İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Muhammed Ali’nin Hayata Bakışı

Muhammed Ali’nin Hayata Bakışı

Muhammed Ali'nin Hayata Bakışı-Efsane

Muhammed Ali‘nin Hayata Bakışı yazımızda hayatın anlamını, ne için çalıştığımızı, ne yapmamız gerektiğini, sonsuz cennet ve cehennem kavramlarını, insanların birbirleri için neler yapması gerektiğini yazdık.

Muhammed Ali’nin Hayata Bakışı-Eğer 30 Yaşındaysan Aslında Kaç Yaşındasın?

30 yaşında bir insan olduğunuzu farz edelim. Günde 7-9 saat arası uyursunuz. Yani 30 yılınız 8 yılını uyku da geçirmişsinizdir. Çeyrek hayatınız uyku da geçmiştir. Hiç bir şey yapmadan koskoca 8 yılınız gitmiştir. Bu 30 yıllık yaşantımızda kaç kere seyahat etmişizdir. Ne kadar zamanımızı almıştır bu yollar. Okul, iş, ziyaret, turistik gezi, dini mekanlar gibi yerlere gitmek ne kadar zamanımızı almıştır. Buradan da bir 2 yılımız gitmiştir. Bu yıllara bakarsak 10 yılda pek bir şey yapmamış oluruz. Uyku ve yollarda koskoca 10 yılımız gitmiştir. İlköğretim ve orta öğretimi bitirene kadar 12 yılda günde 6 saatten 3 yılını okullarda geçirmişsindir. Sıralarda dirsek çürüterek geçen 3 yıl izlemiş olduğun filmler, mahalle maçları, diziler ve eğlenceler bunları da toplasak 2 yıl gibi bir sürede buralardan gitmiştir.

Bu oranlardan hareketle hayatımızın yarısını pek anlamlı olmayan şeyler için harcıyoruz. 60 yaşına gelmemiz ve yaşlanmamız hiç de o kadar uzak bir zaman dilimi değildir. Yarısını hiç bir şey yapmadan geçireceğimiz için çabucak geçecektir. Evlenmek, çocuk yapmak, ev, araba sahibi olmak için hayatımız boyunca çalışacağız ve bir bakmışız 60 yaşına gelmişiz ve artık güçten düşmüş bir ihtiyar olmuşuz. İşte bu kadar kısa bir hayatımız var.

Muhammed Ali'nin Hayata Bakışı-Boksör
Muhammed Ali

Muhammed Ali’nin Hayata Bakışı-Ahiret İçin Çalışmak

Muhammed Ali sözlerine Allah (c.c) için çalışmayı ekliyor. 30 yıllık yaşamından sonra artık Ahiret hayatına odaklanmaya başlıyor. Dünya malı biriktirmek, gayrimenkul almak, işe gitmek, boks yapmak bunlar kendisini cennete sokmaya yetmez. Gezegende her şeyin bir yaratıcısı olduğu gerçeği vardır. Her şeyi Allah yaratmıştır. Her şeyin bir amacı olmak zorundadır. Bir hiç için bu dünyaya gönderilmiş olamayız. Herkesin imtihanı farklıdır. Amaç Allah rızasını kazanmaktır. Dünya malı biriktirme amacı taşıyanlar sonsuza kadar burada kalacaklarına inanmıyorlar herhalde. Tüm bu olağan üstü şeylerin kendiliğinden olmadığını biliyoruz. İnsanoğlunun nasıl bir damladan meydana geldiğini iyi düşünüp anlamamız gerekir. Bardak örneği;

Eğer bir bardak kendiliğinden oluverdi deseydik buna inanır mıydın? Hiç kimse bu bardağı yapmadı birden oldu deseydik anlamlı gelir miydi? Veya oturduğun bina kendiliğinden oluşmadıysa onu yapan bir müteahhit mutlaka vardır. Veya kullandığınız her hangi bir malzeme kendiliğinden oldu deseydiniz herhalde size deli derlerdi. İnsanlar ihtiyaçları doğrultusunda Allah (c.c) izniyle eşyalar yaparlar. Her şeyin bir yapanı olduğuna göre insanı yaratan bir gücünde olması gerekir. Güneş, yıldızlar, gezegenler, evren nasıl meydana geldi. Yaşadığımız bu harika çevre ve düzen nasıl meydana geldi. Çok iyi planlanmış bu düzen nasıl oluşuverdi. Bunları iyi düşünüp kavramak gerekir.

Muhammed Ali'nin Hayata Bakışı-Boksör

Dünyada Olan Haksızlıkların Bir Karşılığı Olmalı

Tüm dünyada olan haksızlıkların bir karşılığı olmalıdır. Burası imtihan dünyası olduğuna göre tüm yaptıklarımızdan hesaba çekileceğimiz bir yer olması gerekir. Ahiret de bunların hepsini yaşayacağız. Hitler gibi bir adamın onlarca Yahudiyi öldürmesi gibi bir durumun cezasız kalmaması gerekir. Veya boş yere savaşlar çıkartanların kendi hırsları için adam öldürenlerin bir cezası olması gerekir. Şeytana ve nefsine uyup türlü kötülükler yapan insanların hak ettiklerini alacağı bir yer olması gerekir. Herkesin toprak altına gidip her şeyin bittiğini zannetmesi gibi bir saçmalık olamaz. Adalet her zaman insanların oluşturduğu kanunlarla maalesef sağlanamıyor. Cehenneme gitmek için çalışacağımıza cennete gitmek için var gücümüzle çalışmalıyız. İnsanların yararına olacak şeyler yapmalıyız. Birbirimizle nasıl anlaştığımız ve birbirimize ne tür iyilikler yaptığımız önemli olandır. İman edip o yönde yaşamalıyız.

Muhammed Ali'nin Hayata Bakışı-Boksör Muhammed Ali

Sonsuz Bir Yaşam

Dünyada ne kadar yaşıyoruz ki. Ortalama 80 yıl diyelim. O da iyi bir varsayımda bulunursak. Ölümün hemen ensemizde olduğunu bilmemiz ve ona göre bir hayat yaşamamız gerekir. Sonsuzluk kavramını iyi anlamamız gerekir. Sonsuz cennet mi, sonsuz cehennem mi karar sizin. Tüm yaptıklarımızdan kendimiz sorumluyuz. Eğer dünyaya geldiysek “geldik” seçme şansımız bu noktadan sonra yok bizim için iyi olan yönü seçmemiz gerekir. Dünyada ki düzen de bile bir yerlere gelmek için sürekli test edilirsiniz. Meslek sahibi olmak için okur, para kazanmak için çalışırsınız ve hayatınızı kazanırsınız. Allah’ın yarattığı kullar bile seni her zaman teste tabi tutuyorken sen asıl imtihanı boş geçemezsin. Bu testin sonunda geçici bir sonuç yoktur. Sonsuz bir yaşam seni bekliyor. Sonsuz bir cennet mi yoksa sonsuz bir cehennem hayatımı bunun kararını verip ona göre yaşamalısın.

Muhammed Ali'nin Hayata Bakışı-Ölümden Sonrası

Ölümden Sonrasına Hazırlanma

Dünya da iken yaşlandıkça bedenimiz yaşlanır, fakat ruhumuz olduğu gibi kalır. Yapmış olduğumuz ameller ile onu geliştiririz. Bu dünyada sahip olduğumuzu zannettiğimiz hiçbir şey aslında bizim değildir. Biz birer emanetçiyiz ve öldüğümüzde her şey başkalarına kalacaktır. Bedenimiz bile toprağın altında kalıp yok olacaktır. Tek kalan ruhumuzdur. Muhammed Ali anlatıyor; “Ben karımdan boşandıktan sonra karım başka biriyle evlendi, artık 4 tane çocuğum o adama baba diyor. Beni görmüyorlar bile artık.” işte bu kadar vahim bir durum. Hiçbir şey bizim değil ve bu dünyada sonsuza kadar kalmayacağız, fakat nefis ve şeytan bizi hayatın kısalığıyla cezbetmeye çalışıyor. Tüm dünya lezzetlerini tatmaya yönlendiriyor. Şeytan ve nefsinde işi bu. Onlara uymayıp doğru yoldan ilerlememiz gerekir. Hayatın tek anlamı öldükten sonra nereye gideceğindir. Sonsuz cennet mi, sonsuz cehennem mi? bu sana bağlı.

Muhammed Ali'nin Hayata Bakışı-Kum taneleri
Sahra çölü

Sonsuzluğu Ölçmek

Sonsuz cehennem nedir? Hayal etmekle başlayalım. Sahra çölünde kaç adet kum vardır. Bir kum taneciği bin yıl olsun. Tüm kum taneciklerini toplayıp bin yıl ile çarparsak ne buluruz. Bunun bile bir sonu vardır. Fakat sonsuzluğun bir sonu yok sonsuza kadar cehennemde yanacaksın. Bir kum taneciğini bitiriyorsun ve bir tanesi daha geliyor bu da bin yıl bunlar asla bitmeyecek ve sen cehennemdesin. Hayal etmek de zorlanıyorsan doğru yola dönme vaktidir. İnsanlara zarar verebilirsin fakat Allah bunun hesabını senden sorar. Çok mu sevabın varda bu kadar günaha giriyorsun. Yaptığımız hiç bir şeyi gizleyemeyiz ve hepsinin kaydı tutuluyor. Bizi izleyen bir yaratıcımız olduğunu bilerek yaşamalıyız. Kendimizi en iyi şekilde geliştirerek Allah yanına en iyi şekilde gitmeliyiz.

Muhammed Ali’nin Hayata Bakışı.

“Muhammed Ali’nin Hayata Bakışı” hakkında 2 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir