İçeriğe geç
Anasayfa » Araçlar » Otomobil Satış Piyasası Aralık

Otomobil Satış Piyasası Aralık

2017 Toyota CHR Hibrit

Otomobil Satış Piyasası Aralık yazımızda otomobil firmalarının Aralık ayına özel indirimlerini, yeni yıla girmeden yapılan geleneksel avantajları, araç satış durumunu ve MTV vergisinden en az oranda etkilenmenin yolunu yazdık.

Otomobil Satış Piyasası 2017

Otomobil satışları eskiden olduğu gibi Aralık ayında en üst düzeyde olmaktadır. Otomobil markalarının eldeki araç stoğunu bitirmek için ellerinden gelen kampanyaları yapmasıyla birlikte yeni modeller için yer açmaktadır. Otomobilini yenilemek isteyenler ve yeni araç almak isteyenlerde bu kampanyalardan Aralık ayında faydalanmaktadır. Tüm otomobil markalarının en çok satış yaptığı ay bu nedenle Aralık ayıdır. Bazı otomobil firmaları özellikle Aralık ayında akşam çalışma saatlerini uzatmaktadır ve insanların araç alımları için daha fazla imkan sağlamaktadır.

Aralık Aylarında Yaşanmış Tarihi Olaylar-Soğuk

Kur Yükselişinin Araç Fiyatlarına Etkisi

Otomotiv sektörü Dolar ve Euro kurunun TL karşısında ciddi oranda artmasıyla fiyatlarında sürekli olarak değişiklikler yapmak zorunda kalmıştır. Özellikle Euro’da oluşan artışa bakılarak yapılan otomobil fiyatlarındaki artışlar satışları da etkilemektedir. Otomobil sektörü ticaretinin çoğunluğu Euro/TL kurundan yapıldığı için kur artışları fiyatları sürekli yukarıya çıkarmaktadır. Bu nedenle son 1 yılda %22-23 oranında fiyatlarda artış yaşanmıştır. Bu fiyat farkını otomobil firmaları yarısını fiyatlarına yansıtmıştır. 2018 model araçlar, kur yükselişi yüzünden eski modellere göre fiyatları daha yüksek olacaktır. İnsanlar araçlarını satın alırken kur durumuna, aracın toplam maliyetine, aracın ikinci el piyasasına ve satarken ki durumuna bakmaktadır.

Ford Edge

Araç Satışlarını Hızlandırmak İçin Teşvikler

Araç satışlarında 2016 yılı yakalanmış durumdadır, fakat filolara araç satışları artarken perakende araç satışları düşüş yaşamıştır. Bu durumda araçlardan gelen kazançları düşürmüştür. Daha fazla indirimli araç satışı yapıldığı için kazanç oranları düşmüştür. Zararına yapılan satışların oranı arttığı için otomobil firmaları istediği oranları tutturamamıştır. Öyle ki bazı firmalar satış rakamlarını tutturmak için sene sonu MTV vergisini kendisi karşılamakta, kendi yapacakları zamları Aralığa özel yansıtmamakta ve araçlarda bulunan ekstra özellikleri bedavaya vermektedir. Yeter ki 2017 model araçları satılsın ve geçen yılın satış rakamları tutturulsun. Önemli not; 1 0cak 2018’den sonra alınacak araçların MTV vergisi daha çok olacaktır. Aralıkta alınacak araçların MTV vergisinde biraz daha düşük olacaktır. Bu oranlar sonraki yıllarda da devam edecektir.

Otomobil Satış Piyasası Aralık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir