Okulların Açılmasıyla Yaşanılan Çocuk Problemleri Nelerdir

Okumak Çocuğun İçinde Olacak!

Kişisel Gelişim Yaşam

Okumak Çocuğun İçinde Olacak! yazımızda anaokulundan akademik kariyere kadar olan öğrenim hayatında gençlerin ve öğretmenlerin yaşadığı ilmi seviye düşüklüğünü yazdık.

Çocukların Okumak İçin Yeterli Bilgileri Yok

Lisansüstü eğitim veren akademisyenler şöyle yakınıyor: “Akademik kariyer yapmak isteyen öğrencilerimizin ilmi seviyeleri çok düşük. Yüksek lisans ya da doktora yapmaya gelenler, uzmanlaşmayı istedikleri alanla ilgili temel bilgilere bile sahip değiller. Bunlar üniversitede hiç mi bir şey öğrenmemişler?”

Üniversitede ders verenler de benzer şikayetleri dile getiriyorlar: “Üniversiteye gelen gençler, sözel ya da sayısal alanda yeterli bilgi ve beceriye sahip değiller. Lisede en temel bilgileri hiç görmemiş gibiler. Lise öğretmenleri nasıl olur da bize böyle öğrenciler gönderir?”

Lise öğretmenleri de ortaokuldan gelen öğrencilerden memnun değiller. Onlarda bu durumdan şikayetçi: “Liseye gelen öğrenciler basit bir problemi çözemiyor, kısa bir metni okuyup özetleyemiyor. Ortaokul öğretmenleri ne güne duruyor?”

Ortaokul öğretmenleri de aynı şekilde dertli: “Çocuklar, ilkokulu bitirmiş ama dört işlemde hata yapıyorlar, okuma-yazma konusunda bile problemleri var. Bunların öğretmenleri ilkokulda dört yıl boyunca ne yapmış?”

Gelelim ilkokul öğretmenlerine: “Çocuklar sorumluluk sahibi değiller, doğru dürüst ödev yapmıyorlar. Bunun sebebi de anaokulunda bu becerilerin onlara kazandırılmamış olması. Anaokulu öğretmenleri ne kadar ciddi bir görevleri olduğunun farkında değiller maalesef. Adı üzerinde, okul öncesi öğrencileri bunlar. Bu çocukları neden okula hazırlamazsınız?”

Peki, anaokulu / okul öncesi öğretmenleri bu duruma ne diyor? Gelin, onlara da kulak verelim? “Aile çok önemli. Anne-babanın veremediğini biz nasıl verelim?”

Gelelim ebeveynlerin düşüncelerine. Onlar, çocuklarını büyük umutlarla okula gönderiyorlar. Sonra da her kademede, önceki eğitim kurumunu suçlayıp çocuklarının temelinin zayıf olduğundan yakınıyorlar.

Neticede çoğunluk, bir noktada buluşuyor:

“Çocuğun içinde olacak!”

Okumak Çocuğun İçinde Olacak!-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir