İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin Devletini Tanıyacaklarını Söyleyerek İsrail’in İzolasyonunu Derinleştiriyor

Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin Devletini Tanıyacaklarını Söyleyerek İsrail’in İzolasyonunu Derinleştiriyor

Norveç, İrlanda ve İspanya Jonas Gahr Store

Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin Devletini Tanıyacaklarını Söyleyerek İsrail’in İzolasyonunu Derinleştiriyor

Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin Devletini Tanıyacaklarını Söyleyerek İsrail’in İzolasyonunu Derinleştiriyor

Norveç, İrlanda ve İspanya Çarşamba günü bir Filistin devletini tanıyacaklarını söylediler. Bu tarihi ama büyük ölçüde sembolik bir hareket , İsrail’in Gazze’de Hamas’a karşı yürüttüğü öğütücü savaşa doğru yedi aydan fazla süren izolasyonunu daha da derinleştiriyor . İsrail, kararları derhal kınadı ve üç ülkedeki büyükelçilerini geri çağırdı.

Filistinliler bu duyuruları, İsrail’in 1967 Ortadoğu savaşında ele geçirdiği ve hâlâ kontrol ettiği bölgeler olan Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde on yıllardır süren devlet olma arayışlarının bir teyidi olarak memnuniyetle karşıladılar.

Yaklaşık 140 ülke (Birleşmiş Milletler’in üçte ikisinden fazlası) bir Filistin devletini tanırken, Çarşamba günkü art arda gelen duyurular, İsrail’in yakın müttefiklerinin bile Gazze’deki davranışları nedeniyle eleştiri yağmuruna tuttuğu bir dönemde ivme kazanabilir.

Bu, Uluslararası Ceza Mahkemesi başsavcısının İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve savunma bakanı için tutuklama emri çıkaracağını söylemesinin ardından bu hafta İsrail’in uluslararası itibarına indirilen ikinci darbe oldu. Uluslararası Adalet Divanı , İsrail’in şiddetle reddettiği soykırım iddialarını da değerlendiriyor .

İsrail, Avrupalıları 7 Ekim’de savaşı tetikleyen saldırı nedeniyle militan Hamas grubunu ödüllendirmekle suçlayarak üç ülkedeki büyükelçilerini geri çağırdı ve elçilerini çağırdı. Dışişleri Bakanı Israel Katz, Avrupalı ​​büyükelçilerin saldırının tüyler ürpertici video görüntülerini izleyeceğini söyledi .

Bu saldırıda Hamas liderliğindeki militanlar sınırı geçerek 1.200 kişiyi öldürdü ve 250 kadar kişiyi rehin aldı. ICC savcısı ayrıca üç Hamas lideri için de tutuklama emri istiyor. Savaşçılar ve siviller arasında ayrım yapmayan Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail’in ardından gelen saldırı 35.000’den fazla Filistinliyi öldürdü.

Katz, “Tarih, İspanya, Norveç ve İrlanda’nın Hamas katillerine ve tecavüzcülerine altın madalya vermeye karar verdiğini hatırlayacaktır” dedi.

Avrupa’daki duyurulara yanıt olarak İsrail’in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir Çarşamba günü Mescid-i Aksa’ya provokatif bir ziyarette bulundu . Tapınak Dağı. Bölgedeki gerilimi tırmandırabilecek bir hamle.

“Filistin devleti konusunda bir açıklama yapılmasına bile izin vermeyeceğiz” dedi.

Netanyahu’nun hükümeti Filistin devletine karşı çıkıyor ve anlaşmazlığın ancak 15 yıl önce çöken doğrudan müzakerelerle çözülebileceğini söylüyor

Uluslararası toplum uzun süredir İsrail’in yanında bir Filistin devletinin kurulmasını anlaşmazlığı çözmenin tek gerçekçi yolu olarak görüyor ve geçtiğimiz haftalarda birçok Avrupa Birliği ülkesi bu çabaları ilerletmek için bir Filistin devletini tanımayı planladıklarını belirtti.

Buna karşılık ABD ve İngiltere, İsrail’in yanında bağımsız bir Filistin devleti kurulması fikrini destekledi ancak bunun müzakere yoluyla varılacak bir çözümün parçası olması gerektiğini söylüyor.

Hem İsraillilerle hem de Filistinlilerle dostane ilişkilere sahip olan ve uzun süredir bir Filistin devletini savunan Norveç, İspanya ve İrlanda’nın resmi olarak tanınmasının 28 Mayıs’ta planlanması planlanıyor.

Duyuruları ardı ardına geldi. 1990’larda barış sürecini başlatan Oslo anlaşmalarına aracılık eden Norveç, kararını ilk açıklayan ülke oldu ve Başbakan Jonas Gahr Støre “Tanıma olmazsa Ortadoğu’da barış olamaz” dedi.

Ülke, Batı Şeria’daki temsilciliğini büyükelçiliğe dönüştürmeyi planlıyor.

İrlanda Başbakanı Simon Harris, duyuruların koordine edildiğini ve diğer ülkelerin de katılabileceğini söyleyerek, bunu “İrlanda ve Filistin için tarihi ve önemli bir gün” olarak nitelendirdi.

Ülkesinin kararını parlamento önünde açıklayan İspanya Başbakanı Pedro Sánchez, Gazze’de ateşkesin tanınması ve ateşkes sağlanması için destek toplamak amacıyla aylarca Avrupa ve Orta Doğu ülkelerini gezdi.

Sánchez, “Bu tanınma kimseye karşı değil, İsrail halkına karşı değil” dedi. “Bu barıştan, adaletten ve ahlaki tutarlılıktan yana bir eylemdir.”

İsrail işgali altındaki Batı Şeria’nın bazı kısımlarını yöneten Filistin Yönetimi’nin lideri Başkan Mahmud Abbas, kararları memnuniyetle karşıladı ve diğer uluslara “meşru haklarımızı tanımaları ve halkımızın kurtuluş ve bağımsızlık mücadelesini desteklemeleri” çağrısında bulundu.

Batılı ülkeler ve İsrail’in terör örgütü olarak gördüğü Hamas, İsrail’in varlığını tanımıyor ancak 1967 çizgisinde bir devleti en azından geçici olarak kabul edebileceğini belirtti. İsrail, herhangi bir Filistin devletinin Hamas tarafından ele geçirilme riskiyle karşı karşıya kalacağını ve bu durumun kendi güvenliğine tehdit oluşturacağını söylüyor.

Duyuruların Gazze’deki savaş veya İsrail ile Filistinliler arasında uzun süredir devam eden çatışma üzerinde herhangi bir etki yaratması pek mümkün görünmüyor

İsrail, Doğu Kudüs’ü ilhak etti ve burayı başkentinin bir parçası olarak görüyor; işgal altındaki Batı Şeria’da ise şu anda 500.000’den fazla İsrailliye ev sahipliği yapan çok sayıda Yahudi yerleşim yeri inşa etti. Yerleşimciler İsrail vatandaşlığına sahipken, Batı Şeria’daki 3 milyon Filistinli, ucu açık görünen İsrail askeri yönetimi altında yaşıyor.

Netanyahu, İsrail’in Hamas’ın yenilgisinden sonra bile Gazze’deki güvenlik kontrolünü sürdüreceğini ve orada savaşın hâlâ devam ettiğini söyledi. Hastane yetkililerine göre, İsrail’in Çarşamba günü erken saatlerde düzenlediği hava saldırısında yerlerinden edilmiş ve Gazze’nin merkezine sığınan dördü kadın ve dördü çocuk 10 kişi öldü.

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nin kıdemli politika araştırmacısı Hugh Lovatt, “Tanınmanın, Filistinlilerin kendi kaderini tayin etmesine giden geçerli bir siyasi yola doğru atılmış somut bir adım olduğunu” söyledi.

Ancak bunun bir etki yaratabilmesi için “İsrail’in Filistin topraklarını ilhak etmesine ve yerleşime karşı koymaya yönelik , yerleşim ürünlerini ve finansal hizmetleri yasaklamak gibi somut adımlarla” gelmesi gerektiğini söyledi.

Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, Associated Press’e verdiği röportajda hareketin önemini savundu ve ülkenin onlarca yıldır bir Filistin devletinin kurulmasını desteklediğini ancak tanınmanın “bir kez oynanabilecek bir kart” olduğunu bildiğini söyledi. ”

“Tanınmanın bir sürecin sonunda geleceğini düşünüyorduk” dedi. “Artık tanınmanın bir ivme olarak, sürecin güçlenmesi olarak gelmesi gerektiğini anladık” dedi.

Norveç, İrlanda ve İspanya Filistin Devletini Tanıyacaklarını Söyleyerek İsrail’in İzolasyonunu Derinleştiriyor-Kaynak: apnews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir