Okuma Hızını Nasıl Arttırabilirim?

Okuma Hızını Nasıl Arttırabilirim?

Okuma Hızını Nasıl Arttırabilirim? yazımızda okuma hızınızı 2-3 katına çıkartacak 6 önemli yolu ve hızlı okumanın size katacağı faydayı yazdık.

Okuma Hızını Arttırma

Okuma hızını arttırarak daha fazla yazı okuyabilir ve daha çok bilgi edinebilirsiniz. Birçok insanın, doğruluklarından hiçbir şey kaybetmeden okuma hızlarını iki katına çıkarabildiği deneylerle ispatlanmıştır. Hızla okumayı iki katına çıkarabilmek için dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır.

kitap-okuma-hizi

Okuma Hızını Arttıran Yollar

  1. Okuma yaparken dudaklarla okuma bırakılmalıdır. Çünkü bu tür okuma ile sesli okuma hızında kalınmaktadır. Bizim sessiz okuma hızına yükselmemiz için gözlerle okumayı denememiz gerekir. Sessiz okuma hızı, seli okuma hızından 2-3 kat daha hızlıdır.
  2. Okuma yapılırken kelimeler yerine fikre odaklanmak gerekir. Tek tek kelimeleri okumak yerine verilen fikir hızlıca kavranmalıdır.
  3. Paragraflarda okuyucuya aktarılmak istenen ana fikir sezilmeye çalışılmalıdır.
  4. Kitap okurken dikkati sadece okunan kitaba vermek çok önemlidir. İkinci bir işle uğraşılmamalıdır ayrıca okuma hızıyla da ilgilenilmemelidir.
  5. Kitapta okunan kısım tekrar tekrar okunmamalıdır. Geriye dönüp tekrar okumalar kaldırılmalıdır. Bunun nedeni ise okuduğunuz cümleden sonra gelecek olan cümle, karanlık kalan yeri açıklayacak yapıda olabilir.
  6. Her okuyuşta daha da hızlı olmak için çalışılmalıdır. Kişi kendisiyle yarış halinde olduğu zaman daha hızlı okuyacaktır.

Fransa’ya Okumak İçin Giden Gencin Ailesine Yazdığı Mektup, Televizyon İzlemeye Ne Kadar Zaman Ayırıyoruz, Şeyma Güngör Türk Halk Edebiyatına Dair yazılarına da bakabilirsiniz.

Okuma Hızını Nasıl Arttırabilirim?-İnsan ve Hayat dergisinden yardım alınmıştır.

Yorum yapın