Anasayfa » Kişisel Gelişim » Özünü Bul

Özünü Bul

Özünü Bul Gelişim Özgürlük

Özünü Bul

Kişisel Gelişim-Özünü Bul

Kendin ol

Derdin kendindendir bilmiyorsun, derman yine sendedir görmüyorsun, koskoca alem içinde yerleştirilmiş, sen kendini hala küçük bir şey mi zannediyorsun.

Hazreti Ali

İlim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir. Sen kendini bilmezsen, bu nice okumaktır.

Yunus Emre

Herkes bir yetenekle doğar, lakin başkalarından onay bekler potansiyelinin açığa çıkması için. Oysa ihtiyacı olan tek şey ruhunu dinlemektir. Başkalarının sendeki değeri bilmesini beklemek ve onların sendeki yetenekleri canlandırmasını ummak, yapacağın en büyük yanlışlardan birisidir.

Unutma!

Bir şeyin değerini ancak işin ehli anlar. Her şey değer bilenin yanında hakkının karşılığını alır. Bu yüzden hayatın boyunca hiçbir zaman başkalarının senin hakkında karar vermesine izin verme. Biri sana değersiz dedi diye, kendini değersiz hissedip değersizleştirme. Çünkü değerli taştan ancak işin ehli kuyumcular anlar.

Allah seni özgür yaratmışken başkasının kölesi olma!

Özünü Bul-Kendinle Barışmanın İlişkilere Etkisi

Unutma ki, yalnızken de mutlu olabilen insanlar, sağlıklı ve dengeli ilişkiler yaşayabilirler. Kendiyle barışık, kendiyle iyi vakit geçirebilen,yaşadığı hayattan memnun, kimseye yaslanma ya da bağlanma ihtiyacı duymayan kadınlar ve erkekler, uzun süreli ve mutlu ilişkilerin mimarlarıdır.

Mutluluğu birisinin varlığına bağladığın taktirde, o kişi gittiğinde boşluk duygusuna düşmemen kaçınılmaz olacaktır.

Ben sensizde yaşarım ama seninle bir başka yaşarım. –Nazım Hikmet

Kıskançlık

Kıskançlığınla başa çıkabilmenin bir yolunu bulmalısın. Kimi ne kadar çok kıskanırsan, kendini o kadar vazgeçilmez sanacaktır. Eğer birine vazgeçilmez olduğunu hissettirirsen, emin ol ilk vazgeçeceği kişi de sen olursun. Seven insan kıskanmaz sahiplenir. Seven insan kimseye kıskançlık prangası vurup sevdiğini köleleştirmez, kuklalaştırmaz, kimsesizleştirmez.

Vazgeçilmez kadın, kıskanmayan, sahiplenen kadındır.

Hayatına birisi girdiğinde sosyal hayatından ve arkadaşlarından uzaklaşmamalısın. sevdiğin kişiyi hayatının merkezine koymamalısın. Unutma hayatının merkezi sensin. Hayatına giren insan senin yaptığın etkinlikleri yapmanı istemiyorsa kabul etme. Çünkü hemde kendini kısıtlamış olursun hemde o kişi için içindeki seni dışlamış olursun. Unutma, taviz tavizi doğurur.

Şunu unutma ki! Kadınlar sizinle konuşurken sizden çözüm değil ilgi bekliyordur. Onlar zaten sizinle konuşurken bile çözümü bulmuştur, sadece sizin onları dinlemenizi ve değer vermenizi istemektedirler.

Aşk Acısından Kurtulmanın Yolları

Unutmak için çabalamak, daha fazla hatırlamaya neden olur. bu yüzden mücadeleye gerek yok. daha ılımlı ve makul yöntemler var.

Hafızamız, çağrışmalı bellek yasasına göre çalışır. Teknik olarak bir insanı unutabilmenin en hızlı yolu onu çağrıştıracak, hatırlatacak, anımsatacak şeyleri yok etmektir.

Ona ait eşyalar, fotoğraflar ya da hatırası olan objeler karşına her çıktığında duyguların yeniden canlanır ve doğal olarak acı çekmeye başlarsın.

Kendine sürekli “Bu ilişki neden bitti” diye soruyor musun?

Sorma!

Arkadaşlarının davetlerini geri çevirip, kendini eve mi kapatıyorsun?

Kapatma!

Bu süreçte depresif şeyler yapmaktan kaçın.

Tabi ki aşk acısı bir anda geçmeyecektir fakat zamanla hafifleyecek ve acı vermeyecek hale gelecektir.

Gidenler için üzülme veya sen gidiyorsun diye kendini hırpalama. Belkide Allah seni korumak için bu ilişkinin bitmesine olanak sağlamıştır.

Erkekler Neden Kadınları Dinlemez

Kadın yaşadığı günlük problemlerden bahsetmeye başladığında, erkek hemen çözüm ortağı olarak devreye girer ve tavsiyelerde bulunmaya çalışır. Bu durum erkekler arasında iyi bir yol olabilir fakat erkeğin kadını dinleme açısından doğru değildir. Bulduğu çözüm önerilerine rağmen kadın hala aynı sorunu anlatmaya devam ederse, erkek de verdiği çözüm fikrinin önemsenmediğini düşünür, sinirlenir veye başka şeylerle uğraşmaya başlar ve kadını dinlemekten vazgeçer.

Erkeklerin kafası söyle çalışır: “Bana sorununu anlatıyor demek ki benden çözüm sunmamı istiyor.”

Kadınların bazen sadece derdini paylaşmak rahatlamak istediğini anlayamaz. Çünkü erkekler sadece çözüm üretemedikleri zaman arkadaşlarından yardım alırlar. Çünkü dostlarının kendisini güçsüz görmesinden korkar. Bana soracak olursanız, ben dertleşmekten ve kişinin içini dökmesinden herhangi kötü bir durum olduğunu düşünmüyorum.

Erkeği onayla, kadını dinle. Celal Yavuz

Erkeği Onaylama ve Kadın Dinleme Sanatı

Kadının dertlerini çözüm ortağı olarak değil de dert ortağı olarak dinle. İzin ver duygularını paylaşsın. Fikir verme, çözüm üretme.

Sevdiğin kadının seni ne kadar taktir ettiğini ve seni daha çok sevmeye başladığını göreceksin

Erkekler ile konuşurken onları eleştirmeyin yanlış bile olsa! Çok kötü bir durum ise yumuşatıp söyleyin.

Sadece senden yardım istediğinde ona yardım et.

Böylece hayatındaki erkeğin özgüveni ve özsaygı değeri yükselecek aynı zamanda seni taktir edip çok daha fazla sevecektir. Onu onayla ve her zaman arkasında durduğunu hissettir ve dile getir. Bir zaman sonra gör bak seni sevgiye boğacaktır. Çünkü erkek övülmek ve onaylanmak ister.

İlişkide Narsistlik

Bize hiçbir zaman gerçek hastalar gelmez, gerçek hastaların hasta ettikleri gelir… Hakan Mengüç

Bir ilişki insanı yukarı çıkarmalı aşağıya indirmemelidir. Eğer enerji tüketici, halsiz bırakıcı, yaratıcılıktan uzaklaştırıcı bir ilişkinin içerisindeyseniz yaşadığınız durumu mutlaka durup sorgulayın derim. Çünkü ilişkiler mutlu olmak ve insanın kendisine bir şeyler katmak için yaptığı bir iştir. Aksi taktirde bu sizin gelişmenize çomak sokmaktadır.

Kişilik bozukluğu olan insanlarda pişmanlık duygusu yoktur veya yok denecek kadar azdır.

Yoğun ilgiye dikkat!

Narsisler öyle yoğun sevgi gösterirler ki, onu tanısanız da karşılıksız kalamazsınız.

Düşünme

Endişeli ve özgüvensiz bir kişi olduğunuza inandığınızda ya da dünyanın korkunç olduğuna ve dostça bir yer olmadığına inandığınızda, farkında olmadan bu sınırlayıcı fikirleri destekleyecek kanıt arayışına girersiniz.

Bu kısıtlayıcı düşünceler sonunda ulaşmayı amaçladığınız hedefler haline gelir; er ya da geç, gerçeklikleriniz ve bu düşünceleriniz birbiriyle eşleşir. Kapana kısılmış hissedersiniz. Fakat tek ihtiyacınız olan şey, gücünüzü ve özgürlüğünüzü yeniden kazanmak için düşüncelerinizde ve hissettikleriniz de daha büyük bir uyum yakalayıp pozitif yapmaktır. En basit tabiri ile İyi düşün iyi olsun.

Sen düşünceden ibaretsin. Gül düşünür gülistan olursun, diken düşünür,dikenlik olursun. Mevlana

Her düşünce bir dua niteliği taşıdığını unutmamak gerek. Ne düşünüyorsan onu kendine çekersin. “Ben iyiliği hak ediyorum, iyilikle karşılaşmayı seçiyorum.” dediğinizde iyilikler size cömertçe gelecektir.

Söylediklerinize Dikkat Edin, Düşüncelere Dönüşür-Özünü Bul

Düşüncelerinize dikkat edin, duygularınıza dönüşür. Duygularınıza dikkat edin, davranışlarınıza dönüşür. Davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklarınıza dönüşür. Alışkanlıklarınıza dikkat edin, değerlerinize dönüşür. Değerlerinize dikkat edin, karakterinize dönüşür. Karakterinize dikkat edin, kaderinize dönüşür. Mahatma Gandi

Ne zaman bir soğuk algınlığının geldiğini hissetsem on beş dakika boyunca, sağlığın ve iyi hissetmenin titreşimine odaklanarak ve bağışıklık sistemimin ve iyi hissetmenin titreşimine odaklanarak ve bağışıklık sisteminin şimdi vücuduma istila eden mikrop ne olursa olsun başa çıkabileceğini bilerek hemen iyileştirdim. Dr. Friedemann Schaub

Başkalarının gürültüsünü değil, kalbinin fısıltısını dinle. Hakan Mengüç

Dipnot;

Kendini ifade etmekten korkma! Özünü Bul.

İnsanları eleştirirken sen dilini değil ben dilini kullan. “Senin yüzünden kötü hissettim” demek yerine “Ben kendimi kötü hissettim.” deyin.

Olumsuz kelimeler olumsuz cevaplar almaya neden olduğunu da unutma. Konuşurken pozitif ve olumlu duygular yükleyen cümleler kurmaya özen göster.
Bu makalede BEN NEYİM kitabından alıntılar bulunmaktadır. Kitabı satın alma linkidir.

Özünü Bul.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir