İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Norveç, Avrupa’nın Ana Doğal Gaz Kaynağı Olarak Rusya’nın Yerini Aldı

Norveç, Avrupa’nın Ana Doğal Gaz Kaynağı Olarak Rusya’nın Yerini Aldı

Norveç, Avrupa'nın Ana Doğal gaz Kaynağı

Norveç, Avrupa’nın Ana Doğal Gaz Kaynağı Olarak Rusya’nın Yerini Aldı

Norveç, Avrupa'nın Ana Doğal gaz Kaynağı
Gaz Platformu

Norveç, Avrupa’nın Ana Doğal Gaz Kaynağı Olarak Rusya’nın Yerini Alırken, Askeri Uzmanlar İnsansız Uçakların Moskova’nın İşi Olduğundan Şüpheleniyor

Norveçli petrol ve gaz işçileri normalde açık deniz platformlarının çelik ayaklarına çarpan Kuzey Denizi dalgalarından daha tehdit edici bir şey görmüyorlar. Ancak son zamanlarda daha rahatsız edici bir manzara fark ettiler: Gökyüzünde vızıldayan tanımlanamayan insansız hava araçları.

Norveç, Avrupa’nın ana doğal gaz kaynağı olarak Rusya’nın yerini alırken, askeri uzmanlar insansız uçakların Moskova’nın işi olduğundan şüpheleniyor. Drone uçuşları için olası sebepler olarak casusluk, sabotaj ve gözdağı veriyorlar.

Norveç hükümeti, açık deniz tesislerinin çevresinde devriye gezmek için savaş gemileri, sahil güvenlik gemileri ve savaş uçakları gönderdi. Norveç’in ulusal muhafızları, karadaki rafinerilerin çevresine askerler yerleştirdi ve buralar da insansız hava araçları tarafından vızıldadı.

Başbakan Jonas Gahr Støre, NATO müttefikleri İngiltere, Fransa ve Almanya’nın donanmalarını bir Norveç sorunundan daha fazlasının ele alınmasına yardımcı olmaya davet etti.

Doğalgaz Ekonomi

Norveç’e büyük gelir sağlayan açık deniz petrolünün çok küçük bir kısmı, ülkenin 5,4 milyon nüfusu tarafından kullanılıyor. Bunun yerine, Avrupa’nın çoğuna güç veriyor. Doğal gaz, kıtasal öneme sahip başka bir emtiadır.

Norveç Kraliyet Deniz Harp Okulu’nda araştırmacı olan Ståle Ulriksen, “Norveç gazının Avrupa için değeri hiç bu kadar yüksek olmamıştı” dedi. “Sabotaj için stratejik bir hedef olarak, Norveç gaz boru hatları muhtemelen Avrupa’daki en yüksek değer hedefidir.”

Geçen hafta havaalanlarının kapatılması, bir petrol rafinerisinin ve bir gaz terminalinin insansız hava araçları gözlemleri nedeniyle tahliye edilmesi büyük aksamalara neden oldu. Ancak Avrupa’da kış yaklaşırken, dronların Norveç’in deniz platformlarından Britanya ve anakara Avrupa’daki terminallere uzanan 9.000 kilometrelik (5.600 mil) gaz boru hatlarına daha büyük bir tehdit oluşturabileceği endişesi var.

Şubat ayı sonlarında Ukrayna’da savaşın başlamasından bu yana, Avrupa Birliği ülkeleri Rus gaz ithalatlarını Norveç’ten yapılan sevkiyatlarla değiştirmek için mücadele ediyor. Geçen ay Baltık Denizi’ndeki Nordstream I ve II boru hatlarına yönelik şüpheli sabotaj, Norveç’in Polonya’ya yeni bir Baltık boru hattı açmasından bir gün önce gerçekleşti.

Norveç’in Güney Batı Polis teşkilatı için Kuzey Denizi ve çevre grubu başkanı Amund Revheim, ekibinin tesislerinin yakınında insansız hava araçları tespit eden 70’den fazla deniz işçisiyle görüştüğünü söyledi.

Revheim, “Çalışma tezi, yakındaki gemilerden veya denizaltılardan kontrol edilmeleridir.” Dedi.

Kanatlı dronların menzili daha uzun, ancak araştırmacılar, kıyıdan 250 kilometre (150 mil) uzakta bir Kuzey Denizi gaz sahasında bulunan Sleipner platformunun yakınında helikopter tarzı kanatlı bir modelin görülmesini güvenilir buldular.

Norveç polisi, deniz trafiğini analiz eden askeri müfettişlerle yakın bir şekilde çalıştı. Bazı platform operatörleri, yakınlarda Rus bayraklı araştırma gemileri gördüğünü bildirdi. Revheim, yasal deniz trafiğinden herhangi bir model oluşturulmadığını ve işçiler için gereksiz, yıkıcı endişelere neden olmaktan endişe duyduğunu söyledi.

Ancak deniz akademisinden Ulriksen, Rus sivil ve askeri gemileri arasındaki ayrımın dar olduğunu ve rapor edilen araştırma gemilerinin oldukça “casus gemileri” olarak tanımlanabileceğini söyledi.

Drone Alırken Seçim

Norveç toprakları üzerinde insansız hava araçları taşırken veya yasadışı bir şekilde uçarken yakalanan en az yedi Rus uyruklunun tutuklanması tansiyonu yükseltti. Aynı gün Çarşamba günü, Norveç’in en büyük ikinci şehri olan Bergen’de bir drone, uçakları yere indirdi.

Norveç kısaltması PST tarafından bilinen bir servis yetkilisi Martin Bernsen, “Soruşturmayı devraldık çünkü casusluğu araştırmak ve Rusya’ya karşı yaptırım kurallarını uygulamak bizim işimiz.” Enerji altyapısının “sabotajı veya olası haritasının” devam eden bir endişe olduğunu söyledi.

Başbakan Støre, Norveç’in yabancı istihbarat teşkilatlarına karşı harekete geçeceği konusunda uyardı. “Yabancı istihbaratın Norveç havaalanları üzerinde insansız hava araçları uçurması kabul edilemez. Rusların Norveç’te insansız hava aracı uçurmasına izin verilmiyor” dedi.

Rusya’nın Oslo Büyükelçiliği Perşembe günü, Norveç’in “paranoyaya” neden olan bir tür “psikoz” yaşadığını iddia ederek geri döndü.

Deniz akademisi araştırmacısı, bunun muhtemelen planın bir parçası olduğunu düşünüyor.

“Birkaç dron, ışıkları açık olarak uçtu” dedi. “Onların gözetlenmesi gerekiyor. Bence bu, Norveç’i ve Batı’yı sindirme girişimi.”

Daha geniş endişe, daha sonra Batı’ya karşı potansiyel bir saldırıda sabotaj için hedef alınabilecek hayati altyapı hakkında bilgi toplamak ve sindirmek için hibrit bir stratejinin parçası olmalarıdır.

Ulriksen, “Rusya ile konvansiyonel bir savaşa girdiğimize inanmıyorum” dedi. “Ama bir melez savaş… Sanırım biz zaten onun içindeyiz.”

Norveç, Avrupa’nın Ana Doğal Gaz Kaynağı Olarak Rusya’nın Yerini Aldı-Kaynak: ap.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir