HaberYaşam

Nisan Aylarında Yaşanmış Tarihi Olaylar

Nisan Aylarında Yaşanmış Tarihi Olaylar yazımızda Osmanlı, Türkiye ve Dünya açısından Nisan aylarında yaşanmış önemli günleri yazdık.

Nisan Aylarında Yaşanmış Tarihi Olaylar

Nisan Aylarında Yaşanmış Tarihi Olaylar-Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı

3 Nisan 1920 tarihinde Topkapı Sarayı müze oldu. İstanbul’un fethinden hemen sonra inşa edilen Topkapı Sarayı Osmanlı Devleti’nin idare merkezi olarak işlev görmüştür. Fatih Sultan Mehmed Han tarafından 1460-1478 yılları arasında yapımı tamamlanılmıştır. Kurulduğu tarihten itibaren 380 yıl boyunca Devlet-i Aliyye’nin idare merkezi ve padişah ile ailesinin ikamet yeri olmuştur. Topkapı Sarayı; Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi olarak da geçmektedir. Topkapı Sarayı Müzesi, mimari yapıları, koleksiyonları ve 300 bin arşiv belgesi ile dünyanın en büyük saray müzelerinden birisidir.

18 Nisan 1909 tarihinde Hz. Muaviye (r.a) vefat etmiştir. İslam’ın 5.halifesi ve Emevi Devleti’nin kurucusu olan Hz.Muaviye Mekke’nin fethi zamanlarında İslam’la tanışmıştır. Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) vahiy katibiydi.

29 Nisan 1909 tarihinde Yıldız Sarayı yağmalandı. Osmanlının son yıllarında bazı İttihat ve Terakki mensupları Yıldız Sarayı’ndan, Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın şahsına veya devlete ait olan para, mücevher, nişan gibi maddi eşyaları ve belgeleri yağmaladılar.

12 Nisan 1961 tarihinde Yuri Gagarin Uzaya giden ilk insan oldu. Uzaya giden ilk insan olarak tarihe geçti. Rus kozmonot Yuri Gagarin, Vostok 1 isimli uzay aracıyla atmosferin dışına çıkarak dünyayı ilk defa uzaydan gören insan olmuştur. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği şimdiki adıyla Rusya devletinin vatandaşıydı.

26 Nisan 1985 tarihinde dağılmadan önce SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği)bağlı olan Ukrayna’nın Çernobil Nükleer Santrali’nde kaza meydana gelmiştir. Tarihe “Çernobil Faciası” olarak geçen bu nükleer facia dünya tarihinde meydana gelmiş en büyük nükleer facialardan biri olarak kabul edilir. Kaza sonrası radyoaktif saçılım Ukrayna, Belarus ve Rusya Federasyonunu etkilemiş ve tüm Kuzey Yarım Küre’yi etkilemiştir. Bu facia ile Karadeniz Bölgesi’nde yetişen ürünlerde etkilenmiştir.

Apple İphone
Apple

Apple

1 Nisan 1976 tarihinde Apple teknoloji şirketi, Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından kuruldu.

Mayıs Ayında Yaşanmış Tarihi Olaylar-İstanbul
İstanbul’un Fethi

2 Nisan 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u kuşatma harekâtına başladı. 29 Mayıs 1453 yılında başarı ile sonuçlanmıştır.

Nisan Aylarında Yaşanmış Tarihi Olaylar-Polis
Türk Polis Teşkilatı

10 Nisan 1845 tarihinde Türk Polis Teşkilatı kuruldu.

10 Nisan 1928 tarihinde Türkiye devletinin dini İslamdır cümlesi, Anayasa metninden çıkarıldı. Mecliste Milletvekilleri ve Cumhurbaşkanı, yemin ederken vallahi yerine namusum üzerine söz veririm demeye başlayacaktı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan 1923 tarihinde Türkiye ve KKTC’de Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları yapılır.

25 Nisan 1953 tarihinde Cambridge Üniversitesi‘nde iki bilim adamı yaptığı araştırmalar sonucu, kalıtsal özellikleri ebeveynden çocuğa taşıyan deoksiribonükleik asit (DNA) adını verdikleri molekül yapısını buldular.

Nisan Aylarında Yaşanmış Tarihi Olaylar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir