Bilim ve TeknolojiYaşam

Online Alışveriş Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Online Alışveriş Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Online Alışveriş Yaparken Dikkat

Online Alışveriş Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Bazı Önemli Noktalar

Better Business Bureau’nun endişe verici bir raporu, pandeminin başlangıcından bu yana çevrimiçi dolandırıcılıklarda bir artış olduğunu gösteriyor. İnternetten alışveriş yapmak sizi riske atabilir.

Better Business Bureau’s Institute for Marketplace Trust’ın yönetici direktörü Melissa Lanning Trumpower, Yahoo Life’a verdiği demeçte, “Çevrimiçi satın alma dolandırıcılıkları üst üste üçüncü yıl için en riskli üç dolandırıcılık arasındaydı. Bunun daha da riskli hale geldiği açıktı çünkü insanlar çevrimiçi varlıklarını artırıyordu.” Ekibi her yıl tüketiciler için en riskli dolandırıcılıkları belirleyen bir rapor hazırlar. 2021 raporları, çevrimiçi satın almanın en büyük suçlulardan biri olmaya devam ettiğini gösteriyor.

“Çevrimiçi hesap oluşturduğunuzda, her hesap için farklı bir şifre kullanın. Carnegie Mellon Üniversitesi CyLab Güvenlik ve Gizlilik Enstitüsü müdürü Lorrie Cranor, Yahoo Life’a, “Bu şekilde, parolanız bir hesapta ele geçirilirse, saldırgan diğer tüm hesaplarınıza giremez” diyor.

Cranor, kendinizi ve kişisel bilgilerinizi korumanın en iyi yollarından bazılarının, aşina olduğunuz web sitelerine ve satıcılara bağlı kalmak, daha önce duymadığınız siteler hakkında araştırma yapmak ve hesaplarınızı oluşturma şekliniz konusunda akıllı olmak olduğunu söylüyor. “Tamamen rastgele şifreler en güvenlidir, ancak hatırlamaları daha zor olma eğilimindedir. Bunları güvenli bir yere yazın veya bir şifre yöneticisi programı kullanın.”

Girişimcilikte Popüler İş Modelleri

Kredi kartlarından bahseden Trumppower, BBB’nin 2020 çalışması bazı ödeme yöntemlerinin diğerlerinden daha güvenli olduğunu ortaya çıkardı.

“Bir ödeme girerken kredi kartı veya PayPal kullandığınızdan emin olun. Bunlar, çok fazla para kaybetmeyen iki ödeme yöntemidir” diyor. “İnsanlar izlenebilir olmayan ödeme yöntemleri kullandıklarında, paralarını geri alamama veya para kaybetme olasılıkları daha yüksekti.”

FTC, kredi kartı şirketlerinin de size izin verdiğini ekliyor. Yetkisiz ödemelere itiraz etmek veya bir dolandırıcılığın kurbanı olduğunuzdan şüphelendiğinizde ödemeyi geçici olarak durdurabilirsiniz.

Sadece hediye fikirleri için internette gezinirken güvende olduğunuzu düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Dolandırıcılar, çevrimiçi alışveriş yapanların hangi ürünleri aradığını belirlemek için aramalarınızı trolliyor.

Trumpower, “Bir şeylere tıkladığınızda, satın alma yapmasanız bile, dolandırıcılar bu araçlara erişebilir, böylece aradığınız şeyin gerçekten iyi bir ölçüsünü alabilirler” diyor. “Tüketicilere en iyi fiyatla sunmak için her zaman en popüler ürünleri arıyorlar ve bildiğimiz gibi, fiyat bir dolandırıcılığın tuzağına düşmek için kilit faktördür, bu yüzden bu konuda dikkatli olunması gerekir… kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyor, muhtemelen öyle. Bu ürün başka kimsede yoksa ve bu harika bir fiyatsa, çok dikkatli olun ve dikkatli ilerleyin.”

Online Alışveriş Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler-Kaynak: yahoo.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir