İçeriğe geç
Anasayfa » Mutfak » Patates Nasıl Saklanır, Patatesleri En İyi Durumda Tutmanın Yolları Nelerdir?

Patates Nasıl Saklanır, Patatesleri En İyi Durumda Tutmanın Yolları Nelerdir?

Patates Nasıl Saklanır

Patates Nasıl Saklanır, Patatesleri En İyi Durumda Tutmanın Yolları Nelerdir? yazımızda patatesleri çok sevdiğimiz için, onları en iyi durumda tutmak ve filizlenmesini veya bozulmasını önlemek için bazı ipuçları yazdık.

Patates Nasıl Saklanır?

Onları serin bir yerde saklayın, çok serin olmasın

İdeal olarak, buzdolabınızdan daha sıcak olan 6 ila 10 derece hedefliyoruz. Bir garajınız veya kileriniz varsa, evin bu sıcaklık civarında kalma eğilimi gösteren alanları olması yeterlidir. Patatesleri serin tutmak, aylarca dayanmalarını ve C vitamini seviyelerini korumalarını sağlayacaktır.

Ancak patateslerinizi buzdolabına veya derin dondurucuya atmaktan kaçının. Bu olursa, bazı sihirli bilimler nişastayı kanserojen maddeler üretebilen indirgeyici şekerlere dönüştürür. Dondurucu sıcaklıklarda, çiğ patatesin içindeki su içeriği genişler ve hücre duvarını parçalamaya başlar, bu da onu duygusal, kahverengi ve iğrenç hale getirir.

Onları ışıktan uzakta saklayın

Eğer patates yeşil rengine dönerse, yapılacak en iyi şey onları atmak olur. Yeşil kabuklar, patatesin güneş veya flüoresan ışığına maruz kalmasından kaynaklanan klorofil üretmeye başladığı anlamına gelir. Yüksek seviyelerde bu, toksik bir kimyasal olan solanin üretimine yol açabilir. Bu çok yaygın olmasa da, birçok ülke ticari patateslerdeki solanin miktarını sınırladığı için, patateslerinizi ışıktan uzak tutmak, bu endişeyi tamamen ortadan kaldıracaktır.

Kuru Tutun

Bununla, onları yıkamayın demek istiyoruz. Yeraltında yetiştirildiklerini ve muhtemelen toprakla kaplı olduklarını düşünürsek biraz garip görünüyor olabilir, ama bize güvenin. Saklamadan önce yıkamak nem ekler. Nemi kim sever biliyor musun? Mantar ve bakteri. Ama endişelenmeyin. Biraz patates istediğinizde, pişirmeden önce onları yıkayabilirsiniz.

Patatesleri bir kağıt torbada veya açık bir kapta saklayın

Yani, sadece nem hakkında konuştuk. Patateslerin nem birikmesini önlemek için hava akışına ihtiyacı vardır. Bunları saklamanın en kötü yolu kapalı bir torba veya kaptadır. Onları hava akışına ve sirkülasyona izin veren bir şeyde tutun.

Patatesler yalnız kurtlardır – diğer ürünleri sevmezler

Bu yüzden onları diğerlerinden uzak tutun. Ürün olgunlaştığında havaya etilen salar. Bu, patateslerin yumuşamasına veya filizlenmesine neden olabilir ve bu da patateslerin bozulmasına neden olur.

Patates Nasıl Saklanır, Patatesleri En İyi Durumda Tutmanın Yolları Nelerdir?-Kaynak: Yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir