Organik Elma Sirkesi Yapımı

Organik Elma Sirkesi Yapımı yazımızda doğal elma yemenin faydalarını, organik elma sirkesi yapımını ve kullanımını yazık.

Organik Elma Sirkesi
Organik Elma

Doğal Elmanın Faydaları

Elmanın faydaları oldukça fazladır. Ülkemiz elma yetiştiriciliği ve elma sayısı bakımından oldukça gelişmiştir. Elma içerisinde bulunan lifler sayesinde metabolizmayı güçlendirir ve sindirim sisteminin işlemesine yardımcı olur. Toksinlerin atımında da faydası vardır. Sinir sisteminin düzenlenmesine de katkısı vardır. Elma ayrıca vücudumuzun kan şekerini de düzenleyen etkisi vardır. Tip 2 diyabet oluşma riskini düşürmektedir. Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmaktadır. Elma tüketmek ayrıca yüksek lifi içermesiyle kolon kanseri, C vitamini içermesiyle gırtlak kanseri ve fazlaca antioksidan içermesiyle mide ve akciğer kanserlerine karşı koruma sağlamaktadır

Her gün 3 tane elma yemek sağlığınız açısından çok faydalıdır. Felç geçirme ve inme riskini de oldukça düşürür. Kemikler içinde iyidir. Astım alerjisi olanlar içinde elma tüketmek fayda sağlar. Elmanın zayıflamanıza etkisi çok fazladır. Elma ayrıca sindirime katkı sağladığı için bağırsaklarınızın iyi çalışmasını ve kabız olmanızı engeller. Tuvalete rahat çıkmanızı ve sindirim bozukluklarını giderir. Elmaları kesmeden kabukları ile birlikte güzelce yıkayarak yemelisiniz. Fazlası sizi diyabete götürür o yüzden kararınca yiyin.

Organik Elma Sirkesi Tarifi

Malzemeler

  • 2 kilogram elma
  • 5 kilogramlık kavanoz
  • Su
  • 1 tatlı kaşığı esmer şeker (beyaz şeker olmayacaktır)
  • 2 çay kaşığı himalaya kristal tuzu
  • 10 tane nohut
  • 1 çay kaşığı kişniş
  • Kavanozun kapağını kapatmak için tül veya bez

Hazırlanışı

Bir cam kavanoza elmaları kesmeden ezerek parçalayıp içine atıyoruz. Elmayı komple parçalayarak her şeyiyle birlikte kavanozun içine atın. Çekirdekleri de dahildir. Ardından suyu ilave ediniz. 10 adet nohutu içine atıyoruz bu sirkemizin mayalanmasını sağlayacaktır. Ardından içine 1 çay kaşığı kadar kişniş atın. 1 tatlı kaşığı esmer şekeri içine katın. 2 çay kaşığı himalaya kristal tuzunu katın. Yavaşça karıştırın ve kavanozun ağzını tülbent ile sarın kavanozu kapatın. Organik elma sirkesini 2-3 ay beklettikten sonra arada bir karıştırarak mayalanmasını sağladıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kullanımı

Yemeğinize, çorbanıza, salatanıza ve bir bardak ılık suyunuza bir çorba kaşığı elma sirkenizden katın. Bu sizin doğal kilo vermenizi sağlayacaktır. Elma sirkesi ile 1 ayda 4 kilo verme ihtimaliniz çok yüksektir. Yağlarınızın erimesini sağlar. Doğal elma sirkesi sizi bir çok hastalıktan da kurtaracaktır. Boşuna ilaç almanızı da engelleyecektir.

Yorum yapın