İçeriğe geç
Anasayfa » Kişisel Gelişim » Pazarlamada Beden Dilini Kullanmanın Getirdiği Avantajlar

Pazarlamada Beden Dilini Kullanmanın Getirdiği Avantajlar

Pazarlamada Beden Dilini Kullanma

Pazarlamada Beden Dilini Kullanmanın Getirdiği Avantajlar yazımızda insan ilişkilerinde her zaman olan pazarlama ve satış durumlarında beden dili gelişiminin ne kadar önemli olduğunu ve pazarlama başarısını artıracak gelişimleri yazdık.

Pazarlamaya Herkesin İhtiyacı Var

Satış ve pazarlama işi sadece uzmanlıkları bu alanlarda olan kişiler için önemli değildir aynı zamanda insanların elden çıkarmayı düşündüğü eşyalarını satarken de bu yeteneklere başvururlar. Örneğin binek aracı satmak istediğiniz vakit önce aracı güzelce yıkarsınız, bakımını yaptırırsınız daha sonra kaliteli bir fotoğraf makinesi veya telefonla fotoğraflarını çekersiniz. Fotoğrafları internete yükledikten sonra aracın tüm özelliklerini yazarsınız. Muhtemel alıcılar için beklemeye başlarsınız. Tüm bunlar aracınızın hızlı bir şekilde satılmasını sağlayacak işlemlerdir. Fakat siz pazarlamacı değilsiniz, kendi çapınızda aracınızı satışa hazırlıyorsunuz.

Görüldüğü gibi insanların işi pazarlamadan farklı işlerde olsa zaman zaman pazarlamaya başvurmaktadırlar. Hal böyle olunca pazarlama konusunda bazı incelikler bilmek hayatımıza değer katacaktır. Özellikle insanlarla sağlıklı iletişim kurma ve onları ikna etme gereksinimi asla bitmeyecektir. Sözsüz iletişim ve beden dili, işlerini beşeri ilişkiler ve iletişimle yürütmek zorunda olan herkesin ortak konusudur.

Doğrudan Satış Sektörü

Pazarlamada Beden Dilini Kullanma-Güvenli Duruş Sergileme

İnsanlara güven verebilmek için söylediklerinizi bedeniniz ile desteklemelisiniz. Bu iki kanal arasında oluşacak uyumsuzluk güvenilirliğinizi sorgulatacaktır. Bu tarz şüpheci davranışlar iletişimi kısa sürede koparacaktır. Güvenli duruş sergilemek ise insanların güvenini kazanmamızı sağlayacaktır. Dik duruş, gevşek omuzlar, mütebessim ve rahat yüz ifadesi ve hafif yana yatık başla bu güven sağlanabilir. Yere sağlam bastığınızı gösteren açık derecede bacaklar ve yanlarda serbest duran kollarda güveni karşı ki tarafa iletmektedir. Bunların yanı sıra insanlar avuç içlerini rahat görebilmeli ve gözlerinizin içine rahatça bakabilmelidir.

Arabuluculuk Nedir? Davalı-Davacı

Oturma Şekli Nasıl Olmalı?

Tavsiye edilen oturma şekli köşeli veya yan yana olacak şekilde oturmadır. Bu şekilde karşıdaki kişiyle uzlaşmanız ve aradaki mesafeyi kontrol altında tutmanız kolaylaşacaktır. En ideal oturuş şekli ise çapraz oturmadır. Müşterinin hangi eliyle yazdığını dikkat etmeli ve kişiyi o tarafınızda tutmanıza gayret göstermelisiniz. Satış görüşmelerinde oturuş pozisyonu kadar yükseklik durumu da önemlidir. Müşteriyle uygun yükseklikte oturduğunuza emin olmalısınız. Müşteriden yüksek olduğunuz durumlarda müşteri kendisini baskıda hisseder. Bu durum müşterinin kendisini olumsuz hissetmesine ve savunma halinde kalmasına neden olur. Tam tersinde de müşterinin sizi baskı altına alma hissi oluşacaktır. Bu yüzden ideali eşit yükseklikte oturmaktadır.

Pazarlamada Beden Dilini Kullanma-Şahsi Alan

Şahsi Alanın Korunması

Pazarlamada şahsi alanında koruması gerekir. Hayvanlarda olduğu gibi insanlarda da özel alanlar mevcuttur. 1963 yılında antropolog Edward Twitchell’in yapmış olduğu sözsüz iletişim araştırması, görünmez olan alanların bir ölçüsünün olduğunu göstermiştir. Proksemik adını verdiği bu araştırmaya göre insanların 4 farklı alanı vardır. Bunlar;

  1. Mahrem Alan: 0-45 cm arası
  2. Kişisel Alan: 45-120 cm arası
  3. Sosyal Alan: 120-360 cm arası
  4. Kamu Alanı: 360-760 cm arasıdır.

Mahrem alanı sadece kişinin ailesi ihlal edebilmektedir. Başka birileri bu alana yaklaştığı zaman rahatsızlık yaşanır. Özellikle toplu taşıma ve asansörlerde bu durum yaşanmaktadır. Kişisel alan ise ideal yakınlaşma alanıdır. İnsanlar 45-120 cm yakınlaşmadan rahatsız olmazlar. Bu alandan daha fazla uzaklaşırsak karşıdaki insanla iletişim kurmak zorlaşacaktır. İletişim için mutlaka kişisel alanda kalınmalıdır.

İhtişamlı Yaşam

Geniş Alan Seçimi

İnsanlar dar alanlarda etkisizleşir. İnsanlar kendilerini baskı altında hissettikleri için agresif ve sabırsız bir ruh hali sergilerler. Satış yapılırken geniş ve aydınlık mekanların seçilmesi önemlidir. Beden dilini doğru kullanmanız sözlerin gücünü ve etkisini ciddi oranda arttıracaktır. Ayrıca zor durumları ve problemleri aşmanızda da yardımcı olacaktır. İnsanlarla çok daha kolay işbirliği yapacak ve sizden daha çok hoşlanmalarını sağlayacaksınız.

Pazarlamada Beden Dilini Kullanmanın Getirdiği Avantajlar-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir