İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Olası İstanbul Depreminde Oluşacak Senaryolar

Olası İstanbul Depreminde Oluşacak Senaryolar

İstanbul deprem

Olası İstanbul Depreminde Oluşacak Senaryolar yazımızda Olası İstanbul depreminin yaşatacağı maddi ve manevi zararlar, nasıl bir büyüklüğü olduğu, ne zaman yaşanacağı ve deprem afetine karşı nasıl tedbir alınması gerektiğini yazdık.

Olası İstanbul Depreminde Oluşacak Zarar Durumu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin bilim adamları tarafından analiz edilen verileri verirken tablonun korkutucu olduğunu belirtti. Riskli yapı sayısının İstanbul’da 600 bin kadar olduğunu belirtti. Ölü sayısını vermek istemeyen Bakan, 100 milyar dolarlık bir maddi hasar olacağını belirtiyor. İstanbul ayrıca dünya üzerindeki depreme karşı en riskli 10 metropol arasında yer aldığını belirtti. İstanbul depreminin yakın bir zamanda olacağını belirten uzmanlar, en yakın zamanda binaların depreme karşı hazırlıklı yapılmasının gerekliliğini belirtiyor.

Yapılan araştırmalara göre; Marmara denizinde en az 7.2 büyüklüğünde bir depremin meydana geleceği bildiriliyor. Bu depremin gerçekleşmesinden dolayı özellikle İstanbul’da büyük bir zarar oluşacaktır.

İstanbul Depremi

İstanbul Depreminin Tahmini Yaşanma Tarihi

İstanbul’da yapılan yapıların %60’ının mühendislik hizmeti görmediği ve büyük bir kısmının bir gece kondu mantığı ile yapıldığı, plan ve projelerinin eksikliklerle dolu olduğu belirtilmektedir. 600 bin binanın ortalama daire sayılarını 5’ten hesaplarsak her katta da 2 daire olsa 10 daire yapar. Bunlarda 6 milyonluk bir konut demektir. Ciddi riskin olduğunu bu sayılarla daha iyi anlamaktayız.

Uzmanlara göre 99 depreminden sonra 30 sene içerisinde +10 ve -10 yıl kadar şaşma derecesi olacak şekilde deprem olma olasılığı %62 civarlarında olarak hesaplanmıştır. Depremler 250 yılda bir tekrardan ciddi oranlarda yaşanmaktadır. 1766 yılında olan depremden sonra günümüzde de depremin olması büyük ihtimaller dahilindedir. Marmara denizine yakın olan İstanbul’un güneyi depremden daha fazla etkilenecektir. Fatih Sultan Mehmet köprüsünün aşağısında kalan ilçeler depremi daha fazla hissedecektir. Kuzey kısmı ise 1999 depreminde nasıl hissettiyse öyle hissedecektir.

Kentsel Dönüşümün Önemi-İstanbul

Depreme Tedbir Almak Gerekiyor

Her yıl Afrika, Arabistan toprakları birkaç santim kuzeye doğru gelmektedir. Her yıl topraklarımız 2-3 cm kadar batıya doğru 2 fay boyunca kaymaktadır. Bu sistem 13 milyon yol öne başlamıştır. Bu sistemin deprem üretmesi olağandır. Depreme tedbir almada devlet, yerel yönetimler ve vatandaşların alacağı önlemler olarak ayrılmaktadır. İnsanların oturduğu evlerin sağlıklı mı ve dayanıklı mı olduğunu ciddi anlamda kontrol ettirmesi gerekir. Kişilerin çalıştıkları yerler güvenli mi, çocukların gittiği okulların güvenilirliği ne durumda diye kontrol etmesi gerekir. Yerel yönetimler de yeni yapılacak binaların uygunluğunu ve sağlamlığını iyi denetlemeleri gerekir. Devletinde olabildiğinde depreme karşı vatandaşları bilgilendirmesi gerekir.

Olası İstanbul Depreminde Oluşacak Senaryolar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir