Opet Akaryakıt

Opet Akaryakıt yazımızda Türkiye’nin ilk yerli akaryakıt firması olan Opet’nin kurulmasını, büyüme sürecini, Opet’in gelişmesini ve sosyal sorumluluk projelerini yazdık.

Opet Akaryakıt Şirketinin Kuruluşu ve Gelişimi

1992 yılında kurulan Opet akaryakıt firması, 2017 yılında kuruluşunun 25.yılını kutlamıştır. %100 Türk sermayesi ile kurulmuştur. 25 yıl içerisinde hızlı bir büyüme gerçekleştirmişlerdir. Türkiye’nin en değerli 24.şirket Opettir. Opet kurulmadan önce şirket sahipleri, madeni yağ ve akaryakıt işinde 10 yıl çalışmıştır. Bu 10 yıllık süre Opet’in kurulmasında büyük öneme sahiptir. Mersin’den İstanbul’a gelerek Opet şirketini açmışlardır. O zamanlar ülkemizde akaryakıt istasyonlarının sahipleri sadece yabancı firmalardı. 2002 yılında Koç Grubu ile Opet firması %50-%50’lik bir ortaklık gerçekleştirmiştir.

Dünyada Benzin Fiyatları

Opet’in Gelişmesi

Günümüzde kurlarda oluşan inişler ve çıkışlar şirketleri zorlamaktadır. İleriyi görme anlamında şirketleri düşünmeye sevk etmektedir. İstikrarlı bir ekonominin olması, şirketlerin büyümesini sağlamaktadır. Opet, madeni yağlarda da yabancı bir ortakla çalışmaktadır. Opet kuruluşundan bu yana terminal kapasitesini sürekli olarak arttırması büyümesinde etkili olmuştur. Türkiye’nin en büyük terminal kapasitesine sahip olmuştur. İngiltere’de Opet International şirketi kurulmuştur. Madeni yağ fabrikaları ve dünyanın en büyük madeni yağ firmalarından Fuchs madeni yağlarla olan ortaklık Opet’in daha da büyümesini sağlamıştır. Opet Fuchs şirketi, Opet’e büyük bir ivme kazandırmıştır. Türk Hava Yolları ile yine %50-%50’lik Turkish Opet ortaklığı bulunmaktadır. Uçakların ihtiyacı olan yakıtlar Opet tarafından sağlanmaktadır. Bunların haricinde Sosyal Sorumluluk projelerinde de ciddi çalışmalar yürütmektedirler.

Opet Akaryakıt-Opet Fuchs

Temiz Tuvalet Kampanyası ve Diğer Sosyal Sorumluluk Projeleri

Opet şirketi, sosyal sorumluluk çalışmalarından temiz tuvaletler kampanyasını 2000 yılında başlatmıştır. 18 yıldır tuvaletlerin temiz tutulmasına önem vermektedir. Tüm istasyonlarındaki tuvaletler temiz ve bakımı yapılmaktadır. Ayrıca tüm istasyonlarında engelli tuvaletler bulunmaktadır. Çocuk tuvaletleri ve bebek bezi değişim yerleri de mevcuttur. Temizlik ve hijyenin öneminde, ülkeye öncülük yapan şirketler arasındadır. Yeşil yol projesi ile istasyonların etrafları yeşillendirilmektedir. Peyzaj çalışmaları tüm Opet istasyonlarında yapılmaktadır. Tarihe saygı projesi ile Çanakkale Gelibolu Yarımadasında örnek köyler oluşturuldu. Milli Park sınırlarındaki köylerde çalışmalar yapıldı. Tarihe saygı projesi kapsamında ülkemizde tarihi yerlerde yenileme çalışmaları yapmaktadırlar.

Web site: www.opet.com.tr

Yorum yapın