Bilim ve TeknolojiHaber

Nely Sosyal Robot Tanıtımı

Nely Sosyal Robot Tanıtımı yazımızda Türk yazılımcıların çalışmaları sonucu Nely adını verdikleri sosyal robotun tanımını, ne zaman hayatımıza girmeye başlayacağını ve robotu geliştiren İstanbul tabanlı Human Age Technology şirketinin faaliyetlerini yazdık.

Nely Sosyal Robot

Nely, Türk mühendisleri ve firmasının geliştirdiği bir sosyal robottur. Karşısına gelen insanlarla tanışır ve sordukları sorulara cevaplar verir. Kullanıcıları tanıyarak buna göre bilgilendirme yapmaktadır. İnsanlarla bağ kurmak ilk amacını oluşturmaktadır. Türkçe seslendirme olduğu için ülkemizde rahatlıkla kullanılacaktır. Şuanda proje bazlı geliştirilmesine devam etmektedir. Nely robot, bir kere gördüğü kişiye tekrar gördüğünde unutmamaktadır ve buna göre sohbetine başlamaktadır. Kişiye özel karşılama robotun en büyük özellikleri arasında yer almaktadır.

Nely’in yapabildikleri yüz tanıma, kişi tanıma, kişileri anlama, dinleme ve analiz edebilme, yaşı, cinsiyeti ve duyguları analiz edebilmedir. En doğru bilgiyi en doğru kişiye verebilmeyi sağlamaktadır. Karşısındaki kişinin duygularını ve ihtiyaçlarını anlayıp, ona göre iletişime geçebilmektedir. Nely’nin kurulması planlanan yerler arasında havalimanı, alışveriş merkezleri, banka şubeleri, iş merkezleri yer almaktadır. Kullanımı arttıkça diğer yerlere de kurulması planlanmaktadır. 2018 yılında bazı bölgelerde kurulması bekleniyor. Bir giyim mağazasında kurulan olan Nely, kişinin ona sormuş olduğu siyah bir kazağın, hangi mağazada hangi fiyatlarda olduğunu söyleyebilmektedir. Hız ve kolaylık sağlamaktadır.

Nely Sosyal Robot

Nely’nin Geliştirilme Hikayesi

Nely sosyal robot geliştiren Human Age Technology şirketi, 2016 yılında kurulmuştur. Nely Ceo’su Faik Berk Güler’dir. İnsan merkezli robotlar ve yapay zeka alanlarında geliştirmeler yapmaktadırlar. Robotlar ve yapay zekanın insanların hayatlarını değiştireceğine inanan şirket çalışanları, bu doğrultuda robotları geliştirmeye ve insanların hizmetine sunmaya çalışmaktadır. İnsanların daha değerli, daha mutlu ve daha sağlıklı yaşam alanlarına kavuşmalarını sağlama hedefleri bulunmaktadır. İnsanların yaşımında en büyük yardımcıların robotlar olduklarını düşünmektedirler.

Şirketin toplamda 8 yıllık robot üretme geçmişi vardır. 3 yıldır da servis robotları üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Nely robotunun geliştirilmesi 2 yıldan fazla sürmüştür. Robotların geliştirilmesi aşamasında yazılım, tasarım, elektronik ve mekanik bölümleri kullanılarak yapılmaktadır. Bu süreçlerin birleştirilmesi ve sıralı bir şekilde bitmesi zorunluluğu olduğundan robotu geliştirme uzun zaman almaktadır. Hayatı kolaylaştıracak şeyleri Nely üzerinden yapabileceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir