İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Muz Kabuğunun Faydaları

Muz Kabuğunun Faydaları

Diz Ağrıları Oluşumu

Muz Kabuğunun Faydaları yazımızda muzun kendisi kadar kabuğunun da bir takım problemlerin çözümünde kullanabileceğini ve sağlık açısından faydalarını yazdık.

Muz Kabuğunun Faydaları

Muz kabuğu, muzun kendisi kadar faydalıdır. Muz kabuğunun içinde bulunan sitrik asit dişlerin beyazlamasını sağlar. Muz kabuğunun yumuşak tarafını dişlerinize sürdüğünüzde dişlerinizin beyazlamasına yardımcı olur. Muz kabuğunu sürdükten sonra dişlerinizi fırçalayın ve bu işlemi düzenli yapın. Düzenli olarak yaptığınızda lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz. Diğer özelliği ise mikroplara karşı etkili bir silahtır.

Akne Oluşmasını Engeller

Antioksidan açısından zengin olması nedeniyle akne oluşmasını engeller. Muzun kabuğunda bulunan iltihap önleyici özellik ile yüzünüzdeki sivilcelerin kurumasına yardımcı olur. Bunun için yüzünüzü yıkayın ve kurulayın. Ardından muzu, kabuğunun iç kısmıyla yüzünüzde bulunan akne ve sivilceleri ovun. Ovduktan sonra 20 dakika kadar bekleyin. Ardından soğuk su ile yıkayın, bu işlemi günde 2 kere yapabilirsiniz.

Diğer bir muz kabuğu tarifi ise, muz kabuğuna zerdeçal serpin ve zerdeçal kısmını yüzünüze sürün. 15 dakika kadar beklettikten daha sonra ılık su ile yıkayın. Her gün bu işlemi uygulayabilirsiniz.

Böcek Isırıklarına Karşı Etkilidir

Muz kabuğunda bulunan polisakkaritler, böcek ve sivrisinek ısırıklarının neden olduğu şişmeyi ve acıyı durdurmaktadır. Yapmanız gereken muz kabuğunu şişen bölgeye sürmektir. 5 dakika kadar muz kabuğuyla ovun ardından 15 dakika kadar bekleyin. Su ile yıkayın ağrının geçtiğini fark edeceksiniz.

Et Benlerini Kurutur

Et benlerinin kurutulmasına yardımcı olur. Et beninin olduğu bölgeye muz kabuğunu bir bant yardımıyla sabitleyin. Geceden bu işlemi yapın ve sabaha bantı çıkartarak bölgeyi yıkayın. Her gün bu işlemi yaparak et benlerinin kurumasını sağlayabilirsiniz.

Cildi Yumuşatır

Cildin yumuşamasına katkı sağlar. Vücudunuza kıymık battıysa, muz kabuğunun iç kısmını o bölgeye bant ile sarın ve 6 saat kadar bekletin. Bandı çıkarırken kıymığın da çıktığını göreceksiniz.

Cilt Lekelerini Açar

Muz kabuğu cildinizde bulunan lekelerin açılmasını sağlar. Siyah noktalarında temizlenmesini sağlar. 2 günde bir muz kabuğuyla cildinizi silerseniz, yavaş yavaş cildinizde bulunan lekelerin temizleneceğini göreceksiniz. Güneşe çıkarken güneş kremi sürmeyi unutmayın.

Evinizde mutlaka muz ve kabuğunu bulundurmalısınız. Sağlık açısından muz ve diğer meyveler bolca tüketilmelidir.

Muz Kabuğunun Faydaları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir