Onedio Kuruluş Hikayesi

Admin tarafından tarihinde yayınlandı

Onedio Kuruluşu

Onedio Kuruluş Hikayesi yazımızda yeni nesil sosyal medyanın içerik üretme platformlarından olan Onedio’nun Kuruluş Hikayesini yazdık.

Onedio Kuruluş Hikayesi-Sosyal İçerik Platformu

Onedio, Sosyal İçerik Platformu’nun kurucusu Kaan Kayabalı‘dır. Kaan Kayabalı, Ankaralı memur bir ailenin çocuğudur. ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliğini kazanıp her sene bir yerlerde staj yapmıştır. Üniversitenin 4. sınıfında kendi bir şeyler yapmaya karar verir. 3 yıl boyunca kurumsal şirketlerde staj yapan Kaan, 4. yılda artık kendinin bir şeyler başlatması gerektiğine karar vermiştir. Yeni mezun olduktan sonra kurumsal şirketlerde çalışmadan önce şansını denemek istemiştir ve girişimciliğe atılmıştır. Cebinde parasının olmayışı ve desteğinin olmayışı onu bekleyen zor durumlar arasındaydı. 2005 yılında ortağı Demirhan ile Kade Bilişim şirketini kurmuşlardır. Kade şuanda 80 ülkeye ihracat yapmaktadır. Başlarda sadece kamera ile nesneleri takip eden bir program yapan şirket daha sonra büyüyerek teknolojik ürünler çıkarmıştır. 2012 yılında Kaan Kayabalı, Kade Ceo’luğunu ortağına devrederek Onedio Ceo‘luğuna geçer. İki şirkette de faaliyetlerde bulunmaktadır. Şuanda iki şirkette yaklaşık olarak 230 kişi istihdam edilmektedir.

Onedio’nun Kuruluş Amacı

Bugüne kadar hiç medyayla işi olmayan Kaan bey, Onedio’yu kurup içerik üretmeye başlar. Yeni nesil medya olarak insanları tarafından çok tutulur. Kaan beyin medya sektörüne dışarıdan gelmesi yenilikçi bir girişim olmasında etken olmuştur. Onedio’yu sosyal medya ihtiyacını gidermek için kurmuştur. Kendisinin ve çevresinin sosyal medyayı yakından takip etmesi de bunda etkili olmuştur. Onedio gelmeden önce dijital medyayı geleneksel medya şirketleri domine etmekteydi. Dijital hayatın içinde olan yeni nesle özel bir içerik üreten yer yoktu. Gazetede yapılan haberler aynı şekilde dijital dünyaya taşınmaktaydı. Bu durum dijital medyaya özel bir içerik olması gerekliliğini doğurmuştur. Dijital dünya kendine has özelliklerini kullanarak içerik üretecek bir platforma ihtiyaç duyuyordu. Onedio platformu haberlerin içinde emojiyi ilk kullanan medyadır.

Onedio Ekibi ve Popülerliği

Onedio’da şuanda 65 kişilik bir ekip içerik üretmektedir. Bu ekip sayısı dijitale içerik üreten en büyük topluluktur. Onedio site ve Onedio video içerikleri her gün bu ekip tarafından hazırlanmaktadır. Onedio.com’u her gün 2-2,5 milyon kişi ziyaret ederken Instagram ve YouTube platformları da etkili bir şekilde kullanılmakta. Onedio tüm sosyal medya platformlarını kullanarak içeriklerini daha fazla kişiye ulaştırmayı amaçlıyor. Özellikle 17 yaş altı çocukların televizyon yerine YouTube ve Twitch‘i tercih etmesi bunu daha da önemli kılmıştır. Toplamda Onedio’nun her gün 17-18 milyon takipçisi bulunuyor. Onedio’nun ODTÜ Teknokentte bulunan teknik ekibi tüm algoritmaları ve veri analizlerini yaparak insanlara kaliteli içerikler sağlamaktadır. Reklam işbirliklerini de en iyi şekilde gerçekleştirmektedirler.

Onedio Testlerinin Fark Oluşturması

Özellikle Onedio testleri kaliteli bir şekilde hazırlanarak insanlar tarafından sevilmiştir. İsimden karakter analizi en beğenilen uygulamalar arasındadır. İnsana “aynı ben” dedirten şeyler çok fazla paylaşılmaktadır. Kendini tanımak ve kendine benzer kişilerle etkileşimde bulunmak oldukça popüler hale gelmiştir. İnsanları çözdükleri testlerle mutlu hissettirmek asıl amaçlarıdır. İnsanların paylaşılacak ilginç içerikler araması Onedio gibi platformları gözde hale getirmiştir.

Onedio Kuruluş Hikayesi.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.