Bilim ve Teknoloji

Neden Ülkelerde Farklı Elektrik Prizleri Bulunur?

Neden Ülkelerde Farklı Elektrik Prizleri Bulunur?

Neden Ülkelerde Farklı Elektrik Prizleri Bulunur ve Tek Tip Priz Kullanılmamasının Sebebi Nedir?

Kendinizi başka bir ülkede bir havalimanında veya otel odasında buluyorsunuz ve gerçekten telefonunuzu, kameranızı veya oyun sisteminizi şarj etmeniz gerekiyor. Ama bu garip görünen çıkış nedir? Yuvarlak delikler var! Ve iki tane var mı? Yoksa üç mü? Burada neler oluyor? Bu ülke neden benim evde kullandığım fişleri kullanmıyor?

Kısa cevap, dünyanın dört bir yanındaki evlere elektrik sağlayan sistemlerin son 140 yılda binlerce insan tarafından inşa edilmiş olmasıdır. Ve henüz bitirmediler. Dünya çapında yaklaşık 750 milyon insan – her 10 kişiden biri – hala elektriğe erişemiyor. Ancak elektriğe ulaşanların %90’ı için dünya çapında 15 farklı türde ev tipi elektrik prizi kullanılmaktadır.

Elektrik prizlerinin neden aynı olmadığını anlamak için bir fişin nasıl çalıştığını bilmeniz gerekir. ABD’de, bir elektrik prizinin sağ tarafındaki yuvaya “sıcak” taraf denir ve soldaki yuvaya “nötr” denir. Bir lambayı prize takıp açtığınızda , elektrik akımının akmasına ve lambayı yakmasına izin veren bir devreyi tamamlar. Akım, “sıcak” taraftan lambanın içinden akar ve “nötr” tarafa geri döner.

Çıkışın ortasındaki üçüncü açıklığa “toprak” denir. Fişte bir sorun olursa ya da taktığınız herhangi bir şeydeki bir tel gevşerse sizi elektrik çarpmasından korumaya yardımcı olur. Bu özelliğe topraklama denir, çünkü normalde onu taşıyan tellerden elektrik akımı kaçarsa, özel bir tel seti, onu merkez açıklıktan toprağın derinliklerine gömülü bir çubuğa götürür.

Elektrik sistemleri, akımı tellerden geçirmek için voltaj denilen bir basınç oluşturur. Voltaj ne kadar yüksek olursa, basınç o kadar yüksek olur. Bunu akan su gibi düşünebilirsiniz: Bir damlama, bir dere veya sizi ayaklarınızı yerden kesebilecek kadar hızlı bir akış olabilir.

Neden Ülkelerde Farklı Elektrik Prizleri Var Çeşitleri
Elektrik Prizleri

Elektrik Şebekesini İnşa Etmek

Mucitler beğendiğinde Thomas Edison, George Westinghouse ve Nikola Tesla 1880’lerde ABD’de dünyanın ilk modern iletim şebekesini kurdu, evlere verilen voltaj 110 voltta kuruldu. O zamanlar elektrikle çalışan şeylerin çoğu – özellikle ışıklar – en iyi 110 voltta çalıştı. Sistemimizdeki gerçek voltajlar biraz daha yüksek çalışma eğiliminde olsa da, bu hala ABD’de standarttır.

Ancak insanlar başka ülkelerde elektrik şebekeleri kurmaya başlayınca iyileştirmeler yapmaya çalıştılar. Avrupa’daki şirketler, 110 volt yerine 220 voltta güç sağlamanın daha ucuz olacağını fark etti. Daha yüksek bir voltajda, elektrik şirketleri aynı gücü daha az akımla sağlayabilir – daha yavaş akan daha geniş bir akışa kıyasla hızlı akan dar bir akışı hayal edin. Ve daha az akım, daha ince kablolara izin verir. Elektrik kabloları için kullanılan bakır pahalı olduğundan, daha yüksek voltaj paradan tasarruf sağlayabilir.

Yuvarlak pimler, fişlerdeki bir başka erken yenilikti. İnsanlar fişin prize daha güvenli oturmasını sağladıklarını düşündüler.

Elektrik Akımı ve Gerilimi

İlk başta, ABD’deki fişlerde topraklama pimi olmayan yalnızca iki sekme vardı.

Mühendisler, 1920’lerde fişleri daha güvenli hale getirmek için topraklama pimi fikrini geliştirdi. Birçok ülke bu topraklı fişleri hemen benimsedi, ancak her zaman onları kural haline getirmediler. Örneğin, ABD bu fişleri bazı ev aletleri için kullanırken, evlerde standart haline gelmediler. (1971 yılına kadar.)

Yani farklı ülkeler farklı zamanlarda bu gibi yenilikleri benimsediği için kullandıkları fişler yıllar içinde değişti.

Artık dünyadaki çoğu evin elektriğe erişimi olduğundan, tek bir küresel standardı benimsemek, farklı tipte fişlere sahip olmaktan daha uygun olacaktır. Ancak bu standardı halihazırda kullanmayan ülkelerin satış noktalarını, bina inşa etme biçimlerini ve hatta belirli aletleri üretme biçimlerini değiştirmek için milyarlarca dolar harcamasını gerektirecektir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu ülkeler bu parayı başka bir şeye harcamayı tercih ediyor.

Sonuç olarak, ülkeler küresel bir standart fikrini destekleyebilir, ancak hiç kimse kendi standartlarını değiştirmek istemez. Bu nedenle, yakın gelecekte bir seyahate hazırlanıyorsanız adaptörlerinizi yanınıza almayı unutmayın.

Neden Ülkelerde Farklı Elektrik Prizleri Bulunur?-Kaynak: theconversation.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir