Ekonomi ve ParaHaberYaşam

Paranın Kullanılmasında En Önemli Etken Elektrik

Paranın Kullanılmasında En Önemli Etken Elektrik yazımızda gelişen teknoloji ve ekonomilerin nakit paraya olan ihtiyacını ve paranın kullanımında gerekli olan elektriğin önemini yazdık.

Nakit Paranın Önemi

Günümüzde istediğimiz şeyleri almak ve alışveriş yapmak için para kullanırız. Nakit para her yerde önemini korumaktadır. Paralar darphaneye veya matbaaya ihtiyaç duymaktadır. Şimdilerde ise gelişen ekonomi ve teknoloji sayesinde nakit para yerine banka, ATM cihazları ve kartlar para yerine kullanılmaktadır. Bu teknolojilerin kullanılmasında da elektriğin büyük bir önemi vardır. Elektriksiz artık para kullanımı çok zorlaşmıştır. Porto Riko‘da meydana gelen olay bu durumun en büyük göstergeleri arasında yer almaktadır.

Porto Riko’da yaşanan kasırga elektriğin uzun süre gitmesine neden olmuştur. Bu durumdan endişe duyan Porto Rikolular nakit para almak için ATM’lere akın etti ve uzun kuyruklar oluşturdular. Fakat ne bankalarda nede ATM’lerde elektrik olmadığı için nakit para çekemediler. Bunun üzerine Federal Rezerv Bankası halk için nakit para göndermiştir. Bazı bankalar müşterileri içinde ATM’lere jeneratörlerle elektrik vererek para ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmış ve ucu bitmeyen insan kuyrukları oluşmuştur.

Kasırganın ardından nakit para ile alışveriş yapmaya başlayan halkın gelirlerinin takip edilmesi ve vergi kurallarının uygulanması imkansız hale geldi. Ülke ekonomisi büyük bir darbe yemiş oldu. Uzmanlara göre nakit para kullanımının vergi toplanmasında ve kara borsanın kontrolünü sağlamada zorluk çıkardığını düşünmektedir. Elektriğin gelmesiyle her şey eski haline gelmiştir. Elektriksizliğe ülke ne kadar dayanabilirdi kim bilir.

Paranın Kullanılmasında Porto Riko Kasırga
Porto Riko

Hindistan’da Yaşanan Nakit Sıkıntısı

Hindistan, Porto Riko’nun elektrik yüzünden yaşadığı nakit sıkıntısını 2016 yılında kendisi denemiştir. Ekonomi üzerindeki devlet kontrolünü artırmak için büyük kağıt paraların çoğunu Hindistan hükumeti tedavülden kaldırmıştı. Bu yapılan uygulama halkın ve devletin zararına bir sonuç getirmişti ve uygulamadan vazgeçilmişti. Nakit paranın kaldırılması ekonomiye zarar veriyor ve insanlar ihtiyaçlarını karşılayamıyordu.

Dolar

Paranın Kullanılmasında Elektrik İhtiyacı Faktörü

İnsanlar para kazanmaya odaklandıkları için elektriğin önemini unutmuşlardır. Tüm insanlar hayatlarını paraya göre düzenliyor ve ona göre bir yaşam biçimi oluşturuyor. İnsanlar parasız kaldığında adeta çıplak ve hiçbir gücü olmadığına inanıyor. İnsanın bu kadar değer verdiği parada artık elektriğe muhtaçtır. Elektrik olmadan ekonomiler çökecektir.

Paranın Kullanılmasında En Önemli Etken Elektrik-İnsan ve Hayat dergisinden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir