Kişisel GelişimYaşam

Not Almak Neden Önemlidir?

Not Almak Neden Önemlidir? yazımızda yapılan araştırmalara göre ders çalışırken veya yeni bilgiler öğrenirken not almanın öğrenmeyi artırmasını, okuma ve dinlemenin hatırlamaya olan katkı oranlarını yazdık.

Not Almanın Hatırlamaya Katkısı

Yapılan araştırmaya göre, ortalama bir öğrenci okuduğunun yalnızca %20’sini hatırlayabildiğini belirtiyor. Eğer okunulan yazılar daha sonra dinlenirse hatırlama seviyesi iki katına %40’a çıkmaktadır. Okunan, dinlenen yazıları ayrıca not alınırsa hatırlama oranı %60-80 seviyelerine çıkmaktadır.

Not tutan arkadaş-Çalışkan

Hatırlamanın ve Unutmamanın Anahtarı

Hayatımızın her anında yeni bilgiler ediniriz. Aklımıza da yeni fikirler gelir. Bunların düzenli olarak not edilmesi unutulmalarını engelleyecektir. İhtiyacımız olduğunda da notlardan yararlanırız. Her şeyi hemen Google‘a sormak ve anlık olarak bilgi sahibi olmak, aynı bilginin bizde kalıcı olmamasına neden olmaktadır. Edinilen bilginin bir yerlere not edilmesi hafızada daha çok kalmasını sağlamaktadır. Başka bir araştırmada, insanlar işittiklerinin %20’sini, gördüklerinin %40’ını, hem gördüklerinin hemde işittiklerinin ise %60’ını hatırlamaktadır. Yaptıklarının yani söylediklerinin ve yazdıklarının ise %80’inini hatırlamaktadır.

Not almak: Hatırlamanın ve unutmamanın anahtarıdır.

İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir