Kişisel GelişimYaşam

Peygamber Efendimize İtaat Etmek

Peygamber Efendimize İtaat Etmek yazımızda peygamber efendimiz zamanında yaşanmış bir olay ile itaatin önemini anlayacağız ve Allah (c.c)’a itaat etmenin yolu peygamber efendimize itaat etmeden geçtiğini yazdık.

Peygamber Efendimize İtaat

Peygamber Efendimize İtaat

Peygamber efendimiz döneminde yaşanmış bir olay ile konuya başlıyoruz. Peygamberimizin halasının oğlu Zübeyr ibni avvam ile ensarlardan Humeyt‘in Harre topraklarında hurmalıkları vardı. Peygamberimiz önce Zübeyr’e bahçesini sulamasını söylüyor daha sonra Humeyt’in sulaması için suyu bırakmasını söylüyor. Humeyt bunun üzerine peygamberimize bu kararı halanın oğlu olduğu için mi önceliği ona verdin diye soruyor. Haksızlık yapıldığını düşünüyor. Aslında olan su kanalına daha yakın olan Zübeyr ibni avvam’ın bahçesi olduğu için öncelik ona aittir.Onun bahçesinden sonra Humeyt’in bahçesi geliyor ve sırasını beklemek zorundadır. Bunu bilmesine rağmen peygamberimize haksızlık ettiğine dair söylemde bulunuyor

Peygamberimizin izinden gittiğimiz için yapmış olduğu her şeyi kabul ederiz hepside bizim iyiliğimiz içindir. Peygamberimizin sünnetlerini ve Kuran-ı Kerimin ayetlerini kalben onaylamamız ve kabul etmemiz gerekir. Kalben kabul etmiyorsak gerçek mana da inanmamış oluruz. Allah (c.c) ve peygamberi bir emir verince bunun üzerine tartışma olamaz ve kesinlikle o emre uymalıyız. Peygamberimize itaat eden Allah’a itaat etmiştir, peygamberimize isyan eden Allah’a isyan etmiştir. Peygamberimize kayıtsız şartsız uymalıyız.

Peygamber Efendimize İtaat
Peygamber Efendimiz

Peygambere İtaat Allah’a İtaat Demektir

Peygamberimizin hem sözleriyle hem de yapmış olduğu örnek hareketlerle bizlere delil ve örnek olduğunu, kendisine uymanın ve itaat etmenin bizim için en iyi şey olacağını bilmeliyiz. Allah’ı sevmenin önceliği peygamber efendimiz Hz. Muhammet Mustafa (s.a.v)‘i sevmekten geçer. Onun sünnetine ne kadar uyarsak ve hareketlerini ne kadar kendi hayatımıza katabilirsek o kadar Allah’a yakınlaşmış oluruz. Peygamberimiz bir şeyi nasıl yaptıysa ve nasıl emrettiyse bizimde o işi o şekilde yapmamız gerekir. Peygamberimize itaat ile hem dünya hemde ahiret hayatımızı kurtarmış oluruz. Rotamızı iyi belirleyerek yola çıkarsak mutlu sona elbet ulaşırız. Allah ve Resulüne itaat Müslüman kişinin yegane hedefidir ve büyük kurtuluşa ermenin tek yoludur. Hayatımız boyunca yaptığımız güzel ve hoş amellerin boşa gitmemesi ve ömür sermayemizin heba edilmemesi Allah ve Resulü’ne itaat etmemizle değerine kavuşur. Peygamberimize itaat etme ve yaşayışımızı onun yaşayışına benzetme bizim huzura erişmemizin kaynağıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir