İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Peynirin Sağlığa 5 Faydası Nelerdir?

Peynirin Sağlığa 5 Faydası Nelerdir?

Peynirin Sağlığa 5 Faydası

Peynirin Sağlığa 5 Faydası Nelerdir?

Peynirin Sağlığa 5 Faydası

Peynirin Sağlığa Faydaları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peynirin pek çok rahat gıdada temel bir bileşen olmasının bir nedeni var. Kalın, kremsi ve lezzet bakımından zengindir. Aslında, bir bilimsel araştırma, peynir yemenin beynin opioidlerle aynı bölümünü aydınlattığını, bu nedenle peynir yemenin gerçekten bağımlılık yapabileceğini buldu.

Lezzetli? Kesinlikle. Ama peynir sağlıklı mı? Bir yandan peynirin kemik sağlığını destekleyen kalsiyum içerdiği yaygın olarak biliniyor. Ancak öte yandan, çoğu peynir yağda yüksektir. Bu, peyniri oldukça sağlık bilmecesi yapar. Bakalım kayıtlı diyetisyenler ne diyecek?

Kayıtlı bir diyetisyen, Mind Body Nutrition’ın sahibi ve University Washington Nutritional Sciences Program’da öğretim üyesi olan Judy Simon, “Peynir insanlara zengin tatlar sunuyor ve sağlıklı bir yaşam tarzına kolayca uyuyor” diyor.

Kayıtlı diyetisyen Miranda Galati, RD, peynirin genel olarak sağlıklı bir beslenmeye uyabileceğini kabul ediyor. “Peynir, dengeli ve besleyici bir diyete (beslenme) sağlıklı bir katkı olabilir” diyor. Ancak Galati, dikkate alınması gereken bireysel faktörlerin de olduğunu ekliyor. “Genel diyetinize, benzersiz sağlık endişelerinize ve peynir tüketiminizin sıklığına bağlıdır” diyor.

Bu noktada Simon, yüksek kolesterol veya diğer kardiyovasküler sorunları olanların tükettikleri peynirlerdeki yağ içeriğine dikkat etmeleri gerektiğini söylüyor. “Peynir yağ içeriğine göre değişir” diyor ve bu yağın çoğunun doymuş yağ olduğunu ekliyor.

Doymuş yağ tüketiminizi en aza indirmeye çalışıyorsanız, örneğin Parmesan’ı rendeleyerek veya diğer birçok peynir türünden daha düşük kalorili beyaz peynir serperek peynirleri salatalarda veya sebzelerde daha idareli kullanmanızı önerir. İşlenmiş peynirin sodyumda yüksek olabileceğini, dikkat edilmesi gereken başka bir şey olduğunu da ekliyor.

Her peynir severin bildiği gibi, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli peynirler var. Sağlıklı bir seçenek seçmek isteyen biri peynir alışverişi yaparken nelere dikkat etmelidir? “Bütün peynir çeşitleri dengeli ve sağlıklı bir diyete dahil edilebilir. En çok sevdiğiniz peynirleri seçmenizi ve çeşitli bitkisel gıdaları diyetinizin başka yerlerinde almayı hedeflemenizi öneririm” diyor Galati. “Peynir besin açısından yoğun ve çok lezzetli, ancak onu bitki proteinleri ve sağlıklı yağlarla değiştirmek optimal sağlık için önemlidir.” Galati, peynirin kalorisi yüksek bir yiyecek olduğu için ne kadar tükettiğinize dikkat etmenin de önemli olduğunu ekliyor.

Bu uyarılar yerine getirildiğinde, düzenli olarak makul miktarda peynir yemenin vücuda fayda sağlamasının birçok yolu vardır.

Şirden Mayası ve Peynir

Peynirin Sağlığa 5 Faydası

1. Protein İçerir

Her iki kayıtlı diyetisyenin de işaret ettiği peynirin bir sağlık yararı, peynirin protein içermesidir. Galati, “Peynir, kraker, meyve ve ekmek gibi karbonhidrat açısından zengin atıştırmalıklara kalıcı güç katmanın hızlı ve kolay bir yolu” diyor. Ancak aldığınız protein miktarı, tükettiğiniz peynirin türüne bağlıdır. Galati, Parmesan, çedar, gouda ve mozzarella gibi daha sert peynirlerin daha fazla protein, özellikle daha az yağlı çeşitleri sunduğunu söylüyor. “Süzme peynir, protein açısından zengin bir başka harika seçenek. Ricotta ve krem ​​peynir gibi daha yumuşak ve sürülebilir peynirler daha az protein sunar ve daha az dolgun olabilir” diye ekliyor.

2. Peynir Yemek Kemikleriniz İçin İyidir

Peynir yemenin bir başka yararı da, Simon’ın hepsinin doğrudan kemik sağlığını desteklediğini söylediği iyi bir kalsiyum, fosfor ve D vitamini kaynağı olmasıdır. Kalsiyum ayrıca kas ve kardiyovasküler sağlık için de önemlidir. Beyaz peynir, mozzarella, çedar, Parmesan ve Gruyere özellikle kalsiyum bakımından yüksektir.

3. Depresyon Duygularını Azaltabilir

Muhtemelen peynir yemenin ruh halinizi yükseltebileceğini fark etmiş olsanız da, bunun sebebinin sadece tadın ötesine geçtiğini biliyor muydunuz? Simon, peynirdeki bir besinin magnezyum olduğuna dikkat çekiyor. Magnezyum, depresyon ve anksiyete semptomlarını azaltmakla ilişkilendirilmiştir. Belki de peynirin rahat yiyeceklerde bu kadar sık ​​kullanılmasının bir başka nedeni de budur.

4. Peynir Yemek Beyin Sağlığını Destekler

Her iki diyetisyenin de peynirin içerdiği bir diğer besin maddesi B12 vitaminidir. Bu besin özellikle bilişsel sağlık için önemlidir. B12 vitamini alımınızı gerçekten artırmak istiyorsanız, diğer peynirlerden daha fazla besin içeren İsviçre peynirini tercih edin.

5. Peynir Göz Sağlığını Destekler

Simon ve Galati, peynirin görme sağlığı için önemli bir besin olan A vitamini içerdiğini söylüyor. ( A vitamini ayrıca bağışıklık sistemini de destekler.) Özellikle A vitamini yönünden zengin bir öğün için yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı dolmalık biber, domates, yumurta ve somon ile yaptığınız bir salataya peynirinizi ekleyin.

Peynir yemek için başka bir nedene ihtiyacın varmış gibi, şimdi beş tane var. “Bir diyetisyen olarak peyniri çok seviyorum ve düzenli olarak tadını çıkarıyorum!” Galati diyor. “Tek bir yiyecek seçimi sağlığınızı bozmayacaktır. Peyniri seviyorsanız, lütfen tadını çıkarmaya devam edin. Sadece peynir seçimlerinize ve genel diyetinize (beslenmenize) çeşitlilik eklediğinizden emin olun.”

Peynirin Sağlığa 5 Faydası Nelerdir?-Kaynak: parade.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir