D Vitamini Depolama Kaynakları

Pek Çok Hastalığın Nedeni D Vitamini Eksikliği

Sağlık Yaşam

Pek Çok Hastalığın Nedeni D Vitamini Eksikliği yazımızda D vitamini alımının önemini, D vitaminin güneş ile olan bağlantısını, kalsiyum, depresyon, kilo alımı ile D vitamini ilişkisini yazdık.

Pek Çok Hastalığın Nedeni D Vitamini Eksikliği-D Vitamininin En Büyük Kaynağı Güneş

D vitamini yağda eriyen vitaminler arasındadır ve son yıllarda D vitamini eksikliği çok sık görülmektedir. Hepinizin bildiği gibi D vitaminin asıl kaynağı güneştir. D vitaminini en iyi güneş ışınlarından alırsınız. Dünyada 1 milyara yakın kişi D vitamini eksikliği çekmektedir. İnsanların güneşe az maruz kalması veya güneşe güneş koruyucular sürerek çıkması da D vitamini eksikliğine neden oluyor. Güneşin zararlı ışınlarına fazla maruz kalmakta cilt kanserine neden olduğu için insanlar güneşten uzak durmak zorunda kalıyor. D vitamini eksikliği kemik sağlığını çok ciddi derecede etkilemektedir. İstediğiniz kadar kalsiyum alın, eğer vücutta yeteri kadar D vitamini yoksa kalsiyum vücut tarafından kullanılamayacaktır. D vitamini ve kalsiyum birlikte ilerler. Güneşi günde 20-30 dakika almanız yeterli olacaktır. En iyi güneş alım yeri avuç içidir.

D Vitamini İçin Güneş

D Vitamini Depresyonu Engelliyor

D vitamini eksikliği kişinin depresyona yatkınlığını arttırmaktadır. İskandinav ülkelerinin zenginlikleri herkes tarafından bilinmektedir, fakat bu ülkelerin insanları dıştan mutlu gözükse dahi içerisinde mutsuz olabilmektedirler. Bunun en büyük nedeni buralarda yeteri kadar güneş olmadığı için D vitamini eksiklikleri çoktur ve depresyona girmeleri de daha kolaydır. En çok intihar edenler buralarda bulunur. D vitamini kişiyi iyi hissettirir ve depresyonu engeller. Bu nedenle vücudumuzdaki D vitamini düzeyinin yeterli olması çok önemlidir.

D Vitamini Depolama Önemi

Kilo Alımı ile D Vitamini İlişkisi

Tip 2 diyabet ve insülin direnci olanların çoğunun D vitamini değerleri düşüktür. Obez olanların çoğunun D vitamini değerleri çok düşüktür. Kemik ve eklem ağırlarının nedeni bile D vitamini eksikliği olabilir. D vitamini takviyesi için uzman doktora başvurarak yardım alabilirsiniz. D vitamini eksikliğinde kişinin fazla kilolarını vermesi çok zorlaşır. D vitamini kapsülleri alınabilir, fakat aşırı D vitamini alımı da kalsiyumun oranını arttırır, bu durum kemiklerde kırılmalar ve böbreklerde taşların oluşmasına neden olur. Doktor önerisi dışında ekstra D vitamini ampulü almayın.

Günlük D vitamini ihtiyacı 0-1 yaş için 400IU, 1-70 yaş için 600IU’dur.

Pek Çok Hastalığın Nedeni D Vitamini Eksikliği-Diyetisyen Merve Bilge Atalay’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir