AraçlarHaberYaşam

Pert Kayıtlı Araçların Sorunsuz Bir Şekilde Satılması

Pert Kayıtlı Araçların Sorunsuz Bir Şekilde Satılması yazımızda Ankara’da birçok kişiye sorunsuz araç yerine sahtekarlık yaparak ağır hasarlı veya pert araçların satılmasını yazdık.

Pert Kayıtlı Araçlar Sorunsuz Araç Olarak Gösteriliyor

Dış görünüş olarak hiç bir kusuru olmayan araçların, aslında pert kaydı olduğu ve kaza geçirdiği ortaya çıkarılmıştır. Ankara’da bulunan bir galeride araçların hepsinin ağır hasarlı olduğu ve pert kayıtlarının bulunduğu ortaya çıkarılmıştır. İnsanlara araçları satarken sorunsuz olduklarını ve kaza yapmadıklarını söyleyerek kandırmaktalar. Dolandırıcılar, polisin onları yakalamasından önce yüzlerce aracı pert kayıtları olmasına rağmen insanlara sorunsuz araba olarak satmıştır.

Araç Satın Almak

Anlaşmalı Oto Ekspertiz de İşin İçinde

Arabayı intenetten görüp beğenen alıcılar, dolandırıcılarla anlaşırken aracın sahte sağlam raporlarını alıcılara gösteriyordu. Ankara Polatlı‘da yaşanan bu dolandırıcılık tezgahında insanlar rahatlıkla kandırılmaktaydı. İnternette aracın hatasız ve kusursuz olduğunu gören alıcılar fiyatında uygun olması ile aracı satın almak için dolandırıcılarla görüşmüşlerdi. Aracı almak isteyen kişiler aracı kontrol etmeden aldı veya kontrol etmek isteyenlerde, dolandırıcıların ayarlamış olduğu oto ekspertiz ile aracı kontrol ettirdiler. Araç satın almak isteyen kişilerde böylece dolandırıldıklarını anlamadılar.

Dolandırıcılar araçların şase numaralarını da herhangi bir terslik olması durumda, başka bir aracın şase numarası ile değiştirmekteydi. Mağdurların en büyük hatası ise, aracın üzerinde yer alan şase numarasını sorguladıklarında aracın temiz olduğunu görmeleri ve başka kuşkuda bulunmamaları olmuştu. Halbuki şase numaraları değiştirilmişti. Ağır hasarlı aracın bozulan parçaları değiştirilip, ikaz lambalarının kabloları sökülerek sorunsuz bir araç olduğu izlenimi oluşturulmaktaydı. Aracı üzerine film giydirilerek, ölçüm cihazlarının kusurları görmesi de engellenmekteydi. Ağır hasarlı araçların pert kayıtları ne ruhsatta ne de noterde gözükmemektedir.

Dolandırıcılar Polis Tarafından Yakalandı

Dolandırıcıların satmaya hazırlandığı yeni araçlarda ellerinde bulunmaktaydı. Dolandırıcılar yakayı kandırdıkları insanların şikayeti üzerine ele verdi. Mağdur olan insanların sayısının artması ile polise şikayetler arttı. Polis şikayetler üzerine dolandırıcılara baskın yapıp hepsini yakaladı. 6 ay süren takip neticesinde 30’un üzerinde dolandırıcı yakalandı. Araçların hepsine el konuldu. Araç alırken dikkatli olunması gerektiği yine anlaşılmış oldu.

Pert Kayıtlı Araçların Sorunsuz Bir Şekilde Satılması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir