Mutluluktan Çok, Mutsuzluğa Yönelmek

Mutluluktan Çok, Mutsuzluğa Yönelmek yazımızda gerçek mutluluk halinin nasıl olduğunu, ani sevinçlerin yanlış anlaşıldığını, kadınların detaycı olmasının onlara mutsuzluk getirmesini, mutsuz olaylar ve haberlerin insanları derinden etkilemesini ve hayata dair beklentilerin yüksek olmasının da mutsuzluğa neden olduğunu yazdık.

Mutluluktan Çok, Mutsuzluğa Yönelmek-Gerçek Mutluluk Hali

Somut bir nedeni bağlı mutluluk yaşıyorsanız, bu mutluluk gerçek mutluluk değildir. Aşırı mutluluk hali de normal değildir. Serotonin hormonunun salgıladığı mutluluk az olmalıdır. Mutlu insan yaşadığı hayattan keyif alır. Sürekli olarak enerjik ve mutlu olan kişiler, belirli bir zaman sonra psikolojik olarak rahatsızlık yaşamaktadır. Ani mutluluk yaşadıktan sonra insanların normal yaşamına geriye dönmesi gerekir. Aksi halde insanlar depresyona girmektedir. Aynı şekilde uzun süre hüzünlü kalan kişilerde depresyona girmektedir. Ani olaylardan sonra insanların normale dönmesi gerekir. Ani sevilmeyi ve gülümsemeyi insanlar mutluluk olarak görebilmektedir. Mutluluk bu değildir. Bu sevinç ve kıvanç duyma duygusu 3-4 saniye sürer. Mutluluk çok daha uzun süren bir duygu halidir. Mutluluk sürdürülebilirdir ve aynı çizgide ilerler. Mutluluk hafif sevinç halidir.

Mutluluğu Çok Şey Sahip Olmada Aramak

Kadınların Detaycı Olması

Kadın ve erkeklerin mutlu olma nedenleri birbirinden çok daha değişiktir. Kadınlar mutluluğu hediye alıp vermede, alışveriş yapmada, duygusal paylaşım yapmada, sohbet etmede elde ederler. Sevilmek kadınları çok mutlu etmektedir. Erkeklerin mutluluğunda ilk sırada kadınlarla ilişki yaşamak vardır. Daha sonra insanlardan takdir görme erkekleri mutlu eder. Övülmek erkekleri mutlu eder. Erkeklerin kahraman olmak ile ilgili bir dürtüsü bulunmaktadır.

Kadınlar, erkeklere göre çok daha fazla ayrıntıya takılmaktadır. Çok ayrıntılı olmak, ister istemez kadınların kafasını yormakta ve strese sokmaktadır. Erkekler genel olarak daha vurdumduymaz ve ayrıntıya takılmazlar. Bu durum erkekleri daha az sıkıntıya düşürür. Yaradılış olarak erkek ve kadın arasında olan ayrıntıya takılma oranı, mutluluğu da etkilemektedir. Kadınlar çok detaycıdır ve bu durum onları zora sokar.

Mutluluğu Çok Şey Sahip Olmada Aramamalı-Çocuklar

Mutsuz Şeyler, İnsanları da Mutsuz Eder

İç karartıcı resimler, filmler ve müzikler mutsuzluğun önemli nedenleri arasındadır. Haberleri izlemekte mutsuzluk nedenidir. Özellikle kötü haberleri izlemek insanları mutsuz etmektedir. Beyninize olumsuz düşüncelerin gelmesini engellemelisiniz. Televizyon izleyen bir toplum olarak, dikkat ettiyseniz sürekli dizilerde olumsuz ve iç karartıcı duygular işlenmektedir. Bu durumda insanların beynine mutsuzluğu aşılamaktadır ve insanların mutsuzluğuna katkısı olmaktadır.

Mahmutpaşa Çarşısı Alışveriş

Beklentileri Yüksek Tutmak Mutsuzluğa Neden Olur

İnsanların olması gerekenden fazla beklentilerini yüksek tutması da mutsuz olmalarına neden olmaktadır. Kişiler olana odaklanmalıdır. Büyük hayaller kurmak da mutsuzluğu peşinden götürecektir. Boş hayaller insanları mutsuzluğa sürüklemektedir. İnsanların hayatlarının kıymetini bilmelidir ve olana karşı şükretmelidir. Diğer insanlarla kendi hayatını kıyaslamak, yapılacak ek kötü şeydir. Hayattan beklentileri yüksek tutmak, çoğunlukla hayal kırıklığını da yanında getirir. İnsanlar içindeki güzelliği fark ettiklerinde mutlu olacaklardır.

Hayatın gerçeklerini kabullenen insanlar mutlu olacaktır. Daha iyisi için çalışan, bunun yanında olanı da kabul edenler mutluluğu kaybetmezler. Hayatta değiştiremeyeceğiniz şeylere üzülmek yerine, değiştirebileceğiniz şeyler üzerinde yoğunlaşmalısınız. Mutluluktan çok, mutsuzluğa yönelen insan mutluluğu bulamayacaktır. Kişi her sabaha aynada kendisine “Ben hayatımdaki gerçeklerle barışmaya karar veriyorum” derse, mutluluğu yakalayacaktır.

Mutluluktan Çok, Mutsuzluğa Yönelmek-Dr. Zafer Akıncı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın