Anasayfa » Haber » Pakistan’daki Sel O Kadar Büyük ki Uzaydan Bile Görülebiliyor

Pakistan’daki Sel O Kadar Büyük ki Uzaydan Bile Görülebiliyor

Pakistan'daki Sel O Kadar Büyük

Pakistan‘daki Sel O Kadar Büyük ki Uzaydan Bile Görülebiliyor

Pakistan'daki Sel O Kadar Büyük

Pakistan muson yağmurlarına yabancı değil. Haziran’dan Eylül’e kadar takvimde işaretleyebilirler. Ancak bu yıl yağışlar devam etti. Çoğu yıldan daha yoğun ve yıkıcıydılar ve sonunda suyun gidecek hiçbir yeri yoktu.

BM Başkanı Antonio Guterres bir video açıklamasında, “Pakistan halkı steroidler üzerinde bir muson, çığır açan yağmur ve sel seviyelerinin amansız etkisi ile karşı karşıya” dedi. “Bu iklim felaketi 1000’den fazla insanı öldürdü ve çok daha fazlası yaralandı.”

NASA’ya göre, bazı iller zaten yıllık ortalama yağışlarının beş ila altı katını aldı. Bu, ilçe tarihindeki en ölümcül muson selinde 2.000 kişinin öldüğü 2010 yılı da dahil olmak üzere, ortalama 30 yıllık verilerden oluştuğu düşünüldüğünde şaşırtıcı bir miktardır.

Dağ karı ve buzulların erimesi sorunu daha da artırdı. NASA’ya göre Pakistan, kutup bölgelerinin dışında en yüksek buzul buz konsantrasyonuna sahip ülke. Erime ve muson yağmurları dağ derelerinde birikir ve yokuş aşağı hızlanarak heyelanlara neden olur.

Pakistan Meteoroloji Departmanı, muson mevsiminin Eylül sonunda azalmasını bekliyor.

Uydular, tarihi seli uzaydan belgeleyebildi. Maxar ve NASA tarafından sağlanan görüntüler, bu yılki muson selinin ne kadar muazzam olduğunu gösteriyor.

Pakistan’daki Sel O Kadar Büyük ki Uzaydan Bile Görülebiliyor-Kaynak: foxweather.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir