Ömer Şanlı-Ağır Mimar

Ömer Şanlı Namı Değer Ağır Mimarın Hikayesi

Paylaş

Ömer Şanlı Namı Değer Ağır Mimarın Hikayesi yazımızda Ömer’in YouTube’da nasıl büyüdüğünü, Mimarlığın kendisi için ne derece zorlu geçtiğini ve ağır mimar ismini nasıl bulduğunu yazdık.

Ömer Şanlı YouTube Serüveni

Ağır mimar adıyla YouTube da kanalı olan Ömer Şanlı, eski YouTuberlardandır. Ağır mimar ismini Mimarlık okuduğu için koymuştur. Kişisel YouTube kanalı olmasına rağmen kendi ismini kullanmayan nadir YouTuberlardandır. Videolarında Mimarlığı bitirme hikayelerini anlatmaktadır. Mimarlığı bitirdikten sonra artık iş yaşamını videolarında anlatır. Ağır mimar kanalını takip edenler Ömer’in okulu bitirip bitiremediğine odaklanmıştı. Ömer’in hedefi mimarlığı bitirip YouTuberlık işine devam etmek olacaktır. İkisini birlikte yapabilmeyi kendisine hedef edinmiş.

Ömer Şanlı Namı Değer Ağır Mimar

Ağır Mimar Kanalının Açılması

Ömer Şanlı, ağır mimar kanalını açmadan önce iyi bir YouTube izleyicisiydi. 5 yıl öncesinde oyun kanalları popülerdi ve en fazla takipçisi olan kanalın takipçi sayısı 5 bindi. Şuanda 5 Milyona yaklaşıyor. Kendi kanalını açmaya kara veriyor. O zamanlar Mimarlığı kazanıp okuduğu için kanalının isminde mimar geçmesini istiyor. Ayrıca akılda kalıcı isimlerin etkisini araştırıp kafayı isim bulmaya yormuştur. Kanalının isminin sesli harf ile başlamasının akılda kalıcılığını arttıracağını keşfetmiştir. 2 kelimeden oluşan ismin 2’şer heceler ile oluşmasına dikkat ediyor. Kelimenin takılmadan söylenmesi gerektiğini bularak ona göre ilk kelimeyi araştırmıştır. Ağır Mimar ismini bulduktan sonra oyun videoları ile video yayınlamaya başlamıştır. Fakat o zamanlar çok fazla oyun kanalı olduğu için başarılı olamamıştır. Kanalının büyüyebilmesi için diğerlerinden farklı ve özgün yayınlar yapman gerekiyordu. 10 ay boyunca çekmiş olduğu 90’a yakın oyun videosundan sadece 200 tane takipçi kazanmıştır.

YouTube Kanalının Gelişimi

Ömer Şanlı oyun videolarından gelişemeyeceğini anlayınca ilk defa Vlog videoları çekmeye başladı. Vlog videoları, Türk YouTuberlar tarafından yapılmamaktaydı. Ömer, vlog çekerken mimarlığı ve kendi yaşantısını anlatıyordu. Bu durum insanların ilgisini çekti ve takipçi sayısı hızla arttı. Mimarlığın zor yanlarını anlatarak insanlara yardımcı olmayı amaçlamıştır. YouTube videolarında mimarlığın zorluklarını ve seçilmemesi gerektiğini anlatan Ömer, kendisinin yapmış olduğu söyleşilerde insanların kendisi sayesinde Mimarlığı seçtiğini duyunca şaşırdığını ifade ediyor. Diğer YouTuberlar kadar video yüklemeyişi zaman bulamamasından ve içeriklerinin kalitesinin yüksek olmasını istemesinden kaynaklıdır. İleride Mimari videolar çekmek istiyor ve yeni bir video akımı başlatma hedefindedir.

YouTube kanalı: www.youtube.com/user/Agirmimar


Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.