinen sahili Patong Beach’dir. Karon, Chalong, Mueang Phuket diğer önemli yerler arasındadır. Adım başı plaj bulunduğunu hatırlatalım. Denizden yana hiç bir sıkıntı çekmezsiniz. Cennet ada olarak bilinen ada, denizi, doğası, manzarası, vahşi yaşam alanları, devasa tapınak alanlarıyla ziyaretçileri karşılamaktadır. Yemeklerde dünya mutfağını tatma imkanınız bulunmaktadır. Tavuk ve kaz eti yaygın olarak tüketilmektedir. Phuket Adasında başta döner olmak üzerine Türkiye’ye ait lezzetlerde bulabilirsiniz.

Phuket Adası-Tiger Kingdom

Tiger Kingdom

Phuket Adasında dünyaca ünlü Tiger Kingdom kaplan çiftliği bulunmaktadır. Burada bebek yaşta eğitilen kaplanlar eğitimcilerin gözetimi altında bulunmaktadır. Küçük, orta ve büyük olarak kaplanlar ayrılmaktadır. Kaplan severler kaplan çiftliğine gelerek kaplanları izleyebilir ve onlara yemek verebilirler.

Fil Çiftliği

Fil Çiftliği

Fil çiftliğini ziyarete gelenler filleri yakından görebilmektedir. İsteyenlere yarım saatlik fil safarisi yaptırılmaktadır. Fillerin üzerine çıkılan insanlar doğa gezisine çıkarılmaktadır. Filler Tayland’da en kutsal hayvan olarak kabul edilmektedir. Filler yaşlandıklarında emekli olup devletten maaş almaktadır. Tayland’da yaklaşık olarak 5 bin fil bulunmaktadır. Beyaz renkli olan fillerin hepsi krala aittir. Beyaz filler sadece milli bayramlarında görülmektedir

Fil safarisi Uzak Doğu’nun en önemli etkinliği olarak görülmektedir. Fil safarisi için kişiler fillere ağaçtan yapılmış yüksek bir yerden binmektedir. Fil safarisi yapılan yol güzergahında yüksek noktalarda fillerin sevdiği meyveler satılmaktadır. Genellikle muz satılmaktadır. Fillerin bakıcıları fillerin baş kısmında oturarak onları sürmektedir. Ziyaretçilerde filin arka kısmında oturarak safari turunun keyfini çıkarmaktadır. Fillerin üstüne konulan oturma yeri iki kişiliktir, fakat sürekli sallanan filin üzerine oturmak hiç de kolay değildir.

Old Town ve Patong

Old Town ve Patong

Old Town, eski şehir Portekizlilerin buraya gelmesi ile mimarisi değiştirilmiştir. Şehirde alışveriş yapabileceğiniz yerler bulunmaktadır. Old Town adanın başkenti Phuket City’de yer almaktadır. Adanın kalbi olan şehir ise Patong‘dur. Şehir alışveriş merkezleri, eğlence mekanları ve restoranları ile ünlüdür. Sokakların her tarafında satıcılar bulunmaktadır. Patong’un Bangla caddesinde bir sürü eğlence mekanı bulunmaktadır. Geceleri bu cadde oldukça kalabalıktır. Türk döneri de bu cadde de satılmaktadır. Patong beach’de burada bulunmaktadır.

Phuket Adasında bulunan devasa buda heykeli birçok yerden görülebilmektedir. Phuket Adasında bulunan adaları görebilmek için mutlaka tekne kiralayıp tekne turu yapmalısınız. Kanolarla mağaraların altından geçebilirsiniz. James Bond adasına da mutlaka uğramalısınız. Koh Panyee adası Müslümanların yaşadığı bir köydür. Yemeğinizi burada yiyebilirsiniz. Endonezyalı balıkçılar tarafından kurulmuştur. Doğanın ve denizin keyfini çıkarmadan adayı terk etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir