Patlamış Mısır Sağlıklı mı?

Patlamış Mısır Sağlıklı mı? Patlamış Mısırın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Mutfak Sağlık Tarım ve Hayvancılık

Patlamış Mısır Sağlıklı mı? Patlamış Mısırın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Patlamış Mısır Sağlıklı mı?

Patlamış Mısır Sağlıklı mı?

Patlamış mısır hakkında sevilecek çok şey var. Çıtır çıtır, tatmin edici ve çok yönlü. Tam tahıl, ilçe fuarlarından film gecelerine kadar sağlıklı etkinliklerde sıklıkla tüketildiği için klasik bir atıştırmalıktır. Ancak, aklınızda beslenme varsa, kendinizi “patlamış mısır sağlıklı mı?” diye merak ederken yakalayabilirsiniz.

Duruma göre değişir. Patlamış mısır, son ürünün beslenmesini etkileyebilecek birçok şekilde hazırlanabilir. Buna farklı pişirme yöntemleri (örn. set üstü ocak, mikrodalga fırın veya hava patlatma makinesi), patlamış mısırı pişirmek için kullanılan yağ türleri ve ek baharatlar (örn. tuz, peynir tozu, sarımsak tozu, tereyağı vb.) dahildir.

Söylemeye gerek yok, patlamış mısırın sağlıklı olup olmadığının cevabı açık görünmeyebilir. Patlamış mısırın beslenmesi hakkında bir bilgi notu istiyorsanız, aşağıdaki yiyeceklerin başlıca artılarını ve eksilerini bulun.

Patlamış Mısırın Besin Değeri

Bilmiyorsanız, patlamış mısır, genişlemiş veya patlamış mısır tanelerinden kaynaklanır. Kayıtlı diyetisyen beslenme uzmanı ve Food Jonezi’nin kurucusu Charmaine Jones, MS, RDN, LDN’ye göre mısır taneleri (ve dolayısıyla patlamış mısır), doyurucu liflerle dolu bir tam tahıl türüdür. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’na (USDA) göre patlamış mısır ayrıca folat, A vitamini, potasyum ve magnezyum dahil olmak üzere mütevazi miktarda temel vitamin ve mineral sunar.

Bununla birlikte, daha önce belirtildiği gibi, patlamış mısırın besin profili, hazırlanışına bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Ancak, besinlerin parçalanması hakkında genel bir fikir için, USDA’dan alınan verilere dayanarak, Jones’a göre bir porsiyona eşit olan üç fincan sade patlamış mısırın (~ 24 gram) beslenme değerleri:

  • 93 kalori
  • 3 gram protein
  • 1 gram yağ
  • 18 gram karbonhidrat
  • 4 gram lif
  • < 1 gram şeker
Türkiye'de Sinema Sektörünün Gelişimi

Patlamış Mısırın Faydaları

Arkadakiler için bir kez daha: Patlamış mısır hazırlamanın sayısız yolu vardır, bu nedenle patlamış mısırın sağlıklı olup olmaması birçok faktöre bağlıdır. Ancak genel olarak, patlamış mısır – özellikle, sade havayla patlatılan tür – aşağıdaki faydalara dayanarak sağlıklıdır.

Doygunluğu Artırır

Eğer bir görevdeyseniz toplantılar arasında patlamış mısır için uzanabilirsiniz. ICYMI yukarıda, patlamış mısır dolup taşıyor lif, bir tür karbonhidrat. Jones’a göre lif, doygunluğu veya dolgunluk ve memnuniyet hissini artırmaya yardımcı olur. Patlamış mısır ayrıca, suyu emdiği ve genişlediği bağırsağınızda bir sünger gibi davranır. Jones, “Bu, mide reseptörlerinin doyduğunuzu söyleyen hormonları salmasına neden olur” diye açıklıyor. Buna karşılık, patlamış mısır yedikten sonra uzun süre tok hissetmeniz daha olasıdır.

Düzenli Bağırsak Hareketlerini Destekler

Belirtildiği gibi, patlamış mısır lif açısından zengin bir besindir. Jones, bağırsakta suyu çeken çözünmeyen lif açısından özellikle yüksek olduğunu söylüyor. Bu, dışkınızın hacmini arttırır, böylece bağırsaktan geçmek için gereken süreyi azaltır, diye ekliyor. Paula Doebrich, MPH, RDN, kayıtlı diyetisyen ve kurucusu Paula Doebrich’e göre, sürekli olarak yedekleniyorsanız, düzenli olmanıza ve kabızlığı potansiyel olarak önlemenize yardımcı olabileceğinden, bu bir oyun değiştirici olabilir.

Kan Basıncını ve Kolesterolü Düşürür

Jones, patlamış mısırdaki lifin çoğu çözünmez olmasına rağmen, çözünür türden bazılarını da içerdiğini söylüyor. Adından da anlaşılacağı gibi çözünür lif, bağırsakta suda çözünür ve bu, LDL (“kötü”) kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilecek jel benzeri bir madde oluşturur. Çözünür lif, safraya (kolesterol içeren bir sıvı) bağlanır ve safrayı vücudunuz tarafından emilmek yerine dışkınızdan çıkmaya zorlar. Daha önce bildirilen şekil. Bu, vücudunuzdaki genel kolesterol emilimini azaltır, böylece yüksek kan kolesterolünü düşürür. Kalp hastalığı için risk faktörünü düşürür.

Patlamış Mısırın Zararları

Hayattaki tüm güzel şeylerde olduğu gibi, patlamış mısır da mükemmel değildir; Bazı dezavantajları da var. Akılda tutulması gereken birkaç patlamış mısır dezavantajı:

Sindirim Sorunlarına Neden Olabilir

Sindirim için faydalarına rağmen, patlamış mısır, özellikle yüksek miktarlarda yenildiğinde bazı insanlarda GI sorunlarına neden olabilir. Patlamış mısırın yüksek lif içeriği, kabızlığa neden olur, özellikle de soruna zaten yatkınsanız, diyor Jones. Bu, su alımınızı artırmadan hızlı bir şekilde (herhangi bir gıdadan) çok miktarda lif yediğinizde olabilir. Nedeni: “Lif, sindirim sisteminden geçerken, dolgunlaşması ve düzgün bir şekilde geçmesi için sıvıya ihtiyaç duyar” diye açıklıyor Jones. Bu nedenle, genellikle çok fazla lif yemiyorsanız, patlamış mısır alımınızı yavaşça artırın ve su içtiğinizden emin olun.

Sınırlı Temel Besinler

Elbette, patlamış mısır lif ve birkaç vitamin ve mineral içerir… ama hepsi bu kadar. Bununla birlikte, diyetinizin çoğunu patlamış mısırla değiştirmek, ihtiyacınız olan tüm besin maddelerini almanızı zorlaştırabilir. Jones, patlamış mısır tokluğu artırdığından, günde çok fazla yemek yemek, diyetinizde daha az çeşitlilik tüketmenize neden olabilir, diyor Jones. Bu, protein, sağlıklı yağlar ve C vitamini gibi diğer temel besin maddelerinin alımını sınırlayabilir. Bu nedenle, patlamış mısırı ana olay yerine bir yan veya atıştırmalık olarak düşünmek isteyeceksiniz.

Tüm Patlamış Mısır Eşit Değildir

Patlamış mısırın nasıl hazırlandığı faktörüne geri dönelim. Havada patlayan mısırın aksine, ocakta patlamış mısır pişirmek genellikle kalori ve yağ ekleyen yağ ve tereyağı gerektirir. Jones, benzer şekilde sinema ve mikrodalgada patlamış mısırın tipik olarak ilave tuz ve tereyağı ile yapıldığını söylüyor. Ürüne veya tarife bağlı olarak, şeker ve peynir tozu gibi diğer bileşenler de atıştırmalığın sodyum, karbonhidrat veya yağ içeriğini artırabilir ve sonuçta genel besin içeriğini değiştirebilir.

Tüm yiyeceklerin sağlıklı bir diyette yeri olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak belirli malzemelere ihtiyacınız varsa veya bunları sınırlamak istiyorsanız, patlamış mısırın nasıl hazırlandığına dikkat etmenizde fayda var.

Peki Patlamış Mısır Sağlıklı Bir Atıştırmalık mı?

Kısacası, evet, patlamış mısır sağlıklı bir atıştırmalıktır. Doebrich, “Genel olarak konuşursak, tüm gıdalar sağlıklı bir yaşam tarzının parçası olabilir ve daha az besleyici yoğun gıdaların ılımlı bir şekilde tadını çıkarmaya gelir” diyor. Patlamış mısır söz konusu olduğunda, “mısırın kendisinden ziyade onu neyle tükettiğinizle ilgili” diye ekliyor.

Doebrich, bu nedenle, besin açısından en yoğun seçeneği arıyorsanız, evde patlamış mısır yapmanın yolu budur, diyor Doebrich. Bu şekilde nasıl hazırlandığını ve hangi ek bileşenlerin kullanıldığını kontrol edebilirsiniz. Sahip olacak kadar şanslıysanız, bir hava patlatma makinesi kullanabilir veya set üstü ocakta standart bir tencere kullanabilirsiniz. Doebrich, en sağlıklı versiyon için çok az yağ kullanacaksınız veya hiç yağ kullanmayacaksınız, ancak yağ eklemek tamamdır, çünkü yağ tokluğu artırmaya yardımcı olabilir, diyor Doebrich. Yağ kullanmaya karar verirseniz, avokado veya kanola yağı gibi daha yüksek duman noktası olan bir seçeneği tercih edin, diyor. “Hindistan cevizi yağı veya tereyağı gibi daha düşük duman noktasına sahip yağlar, ocakta patlamış mısır yaparken üretilen yüksek ısı için ideal olmayabilir” diye açıklıyor.

Doebrich’e göre, tatlandırıcılar ve soslar için, üç fincan patlamış mısır için 1/2 çay kaşığı tuz kullanın. Sodyum alımınızı izliyorsanız, tamamen atlayabilir veya koşer tuzu gibi daha düşük sodyum alternatiflerini kullanabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise baharatlar gibi tuzsuz çeşniler kullanmaktır (düşün: sarımsak tozu, biber tozu, kuru otlar), ilave lezzet için fazla sodyum içermez, Doebrich’i ekler.

Jones, mağazada bir paket hazır patlamış mısır için alışveriş yapıyorsanız, tuzsuz veya az tuzlu seçenekleri tercih etmeye çalışın, diyor Jones. Hızlı ve sağlıklı bir atıştırmalık için marketten satın alınan patlamış mısıra kendi baharatlarınızı bile ekleyebilirsiniz. (Profesyonel ipucu: Baharatların ve baharatların yapışması için patlamış mısırı suyla hafifçe püskürtün veya serpin.)

Ve biraz mikrodalga veya sinemada patlamış mısırın tadını çıkarmak istiyorsanız? Bu tamamen iyi, diyor Doebrich. “Ara sıra yapılan ikramları kısıtlamak için hiçbir neden yok” diyor – çünkü yine tüm yiyecekler dengeli bir diyetin parçası olabilir. Sizin için “ara sıra” nasıl göründüğünden emin değilseniz, kişiselleştirilmiş rehberlik için doktorunuzla veya diyetisyeninizle sohbet edin.

Patlamış Mısır Sağlıklı mı? Patlamış Mısırın Faydaları ve Zararları Nelerdir?-Kaynak: shape.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir