İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Orkidelerde Kök Çürümesi Çözümü ve Evlerin Kirli Havası

Orkidelerde Kök Çürümesi Çözümü ve Evlerin Kirli Havası

Evlerin Kirli Havası

Orkidelerde Kök Çürümesi Çözümü ve Evlerin Kirli Havası yazımızda orkidelerde sık yaşanan ve ölmelerine neden olan kök çürümesini nedenini ve çözümünü ayrıca evlerin havasının kirlenmesi ve evin kirli bölümlerini yazdık.

Orkidelerde Kök Çürümesi Çözümü

Orkidenin kökleri dışarıda kalmaktadır. Kökleri ile orkide fotosentez yapmaktadır. Orkide alındığında özel şeffaf saksıda muhafaza edilmektedir. Orkidenin şeffaf saksıdan çıkarılmaması gerekir. Eğer orkideyi ikinci bir saksı içerisine koyarsanız orkide ölecektir. Orkide şeffaf saksıda büyütülmeli ve yeterince güneş almalıdır. Orkideye asla ikinci saksı koymayın. Köklerinin ışık ve hava alması gerekir. Orkideye su verildiğinde hemen altına su aktığı için ikinci saksıya akan sular kökleri çürütecektir. Kök çürümesinden orkide ölecektir. Orkidenin altında su tabağı olması orkidenin bakımı için yeterli olacaktır.

Ayrıca orkideye su verildikten 10 dakika sonra tabaktaki suda boşaltılmalıdır. Orkidenin suyunun bu şekilde verilmesi neticesinde uzun süre hayatta kalacaktır. Çiçeklerin yetiştirilme durumları ve şekilleri iyi incelenmelidir. Her çiçek aynı bakımla yaşamamaktadır. Özellikle şehirlerde yaşayanların evlerinde bir çok çiçek türünü yetiştirmesi gerekir. Kötü hava ve negatif enerjiyi yetiştirdiğiniz çiçekler temizleyecektir.

Orkidelerde Kök Çürümesi Çözümü

Evlerin Havasının Kirli Olması

Evlerde bulunan tem eşyalardan kimyasallar nedeniyle zehirler eve yayılmaktadır. Evin zehri dışarıdaki ortamlardan daha fazladır. Mutlaka çiçeklerin temizleyici gücünden faydalanmak gerekir. Yemek yapılan doğalgaz evin odalarında gezmektedir. Laminat parkelerden, mobilya cilalarından, halılardan, koltuklardan, perdeden, banyo ve tuvaletlerde kullanılan temizleyicilerden zehirli maddeler gelmektedir.

Evde Hazırlayabileceğiniz Temizleyiciler

Özellikle hazır temizlik ürünleri kullanılan evlerde hastalıklar artmaktadır. Temizlik yapayım derken çeşitli solunum yolları hastalıklarına çocuklarınızı ve ailenizi bulaştırabilirsiniz. Özellikle astım olan çocukların evlerinde bu tür temizlik ürünleri sık sık kullanılmıştır. Özellikle başta çamaşır suyu gibi temizlik ürünleri kişilerde bağımlılık yapmaktadır. Tuvalet ve banyoları güzel temizlediği görülen bu ürünler insanların sağlığı ile oynamaktadır. Çamaşır suyunun nasıl üretildiğini araştırdıktan sonra daha kullanmayabilirsiniz.

Temizlik bağımlısı olan kişiler, çamaşır suyu kokusunu almadan evin temiz olduğuna inanmamaktadır. İlla çamaşır suyu kokusunu almaları gerekir. Sodyum Hipoklorit çamaşır suyunun içerinde bulunan bir klor gazıdır. Bu gaz ölümcül bir gazdır ve ileri derecede bağımlılık yapmaktadır. Tuvaletin içine su dökmeniz ile tüm mikroplar gidecektir. Çamaşır suyu dökmenize gerek yoktur. Tuvaletlerde bulunan seramik yüzeyde mikroplar tutunamamaktadır. Tuvaletlere temizleyici koyup ta zehirlene binlerce ev hanımı bulunmaktadır. Tuzlu su daha iyi temizleyecektir.

En Pis Şey Kesme Tahtası

Kesme Tahtalarının Tehlikesi

İncelemeler göstermektedir ki bir evin en pis yeri kesme tahtalarıdır. Tuvalet ise en sonlarda yer almaktadır. İkisinin arasında bakteri sayısı bakımından oldukça fazla fark bulunmaktadır. Kesme tahtalarının temiz tutulması, tuvaletlerin temiz tutulmasından daha önemlidir. Ahşaplar bakteriyi iyi tuttuğu için daha fazla bakteri bulunmaktadır. Kesme tahtasını bulaşık makinesinde yıkamayın. Tahta aşınacaktır ve bıçak kesiklerinin oluşturduğu yarıklar daha fazla zarar görecektir. Bakteriler de bu yarıklarda daha rahat saklanabilecek ve üreyecektir. Tahtaya tuz serpilip bekletilmesi bakterilerin yok olmasını sağlayacaktır. Kesme tahtaları su ile yıkanmalı ve daha sonra tuzlanmalıdır. Başka hiçbir şekilde temizlenmemelidir.

Orkidelerde Kök Çürümesi Çözümü ve Evlerin Kirli Havası-Ekolojik Yaşam Uzmanı Erkan Şamcı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir