Oda Kokuları Zararlı mı?

Oda Kokuları Zararlı mı? yazımızda günümüzde evlerin temiz kokması için çokça tercih edilen oda kokularının zararlı olup olmadıklarını, oda kokularının sentetik oluşunu ve oda kokusu yerine odaların temizliği için yapılabilecekleri yazdık.

Oda Kokuları Zararlı mı?-Oda Kokularının Sentetik Oluşu

İnsanlar yaşamını ne kadar dış dünyadan soyutlarsa o kadar hastalığa yakalanma oranı artar. Ev içerisinde parfüm gibi kokular kullanmamak gerekir. İnsanlar evlerinin güzel kokması için oda spreyleri almaktadır, fakat bu kokuların çoğu sentetik ürünlerdir. Özel olan kokuların fiyatları ciddi oranda pahalıdır. Marketten veya piyasadan alınan ev kokuları ister istemez sentetiktir. Alınan ürün sadece kokuyu taklit etmektedir. Bu buluş nobel ile ödüllendirilmiştir. Kokuyu taklit etmek zor olduğu için bu ödüle layık görülmüştür. Bilim insanlarının araştırmasına göre sentetik kokular ve gerçek kokuların şekilleri ve molekülleri birbirine benziyor ama kokularının ve tatlarının birbirleriyle alakası yoktur. Bu durumu bir kişi çözüyor ardından nobel ödülü veriliyor. Yapay tat ve koku endüstrisi başlamış oluyor.

Koku Duyusunun Etkisi-Çocuk kokusu

Oda Kokularının İçeriği Hasta Ediyor

Çoğu oda kokusu, aslında kokunun kaynağını ortadan kaldırmaz, sadece kötü kokuyu içeriğindeki güzel kokular ile maskelemeye yarar. Oda deodorantları da parfümlü olabilir, fakat kötü kokuyu emen maddeler yoluyla uzaklaştırırlar. Oda spreylerinden havaya yayılan gözle görünmeyecek kadar küçük parçacıklar, nefes almakla birlikte akciğere ulaşır. Özellikle astım gibi altta yatan bir sorun varlığında, hava yollarını rahatsız eden bu gazlar, yüksek doz kullanımında sinir sistemi üzerine de olumsuz etki yapar. İtici gazlar ve oda kokularındaki güzel kokulu kimyasallar, göz ve deri problemlerine de neden olabilmektedir.

Oda spreyleri havada asılı kalmayıp yere, halılara ya da mobilyaların üzerine iner. Emekleyen veya yerde oyun oynayan çocuklar, ellerini ağızlarına götürdüklerinde bu maddelere ağız yoluyla da maruz kalırlar. Tütsü ve mumların yakılması ile polisiklik aromatik hidrokarbonlar da açığa çıkar. Bu maddeler, gaz ve dizel yakıtları ile de havaya karışmaktadır ve bebeklerin düşük doğum tartısıyla doğmasına, bunun yanı sıra kansere sebebiyet verebilmektedir.

Fort Worth

Oda Kokuları Yerine Yapılacaklar

Oda kokuları zararlıdır ve evleri kokularla “temiz” lemek yerine, basitçe koku ve nemden uzak tutmak, bunun yanında sık sık havalandırmak gerekir. İnatçı kokuların nedenini ortadan kaldırmak için karbonat ve sirke gibi doğal maddelerden yararlanılması faydalı olacaktır.

Oda Kokuları Zararlı m?-Onkoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yavuz Dizdar’ın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın