Panik Atak Oluşumu ve Nedenleri

Panik Atak Oluşumu ve Nedenleri yazımızda son dönemlerde artan panik atakların nedenlerini, çözüm yollarını ve neler yapmanız gerektiğini yazdık.

Panik Atak Oluşumu
Panik Atak

Panik Atak Oluşumu ve Nedenleri?

Keyifli bir sohbet anında birden bire panik oluyorsanız ve bu sürekli oluyorsa panik atak olmuşsunuz demektir. Aniden gelen bir irkilme ve sebepsiz yere içinizde doğan korkuyla birlikte paniklemeye başlarsınız. Korku ve kaygının çok şiddetli bir şekilde yaşanmasına panik atak diyoruz. Yaşadığımız yılların değişken yaşam ortamlarında, yaşam kaygılarının artması, maddi ve manevi durumların hiç bu kadar arttığı bir zaman dilimi olmamıştı. Kişinin yaşadığı kaos ile belirsizlik durumunun yarattığı hiçlik duygusunun çoğalmasıyla panik atakların çoğalması birbirini etkilemiştir. Tüm dünyada ve kendi ülkemizde toplum sağlığını tehdit eder boyutlara gelmiş durumdadır.

Panik atak belirtilerinde, bedensel ve duygusal tepkiler geçirmiş olduğunuz panik atakla birlikte belirir. Bedensel göstergeler, aşırı terleme, çarpıntı hissi, eller ve kollarda titreme gibi belirtilere sahip olursunuz. İçinize düşen korku hissiyle beraber korkuyu derinden yaşarsınız. Nefesiniz daralır, tam anlamıyla nefes alamazsınız. Ölüm duygusu içinize girmeye başlar. Bu göstergeler aynı kalp krizine benzer fakat panik atak geçiren kişi kendi kendine hastahaneye gidebilir. Kalp krizi geçiren kişi orada direkt yığılırdı. Panik atağın görülme yaşları, ilk ortaya çıkış yılları 18-25 yaş arasıdır. Kişiler 30-40’lı yaşlara geldiğinde ise panik atak yüzünü ciddi biçimde gösterir. Tam anlamıyla olgunluk yaşlarınızda ve sorumluluklarınızın arttığı yıllarda sizi bulur.

Panik Atak Oluşumu
Panik Atak Tedavisi

Panik Atak Tedavisi

Atak sırasında bir yere oturmayı veya uzanmayı deneyin. Kendinize bu yaşadığınızı bir panik atak olarak kabul ettirin ve sakince geçmesini bekleyin. Kafeinli içecekler, sigara ve alkol kullanımından uzak durun. Büyük bir sıkıntı ve stres içinde olan hasta adayı ilk atağını geçirmiş ise şok yaşamıştır. İçinizde olan sıkıntılar ve ölüm korkusu hislerinin ne olduğunu tam olarak anlayamazsınız. Bunun çözümü için psikolojinizi uzman yardımıyla düzeltmeniz gerekir. Panik atak geçiren kişiye tahlil yapıldığında genel olarak sağlıklı çıkar. Fakat sorun stres ve sıkıntıya bağlı olduğu için fiziksel bir rahatsızlık bulunamaz. Panik atak tedavisi için mutlaka bir uzmanla görüşün. Tedavisinde yüksek oranda başarı sağlanmaktadır. Uzman size ilacın yanında ruhsal tedavide vererek iyileşmenizi sağlar. Normal hayatınızda sizi üzen olaylardan uzaklaşmaya çalışın. Kaldıramayacağınız üzüntü seviyesini aşarsanız, panik ataklar gibi hastalıklar peşinizden ayrılmaz.

Panik Atak Oluşumu ve Nedenleri.

Yorum yapın