Anasayfa » Sağlık » Ortodontik Tedavi Nedir ve Şeffaf Braketlerin Tercih Edilmesi

Ortodontik Tedavi Nedir ve Şeffaf Braketlerin Tercih Edilmesi

Ortodontik Tedavi Nedir

Ortodontik Tedavi Nedir ve Şeffaf Braketlerin Tercih Edilmesi yazımızda Ortodonti, Ortodontik tedavinin ne olduğunu, lamine uygulaması, Metal Braketlerin son hallerini yazdık.

Ortodontik Tedavi Nedir?

Ortodonti, diş hekimliğinin çenelerin ve dişlerin bozukluklarıyla ilgilendiği bir bilim dalıdır. Ortodontik tedavi ise çenesel ve dişsel problemlerin tedavi edilmesidir. Üst ihtisastır. 5 yıllık diş hekimliğinin üzerine 4 yıl ortodonti eğitimi alan hekimler bu tedaviyi yapabilmektedir. Bu tedavi özel bir tedavidir. Ortodonti için işin uzmanına görünmek gerekir.

Diş Sağlığı

Çarpışık Dişler İçin Lamine Uygulaması

Çenesel sorunların ideal yaşları çocukluk dönemleridir. Çenesel öndelikler ve geriliklerin tedavisi için erken yaşlar önem kazanmaktadır. Bunun yanı sıra dişsel problemlerin her yaşta tedavisi mümkündür. Eskiden bilinen çarpık dişlerin büyüyünce yapılamadığı durumu şimdilerde yapılabilmektedir. Ortodontik tedaviye eskiden sadece çocuklar ve gençler gelirken günümüzde her yaştan kesim tedavi için gelmektedir. Dişlerde çarpışıklığın miktarı önemlidir. Dişlerde az çarpışıklık varsa lamine uygulaması son derece koruyucu bir uygulamadır. Dişlere çok az aşındırma yapılarak o bölgeye yaprak porselen yerleştirilir. Dişlerde çok çarpışıklık varsa düzlemek için yapılacak aşındırma artacaktır. Bunu yapmamak için lamine uygulaması yapılmaz. Total tam kaplama veya komple porselen uygulanır. Diş teli kullanmak istemeyen kişiler bu çözüme başvurmaktadır.

Şeffaf Braketler

İnsanlar diş teli takmak istemeyebiliyor. Dişlerinde metal bir şeyin olmasını istemeyenler diş teli tedavisini istemeyebiliyor. Günümüzde dişlere takılan metal braketlerin boyutu çok küçülmüştür ve eskiye nazaran çok az görülmektedir. Ortodontik tedavide yine diş telleri en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Yetişkinler için şeffaf braketler mevcuttur. Şeffaf olanlar diğerlerine göre çok daha az fark edilmektedir.

Ortodontik Tedavi Diş Çekme İşlemi

Diş çekimi Ortodonti de bir yer kazanma metodudur. Kalabalık dişler arasında daha az işe yarayacak olan diş çekilir ve diğer dişlerin daha rahat sıralanması sağlanır. Çene büyütülemediği için dişlerde azaltma yoluna gidilmektedir. Çocuklarda çene genişletilmesi yapılmaktadır. Yetişkinlerde ise bu işlem sadece cerrahi olarak üst çeneye yapılabilmektedir. Diş çekme işlemi de özel bir işlem olduğu için mutlaka uzmanına çektirin. Aksi halde ileride dişlerin görünümünde bozuklukları ve yapısal zararlar meydana gelecektir.

Dr. Hatice Kübra Demirtaş’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir