You are currently viewing Para Sigarayı Bıraktırıyor
Sigara

Para Sigarayı Bıraktırıyor

  • Post author:
  • Post category:Haber / Sağlık / Yaşam
  • Reading time:2 mins read
  • Post comments:0 Yorum
  • Post last modified:21 Nisan 2020

Para Sigarayı Bıraktırıyor yazımızda sigarayı bırakmak isteyen Amerikalıların, araştırmacılar eşliğinde türlü yöntemler uygulayarak, hangisinin daha etkili olduğunu buldukları araştırmanın sonucunu yazdık.

Para Desteği ile Sigara Bırakmak

Elektronik sigaralar, nikotin bantları ve özel terapilerin hiç biri sigara bıraktırma konusunda para kadar etkili olmamaktadır. Amerikanın Pensilvanya Üniversitesinin araştırmacıları paranın gücünün sigarayı bıraktırmada daha etkili olduğuna dair yapmış oldukları araştırmanın sonucu açıkladılar. Amerika Birleşik Devletlerinde 6000 sigara tiryakisiyle çalışan uzmanlar, sigarayı bıraktırmak için farklı yöntemle denedi. Sigara tiryakilerine ücretsiz e-sigaralar, nikotin bantları ve benzer ürünler dağıtıldı. Bazı katılımcılara ise sigaraya bırakmaları için 600 dolar (2800 TL) verildi. 6 ay süren araştırma sonucunda en büyük başarıyı para alan deneklerin sağladığı görülmüştür. Sigarayı bırakmak için parayla motive olanların diğer yöntemlerle sigarayı bırakmaya çalışanlardan 3 katı daha başarılı oldukları gözlenmiştir.

Tütünsüz Dünya Günü

Yapılan Araştırma Sonucu

Sigarayı bırakmaya motive olan insanların parayla çok daha başarılı oldukları görülmüştür. Ücretsiz elektronik sigaralar, nikotin bantları hiç bir işe yaramamaktadır. Araştırmacılara göre e-sigaranın da sigarayı bıraktırmada hiçbir etkisinin olmadığı belirtiyorlar. Sigarayı bırakmasını istediğiniz kişiye para desteği sunarak daha başarılı olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın