Anasayfa » Mutfak » Muhallebili Güllaç Tatlısı Tarifi

Muhallebili Güllaç Tatlısı Tarifi

Muhallebili Güllaç Tatlısı Yapımı

Muhallebili Güllaç Tatlısı Tarifi yazımızda Ramazan ayının en meşhur tatlısı olan güllacın, damla sakızlı, pudingli olanı Muhallebili Güllaç Tatlısı Tarifi yazdık.

Muhallebili Güllaç Tatlısı Yapımı

Malzemeler

  • 12 adet güllaç yaprağı
  • 5 su bardağı süt
  • 1 su bardağı toz şeker

Pudingi için malzemeler

  • 1 paket damla sakızlı puding
  • 750 ml süt

Süslemek için malzemeler

  • Çilek
  • Toz antep fıstığı

Hazırlanışı

Bir tencereyi ocağa koyun ve altını yakın. İçine 5 su bardağı süt dökün. 1 su bardağı toz şeker ekleyin. Çırpma teliyle karıştırarak ısıtın. Sütü hafif ısıtın fakat kaynatmayın. Süt serçe parmağınızı hafif yakar kıvamda olduğunda tencereyi ocaktan alın.

12 adet güllaç yaprağını dörder üçgen dilimlere kesin. Dumanı çıkan sütten yuvarlak bir borcam kaba biraz dökün. Güllaç yapraklarını arkalı önlü bu süte batırarak ıslatın. Yaprakları eritmeden servis yapacağınız yuvarlak cam kaba alın. İlk katı kabın köşelerine gelecek şekilde kapatın. İlk katın üzerine bir kepçe kadar sütten her yerine gelecek şekilde dökün. 5 katı bu şekilde üst üste dizin. Yaprakları batırıp ıslattığınız süt soğuduğu zaman tencereden ilave yapın. Diğer 5’li katın arasına dökmek için pudingi hazırlayın.

Pudingi için küçük bir tencerenin içine 750 ml süt dökün. 1 paket toz damla sakızlı puding ekleyin. Ocağın altını yakın ve çırpma teliyle sürekli karıştırarak pişirin. Sıvı halde piştikten sonra güllacın üzerine dökün ve eşit şekilde yayın. Pudingin üzerine geriye kalan güllaç yapraklarını sütle ıslatıp koyun. 5 kat daha çıkacaksınız. Kalan parçaları üzerine serpin. Kalan sütü üzerine dökün. Tatlıyı yaparken ölçülerde verilen bütün sütü kullanmanız gerekecek. Güllacın üzerine çilek ve Toz Antep fıstığı koyun. Buzdolabında güllacı soğuması için bekletin. Güllaç iyice dinlendikten sonra servis edebilirsiniz.

Arda Türkmen‘in videosundan yardım alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir