Bilim ve TeknolojiHaber

Patriot Füzeleri Nedir, Neden Bu Kadar Değerli ve Ukrayna Bunları Neden İstiyor?

Patriot Füzeleri Nedir, Neden Bu Kadar Değerli ve Ukrayna Bunları Neden İstiyor?

Patriot Füzeleri Nedir, Neden Bu Kadar Değerli ve Ukrayna Bunları Neden İstiyor?

Aylarca süren tartışmalardan sonra Biden yönetimi Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Kiev‘in bir Rus füze ve insansız hava aracı saldırısına karşı savunmaya yardım etme konusundaki acil talebine yanıt olarak en gelişmiş kara konuşlu hava savunma sistemi Patriot‘u Ukrayna‘ya gönderdiğini söyledi.

Patriot sistemi, ülkenin cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy‘nin Başkan Joe Biden ve diğer yetkililerle görüşmek üzere Washington’a gelmesiyle açıklanan Ukrayna’ya yönelik 1,8 milyar dolarlık yardım paketinin bir parçası.

Belli bir yaştaki Amerikalılar, Patriot füzeleriyle tanışmalarını, İsrail’i savunmak için bir dizi Irak Scud füzesinin birbiri ardına düşürüldüğü 1991’deki Basra Körfezi Savaşı’na geri götürebilir.

Patriot, Yemen’deki Suudi ve BAE kuvvetleri ve Avrupa’daki NATO ittifakı genelinde kullanılan, ABD silah pazarında en çok aranan hava savunma sistemlerinden biri. İsrail hala kullanıyor. Şimdi listeye Ukrayna’yı da ekleyin.

İşte hava savunma sistemine bir bakış.

Patriot füzeleri nedir?

Patriot, gelen füzeleri amaçlanan hedeflerine ulaşmadan önce vurabilen mobil bir karadan havaya füze ve anti-balistik füze sistemidir. Patriot bataryaları ayrıca uçakları da düşürebilir. Kamyonlara monte edilen ve istenildiği zaman hareket ettirilebilen her sistem, dört adet füze önleyiciyi tutabilir. Askeri çevrelerde, bir nüfusu, birlikleri ve hatta binaları gelen ateşten koruyan bir güvenlik battaniyesi olarak görülüyorlar.

ABD ordusu, son 30 yılda çok sayıda çatışmada Patriot bataryaları konuşlandırdı. ABD Merkez Komutanlığı, en son olarak Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Al Dhafra Hava Üssü’ndeki ABD birliklerinin Ocak ayında üsse doğru yönelen füzelere Patriot önleyicileri ateşlediğini söyledi.

Ukrayna neden onları istedi?

Kiev, gelen füzeleri engellemek için bu güvenlik battaniyesini kullanmayı umuyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Şubat ayında Ukrayna’nın işgali emrini vermesinden bu yana, Moskova Ukrayna’daki hem sivil hem de askeri hedeflere bir dizi füze ve hava saldırısı düzenledi.

Ancak son haftalarda, Rus birliklerinin -Putin’in yalnızca bir ay önce ülkesinin topraklarının bir parçası olduğunu iddia ettiği güney şehri- Herson’dan küçük düşürücü bir şekilde çekilmesinin ardından Moskova acımasız davrandı. Rusya, Ukrayna’daki elektrik santrallerini, ısıtma sistemlerini ve diğer enerji altyapısını çökerterek, milyonlarca insanı elektrik veya ısı olmadan dondurucu kış sıcaklıklarıyla baş etmeye zorladı.

Bu ay, Ukrayna’nın güneyindeki liman kenti Odesa’ya Rus insansız hava aracı saldırıları 1,5 milyondan fazla insanı karanlığa gömdü. Kiev hükümeti, Patriot sistemini Ukrayna’nın hava savunmasını desteklemenin bir yolu olarak görüyor.

Kiev, Patriot sisteminde pratiğin ötesinde sembolik avantajlar görüyor: ABD’nin Ukrayna’ya destek vermekten bıkmak yerine Rus saldırısına direnmesine yardım etme çabalarını yoğunlaştırdığının kanıtı.

Ne yapabilirler?

Patriot bataryaları, savunmaları 600 mil uzağa fırlatabilir. Kusursuz olmaktan uzak olsalar da, uzun menzilli balistik füzeleri ve uçakları yüzlerce mil öteden hedef alıp vurabilirler. Ayrıca, Patriot’ların kimin dost kimin düşman olduğunu ayırt etmesini kolaylaştıran – benzer hava savunma sistemlerinden daha iyi – güçlü radar sistemlerine sahipler.

Ne kadar tutuyorlar?

Çok. Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’ne göre, tek bir önleme füzesinin maliyeti yaklaşık 4 milyon dolar. Her fırlatıcı yaklaşık 10 milyon dolara mal oluyor. Bu, kullanımlarını, gelen hava saldırılarının çok fazla hasara veya yaşamlara mal olacağı durumlarda sınırlayabilir.

Füzeler kusursuz mu?

Uzun bir atışla değil. Patriot füzelerinin pek çok eleştirmeni var – 2018’de Foreign Policy’de yer alan bir manşet, ABD askeri yetkililerinin abartı olduğunu söylediği “Patriot Füzeleri Amerika’da Üretildi ve Her Yerde Başarısız Oldu” iddiasında bulundu. Ancak kamuoyu daha önce de Patriot performansı konusunda yanıltılmıştı. Körfez Savaşı sırasında askeri yetkililer, sistemin iki Irak Scud füzesi dışında hepsini engellediğini söyledi. Daha sonra, Pentagon bunu %50’lik bir atış oranı olarak revize etmek zorunda kaldı.

Günümüzde etkinlik oranının daha yüksek olduğuna inanılmaktadır, ancak kesin rakamlar bulmak zordur. Askeri uzmanlar, nasıl ve hangi koşullarda kullanılacağını bilmenin önemli olduğunu söylüyor.

Birini kullanmak için kaç kişi gerekir?

Yetkililer, bir Patriot bataryasının onu kullanabilmesi için 100’e yakın kişiye ihtiyaç duyduğunu söylüyor. Ukrayna birliklerinin sistemi çalıştırmak için eğitilmesi gerekecek. Ancak öğrenme eğrisi o kadar dik olmamalı, çünkü Ukraynalı askerler askeri sistemler konusunda hızlı çalışmalar yaptıklarını kanıtladılar.

Kaynak: nytimes

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir