Neden Zayıflamam Gerekiyor Sorusuna Cevap Bulmak

Neden Zayıflamam Gerekiyor Sorusuna Cevap Bulmak yazımızda kişinin zayıflama yolunda kendisine neden zayıflaması gerektiğine dair iyi cevaplar bulması ve zayıflama yolunda altın kuralları yazdık.

Neden Zayıflamam Gerekiyor?

Kilo vermek isteyen kişi öncelikle niye kilo vermek istediğini kendisine söylemelidir. Kilo verme isteğinin ne olduğunu çok dikkatli bulmalıdır. Çoğu zaman biraz zayıflamalıyım, biraz zayıflarsam daha güzel kıyafetler giyeceğim, sağlığım için daha iyi olacak cümleleri söylenir. Bunlardan daha etkili neden zayıflamanız gerektiğinin altını doldurduğunuzda kilo vermeniz daha kolaylaşacaktır. Zayıflamak için güçlü nedenler bulmak işin püf noktasıdır.

Aşırı kilolu birisi, annesi aracılığıyla zayıflamak için doktora gittiğinde kilolarıyla mutlu olduğunu belirtmiştir. Doktor bu kişinin zayıflaması için ona iyi bir neden sunmuştur. Bu neden ise kadının dünyada en çok sevdiği olan çocuğunun, kendisine bir şey gelmesi neticesinde onun zor duruma düşeceğidir. Kilo vermenin çocuğa bakmada daha kolaylık sağlayacağı ve kadının sağlığının yerine geleceğini doktor anlatmıştır. Kadın, doktorun ona sunmuş olduğu neden zayıflaması gerektiğini sorusunun cevabını bulunca zayıflamaya karar vermiştir. Daha sonra istikrarlı bir şekilde kilo kaybederek sağlıklı kilolar seviyesine gelmiştir. Zayıflamak isteyen kişiler zayıflamaya başlama kararı aldığı zaman “Zayıflamak istiyorum, çünkü…” cümlesinin devamını tam anlamıyla getirebilmelidir.

Halsiz Kalmadan Diyet-Kilo Sorunu

Zayıflama Yolunda Altın Kurallar

Asla Pes Etme

Zayıflamaya karar veren kişi çünkünün altını iyice doldurmalıdır. Kararını veren kişinin yapacak bir takım şeyleri vardır. Öncelikle zayıflama konusunda asla pes etmemelidir. Kişi kendisine yapamıyorum cümlesini asla kurmamalıdır. Kilo verme sürecinde küçük yenilgiler yaşandığında korkuya kapılmamak gerekir. Kilo verme hızı yavaşladığında veya kilo verme durduğunda vazgeçmemek gerekir. Kilo verme yolunda pes etmek yoktur ve mutlaka başarılı olacaksınız.

Kış Aylarında Kilo Kontrolü

Kendini Başkalarıyla Kıyaslamak

Zayıflama sürecinde yapılan en büyük hatalardan biriside kendisini başkalarıyla kıyaslamaktır. Bu durum kişinin daha fazla mutsuz olmasına sebep olur ve kilo verme sürecinde pes etmesine neden olur. Herkesin metabolizması farklı olduğu için farklı zayıflama süreçleri olacaktır. Başkasıyla kendinizi kıyaslamayın herkesin yediği kendine göredir.

Yağdan Kilo Vermek

Yemek İle İlgili Düşünmek

Zayıflama yoluna giren kişi yemek ile ilgili düşünceleri ve hayalleri kafasından atmalıdır. Kafasını yemekle doldurmamalıdır. Yemek tarifi veren yayınları izlememek gerekir. Kişi kendisine yemek düşündürecek şeylerden uzak durmalıdır. Özellikle televizyon ve bilgisayar yayınlarında yemeklerle ilgili şeylerden uzak durmak yararlı olacaktır. Yüksek kalorili yemek tarifleri veren yerlerden uzak durun.

Kendini Yeme Konusunda Acımak

Diyet yapanlar genellikle diyetlerinin bitmesiyle bolca yemek yiyeceklerini düşünürler. Kendilerine acıdıkları için diyeti bir yemek sınırlaması olarak görürler ve diyetten çıkınca sevdikleri bol kalorili yiyecekleri bolca yerler. Bu yöntem yapılan en büyük yanlışlardandır. Yemek konusunda kişi kendisine acıdığı zaman kafasında diyetin bitmesini iple çeker. Diyet bittikten sonra ise porsiyonlar büyümüş ve kiloları geri almış olursunuz. Kilosu normal olanlar ve kilo problemi olmayanlar bir oturuşta 8-10 tane lahmacun veya 4-5 dilim su böreği yemezler. Diyeti bitirenler kendilerine bu tür yiyecekleri ödül olarak sunabilirler. Bu yaklaşım yanlıştır. Her şey den kararında yemek gerekir. Porsiyon kontrolü yapmak çok önemlidir. Kendinizi yemek konusunda acımanız, her zaman diyetinizi ve yeme alışkanlıklarınızı sabote eder. Eski yeme alışkanlıklarınıza geri dönersiniz.

Yemek yemek öğrenilmiş bir davranıştır, bu yüzden asla eski yeme alışkanlıklarınıza dönmemelisiniz. Yemek alışkanlıklarınızı tavsiyelere ve önerilere uyarak değiştirebilirsiniz. Kafada inanmak daha sonra uygulamak gerekir. Altın kurallara sürekli uyarak zayıflayabilirsiniz ve sağlıklı yaşayabilirsiniz.

Neden Zayıflamam Gerekiyor Sorusuna Cevap Bulmak-Dr. Ayça Kaya’nın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın