İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Parfüm Nerelere Sıkılmalı ve Nasıl Sıkılmalı?

Parfüm Nerelere Sıkılmalı ve Nasıl Sıkılmalı?

Sokak Kokusu-Celal Yavuz

Parfüm Nerelere Sıkılmalı ve Nasıl Sıkılmalı?

Parfüm Nerelere Sıkılmalı?

Bunun için kullanılacak parfümün spreyini tanımamız lazım. Kullanacağımız parfüm şişesinin spreyinin atımı uzak ve çok mu atıyor yoksa yakın ve az mı atıyor? Parfümün fıslamasına bakarak öğrenebilirsiniz. Bunu öğrendikten sonra kaç fıs ve neremize sıkmamız lazım? Bunu cevaplamak için kullandığımız parfüm, yazlık, kışlık, veyahut baharlık olup olmadığını bilmemiz gerekiyor. Genel üstünkörü cevap verirsek, kışlıklar daha ağır, yazlıklar daha hafif olur.

celalyavuzkoku-Celal Yavuz
Celal Yavuz Koku

Parfüm Nasıl Sıkılmalı?

Parfümün hafif mi ağır mı olup olmadığını öğrendikten sonra kaç fıs sıkacağımıza kara vereceğiz. Ağır çok atım olan parfüm şişelerinde 4-5 fıs, spreyi az atım kısa mesela ise 6-7 fıs yeterli olacaktır. Hafif çok atım olan parfüm şişelerinde 7-8 fıs, spreyi az atım kısa mesela ise 10-11 fıs yeterlidir. Aslında bu sıkımlarda genel olandan biraz daha fazla ama çok sıkmak istediğimiz için bu şekilde yapabiliriz. Dışarı çıkmadan 30 dakika önce giyeceğiniz kıyafetin üzerine ekstradan 3-4 fıs sıkabilirsiniz. 30 dakika da parfümün tepe noktası geçip kalp notasına ulaşacağı için biraz daha koku oturacaktır ve ilk sıktığınız kadar dışarıya yayılmayacağı için insanları çok bunaltmayacaktır.

Parfümü göğüs üzerine, omuz başlarına, kulağın arkasındaki kemiğe, enseye, bilek içine, ele, ve saça sıkmanızı tavsiye ederim. Sıkacağınız mesafenin de çok önemli olduğunu unutmayın. Çok ve uzağa atım parfümlerde 15-20 cm uzaklıktan az ve yakına atan parfümlerde 10-15 cm sıkmanızı tavsiye ederim. Neden mi? Çünkü parfümü çok yakından sıkarsanız sıktığınız yerde kalır ve yayılımı az olup o bölgede yoğun olarak kokar. Çok uzaktan sıkarsanız da parfümün çoğu havada kalır ve kalan parfümün tanecikleri de uzaktan sıktığınız için geniş yere dağılıp yayılımı fazla ama kalıcılığı az olacaktır. O yüzden bu şekilde sıkmanız yeterli olacaktır.

Instagram: celalyavuzkoku

Web Site: celalyavuz.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir