Peynir ve Zeytin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Peynir ve Zeytin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımızda kaliteli peynir ve zeytinin anlaşılması, kahvaltılık peynir ve zeytinin nasıl olması gerektiğini yazdık.

Doğal Peynir Yapımı

Peynir ve Zeytin Alırken Dikkat Edilecekler

Beyaz peynir alırken öncelikle tadına bakılır daha sonra rengine bakılır. Beyaz peynirin renginin süt rengine yakın olması gerekiyor. Eğer almış olduğunuz peynir kar beyaz renginde ise o peynirden şüphelenebilirsiniz. Bazı beyaz peynirler geriye dönüştürülmüş peynirlerden yapılmaktadır. 1 kilo beyaz peynirin içinde en az 6 kilo kadar süt olması gerekmektedir. Kaliteli peynir deliksiz olmalıdır. Peynir mayalanırken içerisindeki bakteriler gaz oluşturur ve bu gaz nedeniyle peynirde delikler oluşur. Kaliteli peynir tüketmek için mümkün olduğunca gözü olmayan peynirleri tercih edin.

Kaşar peynirin tazesini anlamak için ise ilk önce rengine bakmak gerekir. Kaşar peynirinin hafif sarımtırak rengi olmalı ve beyaz olmamalıdır. Kıvamı ise yumuşak olmalıdır. Kaşar peyniri eridikten sonra çok fazla eriyip gitmemelidir. Belirli bir noktadan sonra kopmalıdır. Eğer kopma yok ise kaşar peyniri bayat olabilir. 1 kilo beyaz peynirin ortalama fiyatının 25-30 lira civarı olması gerekiyor.

Canan Karatay'ın Besin Tavsiyeleri-Zeytinyağı faydaları

Sofralık Zeytin Alırken Dikkat Edilecekler

Sofralık zeytin alırken tadı öncelik arasındadır. Beyaz peynirde olduğu gibi zeytinde de rengin durumuyla oynanabilmektedir. Bazı zeytinlerde renginin daha çabuk kararması için zeytin suyuna paslı demir koyulmaktadır. Zeytini yerken böyle bir işlemin uygulanıp uygulanmadığını anlamak güçtür ve bunu zeytini yerken anlayabilirsiniz. Zeytin ve zeytin çekirdeğinin arasında renk farkı yok ise zeytinde bir sıkıntı yok demektir. Açıkta satılan zeytinlere yakından bakarak hepsinin aynı özellikte ve boyutta olup olmadığını anlayabilirsiniz. Zeytinlerinde farklı çeşitlerle karıştırılıp karıştırılmadığını bu şekilde anlayabilirsiniz. Zeytinin saklandığı teneke kutular paslanmış ise zaman içerisinde, tenekenin içinde arsenik ve cıva gibi ağır metaller oluşabilmektedir. Bu ağır metaller kanseri tetikleyebileceği gibi böbreklere de zarar verebilmektedir. Özellikle marketten aldığınız zeytinlerin teneke kutularının paslı olmamasına dikkat etmelisiniz.

Peynir ve Zeytin Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Yorum yapın