İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Muhalif Yerleşim Bölgesindeki Suriyeliler Türkiye-Suriye Temaslarını Protesto Etti

Muhalif Yerleşim Bölgesindeki Suriyeliler Türkiye-Suriye Temaslarını Protesto Etti

Suriyeli Mültecilerin

Muhalif Yerleşim Bölgesindeki Suriyeliler Türkiye-Suriye Temaslarını Protesto Etti

Muhalif Yerleşim Bölgesindeki Suriyeliler Türkiye-Suriye Temaslarını Protesto Etti

Binlerce Suriyeli Cuma günü, Şam ve Ankara’daki hükümetlerin ilişkileri geliştirmeye yönelik son hamlelerine karşı isyancıların kontrolündeki kuzeybatının farklı bölgelerinde protesto gösterileri düzenledi.

İdlib ve Halep vilayetlerindeki köy ve kasabalardaki protestolar, Türkiye, Suriye ve Rusya savunma bakanlarının, 11 yıl önce Suriye savaşının başlamasından bu yana rakipleri Türkiye ve Suriye arasında bu tür ilk toplantıda Moskova’da daha önce habersiz görüşmelerde bulunmalarından bir hafta sonra geldi.

Türkiye, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın güçleriyle savaşan isyancıların ana destekçisi oldu. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haziran ayında cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleriyle karşı karşıya ve Suriyeli savaş mültecilerini Suriye’ye geri göndermesi için evinde yoğun baskı altında.

Şam ve Ankara son aylarda güvenlik düzeyinde görüşmeler yapıyorlar, ancak geçen hafta Moskova’da yapılan toplantı, Şam-Ankara uzlaşmasının bedelini ödeyebileceklerinden korkan muhalif aktivistler arasında alarma yol açtı.

Bir grup protestocu, “Dinle Erdoğan, şehitlerin kanı satılmaz” sloganları attı.

Esad’ın ana destekçilerinden biri olan Rusya, uzlaşma için uzun süredir baskı yapıyor. Suriye’deki iç savaş yüzbinlerce insanı öldürdü ve ülkenin büyük bir bölümünü yok etti. Ayrıca Suriye’nin savaş öncesi 23 milyonluk nüfusunun yarısını da yerinden etti.

Yerinden edilenlerin çoğu şu anda isyancıların kontrolündeki kuzeybatı Suriye’deki çadır yerleşim yerlerinde yaşarken, Türkiye’nin şu anda yaklaşık 3,7 milyon Suriyeli savaş mültecisine ev sahipliği yaptığı tahmin ediliyor.

İsyancıların elindeki kuzeybatı, aynı zamanda bölgedeki isyancı gruplara hakim olan, El Kaide bağlantılı güçlü Heyet Tahrir el Şam’ın (Arapça Levant Kurtuluş Komitesi) üssü.

Bu haftanın başlarında, grubun lideri Ebu Muhammed el-Golani, Türkiye ile Suriye arasındaki bir anlaşmanın “ciddi bir sapma” olacağını söyledi ve savaşçılarını Suriye hükümet güçlerine karşı uzun bir savaşa hazırlanmaya çağırdı.

Kaynak: ap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir