Muvaza Davası Para

Muvaza Davası ve Mirastan Mal Kaçırma Durumu

Ekonomi ve Para Haber Yaşam

Muvaza Davası ve Mirastan Mal Kaçırma Durumu yazımızda muvaza davasının ne olduğunu, hangi durumlarda açılabildiğini, mirastan mal kaçıranlara açılacak dava hakkında bilgileri yazdık.

Muvaza Davası

Miras davası hakkında yazmaya devam ediyoruz. Ülkemizde anne ve babalar kız çocuklarına mal vermemek için oğullarına ölmeden önce mallarını sözde satış yaparak dağıtabilmektedir. Malların elin yabancısına gitmemesi için kendi oğluna veya oğullarına malları dağıtmaktadır. Halbuki evli olan oğlunun karısı da yabancı birisidir. Genellikle bu tür ailelerde yaşlı anne ve babaya düşünmedikleri kızları bakar. Baba oğullarına malları satarken devlet 25 ayrı noktadan bu satışı araştırmaktadır. Sözde satışlarda arada bir para geçişi olmadığında bunda bir problem olduğu anlaşılmaktadır. Muvaza davası olarak geçen bu tür durumlar çokça yaşanmaktadır.

Kızından mal kaçırmak isteyen babalar, oğullarına parasız veya çok az bir ücret göstererek mallarını oğullarının üzerine devrederler. Kızlar bu mallardan hak almak için dava açabilirler. Muvaza davası zor ve zaman aşımı olmayan bir davadır. Bu tür davalar ortalama 3 yıl kadar sürmektedir. Şansını denemek isteyenler bu yolu seçmesin çünkü masrafı çok olan bir dava türüdür.

Muvaza Davası

Mirastan Mal Kaçırmaya Karşı Dava Açmak

Mirastan mal kaçırma işlemini yapan kişilere karşı davalar açılıp haksızlığa uğrayan kişiler hakkını alabilmektedir. Ne kadar zaman geçerse geçsin mutlaka alabilir. Bunun için işini iyi bile bir avukata başvurulması çok önemlidir. Biraz karışık çözüm yolu olduğu için işinin uzmanı çözüm için gereklidir.

Örnek vermek gerekirse; günümüzden 28 yıl önce bir baba oğluna en iyi daireyi vermiştir. Kızına ise daha düşük miras bırakmıştır. Kadın hakkını aramak için kardeşine dava açmıştır, fakat ilk başvurduklarında tapuların sağlamlığı karşısında dairede olan hakkını alamamıştır. Daha sonra başka bir avukat ile anlaşıp tekrardan dava açmış ve bu sefer iyice dairenin babadan oğla satış işlemi incelenmiş ve mirastan mal kaçırıldığı çıkartılmıştır. Kadın dairede olan hakkını alabilmiştir. Üzerinden 28 yıl geçmesine rağmen zaman sınırlaması olmamıştır. Babanın malı oğluna neden satma ihtiyacı duyduğu araştırılmaktadır. Ayrıca oğlunun nasıl bu kadar parayı bulup da babasına verdiği de araştırılmaktadır. Kişiler malı ne kadar akıllıca kaçırırsa kaçırsın uzman avukatların elinden kurtulamamaktadır.

Muvaza Davası-Canbolat Hukuk
Canbolat Hukuk

Hukuk konusunda yardım ve davalarda avukat ihtiyacı için www.canbolathukuk.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir