Ne Sıklıkta Kaka Yapmalısınız? Kaka Döngünüzü Etkileyen Durumlar Nelerdir?

Ne Sıklıkta Kaka Yapmalısınız? Kaka Döngünüzü Etkileyen Durumlar Nelerdir?

Çocuklarda Tuvalet Temizliği-Tuvaletini Yapma Süreci

Ne Sıklıkta Kaka Yapmalısınız?

Bağırsak hareketleri hakkında konuşalım. Hepimiz onları geçiyoruz, ama bazılarımız diğerlerinden daha fazla, bu da neyin normal olduğunu merak etmemize neden oldu. Peki ne sıklıkla kaka yapmalısınız ? Nouri’nin tıbbi danışmanı ve Mt. Sinai’deki gastroenterolog Dr. Jonathan Kung‘a sorduk ve sorumuzun cevabını ve ardından bazılarını aldık. Kaka hakkında tam kepçe için okumaya devam edin. (Spoiler: Günde iki ila üç kez mükemmeldir, ancak düzenli olduğunuz sürece daha az kaka yapmak iyidir.)

Bir günde ne sıklıkla kaka yapmalısınız?

Burada normal kabul edilen bir dizi şey var – bazı insanlar günde birkaç kez, bazıları ise haftada üç ya da daha fazla kaka yapıyor. Anahtar, bağırsak hareketlerinizin tutarlı ve düzenli olmasıdır. Yani, bağırsaklarınızı her gün güvenilir bir şekilde boşaltırsanız, iyi gidiyorsunuz; Aynı şey günde iki kez gidenler için de geçerli.

Yine de Dr. Kung, “ortalama olarak günde iki ila üç yumuşak bağırsak hareketinin en iyisi olduğunu” söylüyor, bu nedenle kaka oyununuzun zirvesinde olmaya çalışıyorsanız, hedefiniz bu. (Not: Dışkınızın renginde, sıklığında veya kıvamında ani değişiklikler yaşarsanız bir doktora görünmelisiniz.)

Kakanız Sağlığınız
Kaka Şekilleri

Kaka Döngünüzü Etkileyen Durumlar Nelerdir?

Öyleyse neden bu kadar büyük bir normal aralığı? Ne sıklıkla (veya seyrek olarak) kaka yaptığınızı etkileyebilecek dört ana faktör olduğu ortaya çıktı.

1. Diyet (Beslenme)

Uzman bize “bağırsağınıza koyduğunuz şeyin bağırsak hareketlerinizde büyük rol oynadığını” söylüyor. Spesifik olarak, yüksek lifli bir diyet, daha tutarlı bağırsak hareketlerinin anahtarıdır, etler ve işlenmiş yiyecekler muhtemelen kaka döngünüzü yavaşlatır ve bazı durumlarda tam kabızlığa neden olabilir.

2. Uyku

Düzenli bir uyku döngüsünü sürdürmenin birçok faydası vardır ve iyileştirilmiş sindirim sağlığı bunlardan biridir. Dr. Kung’a göre, “yetişkinler için 7 ila 8 saatlik düzenli bir uyku döngüsü, vücudunuzun ürettiği kortizol miktarını azaltan stres seviyelerini düşürerek bağırsak peristaltizmini düzenli tutacaktır.” Uyku yoksunluğu sağlıksız strese katkıda bulunuyorsa, kabızlık veya ishal yaşayabilirsiniz ve her ikisi de oldukça berbattır.

3. Stres

Buna zaten değinmiştik, ancak kaliteli kapalı göz kaka döngünüz üzerinde olumlu bir etkiye sahipse, stresi azaltmak, stresin genel denklemde önemli bir faktör olduğu mantıklıdır. Gerçekten de, “stres yeme alışkanlıklarınızı etkileyebilir ve bağırsak sağlığınızı doğrudan etkileyebilir, [bu nedenle] düşük stres seviyelerini korumak normal bağırsak fonksiyonu ve peristalsis için önemlidir” diyor Dr. Kung.

4. Bağırsak mikrobiyomu

Evet, bağırsak mikrobiyomu (bazen flora olarak adlandırılır) sindirim sağlığı için çok önemlidir. Ama, um, yine bağırsak mikrobiyomu nedir? Temel olarak, bağırsak mikrobiyomu, bağırsaklarınızda bulunan bakteri çeşitliliğine atıfta bulunan süslü bir terimdir; ideal olarak, bu mikroorganizmalar birlikte mükemmel bir uyum içinde yaşarlar…ama ne yazık ki, durum her zaman böyle değildir. Dr. Kung’a göre, “bağırsağımızda yaşayan milyarlarca bakteri, yiyecekleri nasıl metabolize ettiğimizde ve dışkıyı nasıl oluşturduğumuzda büyük bir rol oynuyor ve [ve] çeşitlendirilmiş bir bağırsak mikrobiyomu daha sağlıklı, daha düzenli bağırsak hareketlerine yol açıyor.” Bu nedenle, kaka programınızla ilgili sorunlar yaşıyorsanız, bağırsak bakterilerinizin dengesinin bozuk olduğunu gösterebilir. (Bununla ilgili daha sonra ne yapılacağı hakkında daha fazla bilgi.)

Kadınların Sık İdrara Çıkmaları

Düzenli Bir Kaka Döngüsünü Nasıl Sürdürebilirim?

Potansiyel kaka döngüsü problemlerini zaten özetledik (bok karıştırıcılar demeye cesaret edebilir miyiz?), ancak çözümlerin bazıları diğerlerinden daha sezgisel. Burada, düzenliliği iyileştirmek ve genel sindirim sağlığınızı desteklemek için yapabileceğiniz eyleme geçirilebilir yaşam tarzı değişikliklerinin bir özeti.

1. Dengeli bir diyet (beslenme) yapın

Daha önce de belirtildiği gibi, lif oranı yüksek gıdalar işleri ilerletmeye yardımcı olurken, etten gelen aşırı protein sizi destekleyecektir. (Üzgünüm, keto arkadaşlar.) Bununla birlikte, eti diyetinizden çıkarmanıza gerek yok – sadece aşırıya kaçmayın ve kaba yeminizi de aldığınızdan emin olun.

2. Geceleri en az yedi saat uyuyun

Gece yarısı yağını yakıyor ve uykunuzu kaçırıyorsanız, rutininizi yeniden düşünmek isteyebilirsiniz. Uykusuzluk neden oluyor stres, ve stres bağırsaklarınızla uğraşır – bu nedenle sindirim sisteminizin iyi yağlanmış bir makine gibi çalışmasını istiyorsanız, her gece yedi saat sağlam bir şekilde hedeflemeniz akıllıca olacaktır.

3. Stresi azaltmanın yollarını arayın

Kırık bir plak gibi görünme riski altında, stres bağırsaklarınız için kötüdür. Yeterli uyku şarttır, ancak artan stres seviyelerini gidermek için her zaman yeterli değildir. Bu nedenle doktor, gerektiğinde egzersiz veya terapi gibi stresi azaltmak için başka yollar aramayı önerir.

4. Sağlıklı bir bağırsağa sahip olun

Bir sürü şey bağırsaklarınızdaki hassas flora dengesini etkileyebilir – genetik, ilaçlar ve diyet, bunlardan birkaçı – ve berbat bir mikrobiyom, bağırsak hareketleriniz ve düzenliliğinizle ilgili sorunlar da dahil olmak üzere birçok şekilde ortaya çıkabilir. Bu nedenle Dr. Kung, durumu düzeltmeye yardımcı olması için günlük olarak laktobasil ve bifidobakteri içeren bir probiyotik almanızı öneriyor.

Ne Sıklıkta Kaka Yapmalısınız? Kaka Döngünüzü Etkileyen Durumlar Nelerdir?-Kaynak: purewow.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.