HaberSağlıkYaşam

Organ Bağışı

Organ Bağışı yazımızda ülkemizde yapılan organ bağışlarının son durumu, canlı veya vefat eden kişilerden alınan organların oranı ve organ bağışlarının artmasının gerektiğini yazdık.

Organ Bağışı-Organ Nakil Durumu

Ülkemizde kayıtlı olarak 60 bin kişi organ beklemektedir. Bu hastaların 20 bini böbrek yetmezliğine bağlı olarak böbrek beklemektedir. Karaciğer yetmezliğine bağlı olarak da bekleyen hasta sayısı 2500 kadardır. Bu sayıların normalden az olmasının sebebi beklerken hayatlarını kaybetmelerinden kaynaklıdır. Hastalar yeterince organ nakli yapılmadığı için organ beklerken yaşamlarını kaybediyorlar. Akciğer yetmezliği, kalp yetmezliği, ince bağırsak yetmezliği gibi organları bekleyen hastalar da oldukça fazladır. 2016 yılında 3500 tane böbrek nakli gerçekleştirildi. Karaciğer naklinde ise sayı 1400 civarlarında kalmıştır. Yapılan organ bağışların %80’i canlı insandan %20’si ise ölen kişiden alındığı belirtilmektedir.

Organ Bağışı-Hayat

Organ Nakli Hangi Vericiden Alınırsa Daha İyi Sonuç Verir?

Canlı vericiden alınan organ hiç beklemeden çıkartılır ve alıcıya nakledilir. Kadavraya göre daha yüksek kalitede bir organ nakli yapmış olursunuz. Vefat eden kişilerin bağışladığı organların fazla adette olması organ naklinin başarısını artıracaktır. Kaliteli organların nakli olması sebebiyle nakil işlemi sağlıklı bir şekilde yapılabilecektir. Beklenen nakil çeşidi vefat eden kişilerin canlı kişilere oranının daha fazla olması yönündedir. Bazı organların nakli için canlı kişiden nakil yapılması gerekir. Diğer türlü tüm organ nakilleri vefat eden kişilerden yapılması asıl hedeftir.

Organ Bağışı-Organ nakli

Organ Nakillerinin Dünü ve Bugünü

Organ nakilleri eski yıllara göre daha sistemli yapılmaya başlandı. Sağlık bakanlığının ilgilenmesiyle hastaneler ve hastalar arasındaki iletişim daha kuvvetlendi. Organ nakilleri sistemli olarak yapılmaya ve eksiklikler daha hızlı giderilmeye başlandı. Kanunların da bu bağışlarda çok iyi işlediği bir gerçektir. Tüm gelişmiş ülkelerde yapılan organ nakilleri gibi ülkemizde de aynı sistem yürütülmeye başlandı. Organ nakilleri ve tedavileri sırasında kullanılan ilaçlar ve araçlar oldukça gelişmiştir. Geçmişe göre organ bağışlayan kişi sayısı oldukça artmıştır, fakat yine de nüfusun artmasıyla organ bekleyen kişi sayısını karşılayamamaktadır.

Organ bağışlarının hala yeteri kadar yapılmaması, organ bekleyen hastaların yaşamını kaybetmesine neden olmaktadır. İnsanların kendi ailesinde şeker hastası ve tansiyonu olan yakınları varsa onlarında bir gün organ yetmezliği hastası olacağını bilmesi gerekir. O yüzden herkesin organ bağışında bulunması gerekir. Canlı haldeyken veya öldükten sonra organlarınızın başka bir insanı yaşama döndürmesi sizin yapabileceğiniz en büyük iyiliklerdendir.

Organ Bağışı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir