Petrol Ürünleri İhracatı

Petrol, 5 Haftalık Rallinin Ardından Düştü

Ekonomi ve Para Haber

Petrol, 5 Haftalık Rallinin Ardından Düştü

Petrol, 5 Haftalık Rallinin Ardından Düştü

Petrolde başlayan beş haftalık ralliden bu yana piyasa ilk kez anlamlı bir kâr elde ettiğinden, ham petrol fiyatları Çarşamba günü %2’den fazla düştü.

Çöküş, ilginç bir şekilde, OPEC lideri Suudi Arabistan‘ın 2012’den bu yana üretimden günde ek bir milyon varil kesintiye gittiğini iddia etmesine rağmen haftalarca değersiz stoklara atıfta bulunduktan sonra, Enerji Enformasyon İdaresi’nin haftalık ABD ham petrol stoklarında epik bir düşüş bildirdiği bir günde geldi. Üretiminin günlük 2,5 milyonunu azaltacak olan Temmuz’un başında.

EIA raporundan daha ilginç olanı, Suudilerin, Kuveyt’le paylaştığı ve radardan kaçan sözde PNZ’ye veya Bölünmüş Tarafsız Bölge’ye “sessizce” ek petrol satarak üretim kesintileriyle bir aldatma oyunu oynuyor olabileceğini öne süren bir hikayeydi. daha geniş pazarın

“Suudi Arabistan’ın bunu yapmakta uzun bir geçmişi var, bu nedenle, özellikle bölge radardan çok uzaktayken ve Rusya, PNZ’den [Kuveyt ile paylaşılan Bölünmüş Tarafsız Bölge] ekstra üretim yoluyla petrol satışlarını artırmak istemesi şaşırtıcı değil. OilPrice.com, Avrupa Birliği enerji güvenliği kompleksindeki kıdemli bir kaynağın Salı günü geç saatlerde yayınladığı bir haberde bunu anlattığını aktardı.

Kaynağa göre, Suudi Arabistan ve Kuveyt tarafından 9 Temmuz’da yapılan ortak açıklamada, PNZ’deki ortak petrol projelerini tamamlamak için hızlandırılmış çabaların yerel enerji taleplerini karşılamak olduğunu söylese de, gerçekte bunlar Suudi Arabistan’a radar dışı bir enerji sağlamak. – ‘karanlık envanter’ – resmi OPEC+ kotasını kırdığı görülmeden, çeşitli arka kapı yöntemleriyle şu anda şişirilmiş fiyatlarla satabileceği petrol.

New York enerji koruma fonu Again Capital’in ortağı John Kilduff, “Bana göre, PNZ hikayesi de şaşırtıcı değil, çünkü üretim kesintileri konusunda piyasayı aldatmak eski günlerden beri OPEC’in bir numaralı oyunu,” dedi. “Sürmekte olan gerçek kar elde etme dışında, bu hikayenin bugün petroldeki düşüşe bir şekilde katkıda bulunduğuna şüphe yok.”

ABD West Texas Intermediate veya WTI ham petrolü, Çarşamba günkü ticareti 1.88$ veya %2.3 düşüşle varil başına 79.49$’dan kapattı

 Bu, WTI’yi varil başına 66.80$’a çıkaran 12 Haziran’daki %4.4’lük düşüşten bu yana ham petrol fiyatlarındaki en büyük bir günlük düşüş oldu – ABD ham petrol ölçütüne Temmuz için %16’ya yakın bir getiri sağlayan beş haftalık rallinin öncesinde.

Londra merkezli Brent ham petrolü 1,71 dolar veya %2 düşüşle 83,20 dolardan işlem gördü. Küresel petrol kriteri Temmuz için yaklaşık %14 arttı.

Çarşamba günü erken saatlerde, ABD Enerji Enformasyon İdaresi veya EIA, yurtiçi ham petrol stoklarının 28 Temmuz ile biten haftada 17,049 milyon varil düştüğünü bildirdi; bunun yerine, sadece 1,367 milyon düşüş ve Temmuz’a kadar olan hafta için 0,6 milyon düşüş tahminleri vardı. 21.

Geçtiğimiz üç hafta boyunca EIA, Suudi Arabistan’ın günlük üretiminden her gün fazladan bir milyon varil kıstığını iddia etmesine rağmen, ABD petrol kompleksine ilişkin cansız çekimler bildiriyordu.

Analistler, Suudi ham petrol ihracatı ile ABD stoklarındaki değişimler arasında varilden varil korelasyon beklemek mantıklı olmasa da, enerji konusunda dünyanın önde gelen şeffaf ve kapsamlı veri sağlayıcısı olarak EIA’nın vardiyaları yakalaması gerektiğini söylediler. PNZ cephesindeki belirgin Suudi “oyununa” rağmen, en azından haftalık verilerinde küresel arz durumunda.

Riskten korunma fonu ortağı Kilduff, “Bu aynı zamanda ÇED’in gerçekleştiği ve Suudilerin muhtemelen geçmediği anlamına geliyor” dedi

En son Haftalık Petrol Durumu Raporunda, EIA ayrıca ABD ham petrol rafinerisi girdilerinin 28 Temmuz’da sona eren hafta boyunca günlük ortalama 16,5 milyon varil olduğunu ve bir önceki haftanın ortalamasından 0,04 milyon daha fazla olduğunu söyledi.

EIA, geçen hafta rafinerilerin çalışabilir kapasitelerinin %92,7’sinde çalıştığını belirterek, benzin üretiminin geçen hafta da günlük ortalama 9,8 milyona, distilat yakıt üretiminin ise günlük ortalama 4,9 milyona yükseldiğini sözlerine ekledi.

Benzin envanteri cephesinde, önceki haftaki 0,786 milyon varil düşüşün üzerine 1,481 milyon varil artış oldu. Otomotiv yakıtı benzin, ABD’nin 1 numaralı yakıt ürünüdür.

Damıtılmış ürün stoklarıyla, önceki hafta 0,245 milyon varil olan açığa göre 0,796 milyon varil düşüş oldu. Damıtıklar, ısıtma yağı, kamyonlar, otobüsler, trenler ve gemiler için dizel ve jetler için yakıt olarak rafine edilir.

Kaynak: investing

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir