Anasayfa » Psikoloji » Mutluluk İçin Başkalarından Beklememeniz Gerekenler

Mutluluk İçin Başkalarından Beklememeniz Gerekenler

Mutluluk İçin Başkalarından Beklememeniz Gerekenler Beyhan Budak

Mutluluk İçin Başkalarından Beklememeniz Gerekenler yazımızda insanların diğer insanlardan beklentileri yüzünden hayal kırıklığına uğramasını, bu beklentileri değiştirmeyi ve mutlu olmanın yollarını yazdık.

Mutluluk İçin Başkalarından Beklememeniz Gereken 5 Şey

İnsanın beklentileri karşılanmıyorsa, her daim içinde hayal kırıklığı yaşanır. Kişi düşünmüş olduğu şeyin diğerleri tarafından onaylanmadığını ve eleştirilere maruz kaldığını gördüğü zaman hayal kırıklığına uğrar. Diğer insanlar burada kişiyi desteklemeyebiliyor. Burada kişinin, diğerlerinden kendini onaylanmayı beklememesi gerekir. Hiç kimse birbirine benzemediği için onaylanmama durumu da normal karşılanmalıdır. Her daim diğer insanların sizinle aynı fikirde olmasını beklemek, kişiyi çok üzecektir.

Beklentiler Mutsuz Eder

İnsanlarda Saygı ve Sevgi Görme Beklentisi

Bazı insanlar diğerlerinin kendisini sevmesini ve saygı göstermesini çok fazla umursar. Devamlı gözleri onların üzerindedir ve sevilmek, ilgi görmek isterler. Kişi muhtaç olduğunu belli ettiği zaman arzu ettiği saygıyı da bulamıyor. Buradaki temel ayrıntı kişinin kendisini sevmesi ve saygı duymasıdır. Kendisine saygı duyan ve güvenen insanlara diğer insanlarda saygı gösterir. Saygı görmek için insanların peşinde koşanlar, tam terzi ezik bir durumla karşılaşırlar. İnsanlar sana karşı farklı farklı düşünebilirler. İlk başta kişinin kendisine saygı duymayı öğrenmesi gerekiyor. Saygı görme işini diğerlerinden beklemek boşana olacaktır.

Karşıdakinin Seni Anlamasını Beklemek

İnsanları hayal kırıklığına iten bir başka şey ise insanların, sen söylemeden, onların senin ne düşündüğünü anlamanı beklemeleridir. Kişi, kendisini üzen kişiyle bir yerde oturup sürekli somurtursa, onun kendisini üzdüğünü anlayacağını zannedebilir. Halbuki konuşursa problemin çözümüne ulaşabilirler. Karşıdaki kişinin sizi anlayacağı düşüncesi yanlıştır, en fazla sizin sürekli somurttuğunuzu düşünür. Birilerinin sizi anlamasını beklemeyin, kendinizi anlatın. Sizin içinizde kalıp, sizin üzecek şeyi anlatmış olursunuz.

İnsanların Değişmesini Beklemek

Etrafımızdaki sevdiğimiz kişilerin kötü özelliklerini, değiştirmesi isteğinden dolayı bir beklenti içine girilebiliyor. Kişi, karşı tarafı değiştirmek istedikçe büyük bir reaksiyon alabiliyor. Değişilmesi istenen kişiyi çok baskı altına almamak gerekiyor. Değişme isteği varsa da değişmez. Bu şekilde iki tarafta mutsuz olur. Özellikle kadın-erkek ilişkilerinde kişiler birbirlerinin beğenmediği özelliklerini değiştirmeye çalışınca yoğun bir bunaltma dönemi yaşanıyor. Bu şekilde ayrılıklar meydana geliyor. Burada değişmek isteyen kişiye motive edici yaklaşımda bulunmak en iyisidir. İnsanların doğası gereği, siz istediğiniz diye değişmezler.

İnsanların Acımasızlığının Düzeleceği Beklentisi

Çizgi filmlerde gördüğümüz başlangıçta kötülerin iyi gittiği, fakat sonlarda hep iyilerin kazandığı durumlar, gerçek hayatı pek de yansıtmamaktadır. Dünyada acımaz ve kötü insanların olduğu gerçeğiyle yüzleşmek gerekir. İnsanlar büyüdükçe dünyanın çetin ve acımaz taraflarını daha çok yaşamaya başlarlar. Özellikle iş hayatında insanların soğuk ve bencil taraflarıyla karşılaşılır. İnsanlar burada dünyanın neden adil olmadığını sorgulamaya başlar. Halbuki dünya başından beri adil bir yer değildi. Dünyada çok kötü şeylerin yaşanması kadar çok iyi şeylerde olmaktadır. Kişi burada dünyanın iyi olmasını ve düzelmesini içinden beklerse yine hayal kırıklığıyla kalır ve beklentisi gerçekleşmez. Kişi kendisine dönmeli ve etrafındaki insanlarla iyi yoldan gitmelidir.

Mutluluk İçin Başkalarından Beklememeniz Gerekenler 5-Dünyanın İyi Bir Yer Olacağı Beklentisi

Günlük siyasette kişiler kendilerini çok üzebilmektedir. Dünyanın bu gidişinde her şeyin düzeleceğini beklemek, insanı mutsuz etmekten başka bir işe yaramıyor. Moralinizin bozulmaması için günlük siyasetten olabildiğince uzaklaşın. (Örn: Kişinin her şeyi var ama siyaset bağımlılığı nedeniyle mutsuz oluyor). Burada haberlerden biraz uzak durmak en iyisi olacaktır. Kişinin kendisine dönmesi ve kendi dünyasına odaklanması çözüm olacaktır. Dünyanın değişmesini beklemek boşa olacaktır. Kişi kendisine ve çevresine faydalı işler yapınca mutluluğu yakalayacaktır.

Mutluluk İçin Başkalarından Beklememeniz Gerekenler-Klinik Psikolog Beyhan Budak’ın videosundan yardım alınmıştır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir