Nişasta Helvasının Yapılışı

Nişasta Helvasının Yapılışı yazımızda yapımı oldukça kolay ve kısa süren nişasta, yağ, süt ve diğer malzemelerin birleşmesiyle ortaya çıkan değişik bir helva türü olan Nişasta Helvası yapımını yazdık.

Nişasta Helvası Tarifi

Malzemeler

  • 250 gram buğday nişastası
  • 100 gram yağ
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • Yarım kilo süt
  • Vanilya

Nişasta Helvası Yapımı

Bir tencereye 250 gram buğday nişastasını ve 100 gram yağı koyun. Kısık ateşte tencerenin kenarlarına bulaştırmadan dikkatlice karıştırarak nişastayı sarartın. Nişasta helvasının şerbeti içi bir tencereye 1,5 su bardağı kadar toz şeker, yarım kilo süt ve az olacak şekilde vanilya dökün. Malzemeleri karıştırdıktan sonra 1 dakika kadar kaynatın.

Kaynayan şerbeti nişastanın olduğu tencereye dökün. Kısık ateşte 15 dakika kadar pişirin. Bir kere karıştırdıktan sonra tencereyi ocaktan alın. 15 dakika kadar nişasta helvasını bekletin. Ilıdıktan sonra tabaklara dilimler halinde servis edebilirsiniz.

Saray Helvası Nasıl YapılırPortakallı İrmik Helvasının YapılışıHelvalı Browni YapımıHAMSİLİ PİLAV VE FIRINDA TAHİN HELVA TARİFİPortakallı Tavuk Nasıl YapılırDondurmalı İrmik Tatlısı Yapımı yazılarına da bakabilirsiniz.

Nişasta Helvasının Yapılışı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir